Er det sant? med undertittel Å sette verdenskartet på Trondheim - et prosjekt i samarbeid mellom arkiv, bibliotek og museer for 8.trinn.

Like dokumenter
Å SØKE INFORMASJON. Kompetansemål etter 10. trinn: Læringsmål:

ANDEBU SKOLE - kunnskap og utvikling

Medialab: Vær journalist for en dag!

Litt fokus på læreplanen/ kompetansemålene i norsk etter 10. trinn

Finn ut om påstanden på skiltet stemmer ved å svare på spørsmålene under.

Finn ut om påstanden på skiltet stemmer ved å svare på spørsmålene under.

Kulturarv i DKS mot nye høgder?

Læring med digitale medier

Årsplan i norsk for 8B

Årsplan i norsk 7. trinn

1. Les i Jon Lauritz Opstads bok På trondhjemsk vis side 24. Skumles dessuten sidene og les om Herman Hoë.

La oss starte med et høvelig forsøk. Kjent fra før? Det er ikke bare å gjøre et forsøk Vi må også utnytte læringsarenaen som skapes

Formålet med Ka skal vi gjømme på?

FAGPLANER Breidablikk ungdomsskole

Undervisningsopplegg til txt 2015 Tidsinnstilt

Interessert i din historie?

Muntlig eksamen 48 timers modell. Tonje Lien Smedbråten Vikhammer ungdomsskole Malvik kommune

Rapport ved avslutning av forprosjekt Formidling Trøndelags historie

Lese fordi jeg har lyst

Oppgaver knyttet til filmen

Last ned Å fortelle om fortiden - Jan Bjarne Bøe. Last ned

Interaktiv tavle i klasserommet. En mulig vei for et didaktisk design

Årsplan i norsk 8.klasse

Oppfølging og opplæring gjennom skoleløpet

Årsplan Norsk Årstrinn: 6. årstrinn

Modul nr Fossilt brensel

IKT i læreplanen 4/9/12 (LM)

Lokal læreplan. Skoleåret: 2015/16 Trinn: 5 Fag: Norsk Utarbeidet av: Harald, Camilla, Carsten. Karl Johans Minne skole. Grunnleggende ferdigheter

Modul nr Bevegelse ved hjelp av fornybare energikilder.

Årsplan Norsk Årstrinn: 6. årstrinn Lærere: Anlaug Laugerud, Renate Nagel Dahl og Hanna Guldhaug

Samfunnsfag 9. trinn

ROSSELAND SKOLE LÆREPLAN I NORSK 7. TRINN

Årsplan Norsk

Til bruk i utviklingssamtale på 8. trinnet. Samtaleguide om lesing

Læreplan i norsk - kompetansemål

Hovedtema Kompetansemål Delmål Arbeidsmetode Vurdering. Kunne vite at en sammensatt tekst kan bestå av både tekst, bilde og lyd.

Årsplan i norsk for 8. klasse EMNE:

Årsplan Samfunnsfag Årstrinn: 3. årstrinn

Last ned Historiedidaktikk - Erik Lund. Last ned. Last ned e-bok ny norsk Historiedidaktikk Gratis boken Pdf, ibook, Kindle, Txt, Doc, Mobi

Starter med forsøk: Egg i flaske

"Digitale fortellinger: Samarbeidsarena og brobygger mellom elevenes digitale verden og skolefagene?"

SKJØNNLITTERATUR - NOVELLE En nesten pinlig affære (Johan Harstad, 2004)

Arrangement. på Arkivsenteret Dora. Høsten 2014

IDÉER FOR ELEV ARBEIDER PÅ UNGDOMS SKOLEN

en kulturelle skolesekken i Øs D tfol 09/10 d, e h n e å t n k d a b t o n o k k r u t l u k r o f

Årsplan Samfunnsfag Årstrinn: 3. årstrinn

Samlinger, undervisning og erfaringer. Svein Carstens 10. april 2014

KOMPETANSEMÅL/ LÆRINGSMÅL

LokaL LærepLan LærepLan 2012

Internasjonal engelsk. Samfunnsfaglig engelsk

Modul nr Fossilt brensel (ENGIA)

7.TRINN NORSK PERIODEPLAN 1

ÅRSPLAN I SAMFUNNSFAG FOR 4. TRINN 2013/2014 Læreverk: Cumulus Faglærer: Liv Ytre-Arne

Utdrag fra lærerhefte som ble laget i i forbindelse med forestillingen Spor gjennom ingenmannsland.

Hvorfor kan ikke steiner flyte? trinn 60 minutter

Valgfaget Innsats for andre Eventyr og sagn fra mange land på SFO

UNDERVISNINGSOPPLEGG FOR VIDEREGÅENDE SKOLE

Finn ut om påstanden på skiltet stemmer ved å svare på spørsmålene under.

FAGPLAN. Muntlig kommunikasjon

ÅRSPLAN i Norsk Skuleåret: 2011/2012 Klasse: 9 Faglærar: Alexander Fosse Andersen Læreverk/forlag: Neon 9 studiebok og tekstsamling/ Samlaget

Om muntlig eksamen i historie

Atlanten ungdomsskole kjennetegn på måloppnåelse i samfunnsfag revidert nov 2014

Lokal læreplan i muntlige ferdigheter. Beate Børresen Høgskolen i Oslo

Newton-modul basedokument med rettledning

UNDERVISNINGSOPPLEGG FOR VIDEREGÅENDE SKOLE

Årsplan Samfunnsfag

Kyrkjekrinsen skole Årsplan for perioden:

Andøya Mission Control Rapporter og etterarbeid

Halvledere. Vg1 Vg3 Antall elever: Maksimum 15 Varighet: 90 minutter. Passer for:

Modul nr Roboter - i liv og lære! EV3

IKT i norskfaget. Norsk 2. av Reidar Jentoft GLU trinn. Våren 2015

Årsplan Norsk

Årsplan 2017/2018 NORSK 4. TRINN

Presenterer: BRENTE ORD. En utstilling om kunst og ord. Lærerveiledning til lærere i ungdomsskolen

FORFATTERBESØK. for 6. klassetrinn

Kritisk tenkning i læreplanfornyelsen

- et blindspor så langt?

Læreplan i historie - fellesfag i studieforberedende utdanningsprogram. Gyldig fra

Vurdering FOR læring Charlotte Duesund

Hvorfor skriver jenter ofte penere enn gutter?

RENDALEN KOMMUNE Fagertun skole. Årsplan i norsk 5.-7.trinn fra høst 2018

Foto: Havforskningsinstituttet.

ÅRSPLAN NORSK 7. TRINN 2014/2015

Les for livet tiltaksplan for utvikling av lesekompetanse ved Galterud skole skoleåret 2015/2016

Arbeidsplan 5. klasse

Modul nr Roboter - i liv og lære!

4.TRINN ENGELSK PERIODEPLAN 2

Årsplan norsk 5. trinn

LÆREPLAN FOR FORSØK MED FREMMEDSPRÅK PÅ BARNETRINNET

LOKAL LÆREPLAN I MUNTLIGE FERDIGHETER

Fortellinger om Holocaust -lærerens materiale

Årsplan 2017/2018 NORSK 4. TRINN

Satsingsområder: Lesing og begrepstrening Tilpasset opplæring Regning IKT og vurdering for læring

Grødem skole1-10.trinn, Randaberg kommune. NyGIV, Mariann Straume, Grødem skole

ESERO AKTIVITET HVORDAN SER MÅNEN UT? Lærerveiledning og elevaktivitet. Klassetrinn x-x

KRAFTFULL FYSIKKTIME Fra ingeniør til lærer for en dag

FORMÅLET MED OPPLÆRINGEN

LOKAL LÆREPLAN Vestre Jakobeslv FAG: Norsk 8. klasse

Modul nr WeDo Newtons krefter ( trinn)

Sandefjordskolen BREIDABLIKK UNGDOMSSKOLE ÅRSPLAN I SAMFUNNSFAG 10. TRINN SKOLEÅR

Transkript:

Lærerveiledning til prosjektet Er det sant? med undertittel Å sette verdenskartet på Trondheim - et prosjekt i samarbeid mellom arkiv, bibliotek og museer for 8.trinn. Lærerveiledningen inneholder informasjon om tanker bak, og selve gjennomføringen av prosjektet Er det sant?. Det er viktig at læreren forbereder seg på forhånd, leser praktisk informasjon og informerer elevene om hva de skal være med på. På arkivet/ biblioteket/ museet vil elevene selv forske på 12 ulike temaer. Tilbake på skolen anbefaler vi at læreren følger opp arbeidet slik at elevene får redegjøre for hverandre og for læreren hva de har vært med på og hva de har kommet fram til. Det er opp til læreren i samarbeid med eleven å bestemme hvilken form elevene skal bruke for sin redegjørelse digitale fortellinger, Power point, rollespill etc. kan være gode metoder. Kort om prosjektet Prosjektet Er det sant? med undertittelen Å sette verdenskartet på Trondheim ønsker å gi elevene en innføring i kunsten å bruke historiske kilder. Samtidig setter vi søkelys på hva utenlandske impulser og innvandring har betydd for Trondheim fra 1700-tallet og fram til 1945. Prosjektet er arrangert av Statsarkivet i Trondheim i et samarbeid med NTNU Universitetsbiblioteket, Trondheim folkebibliotek, Fylkesbiblioteket i Sør-Trøndelag, 1

Nordenfjeldske kunstindustrimuseum, Jødisk museum, Sverresborg Trøndelag folkemuseum v/ Trondhjems sjøfartsmuseum, Trondheim kunstmuseum og Trondheim kommune - Den kulturelle skolesekken. Prosjektet er økonomisk støttet av ABM-utvikling. Praktisk informasjon Elevene møter opp kl. 9.30 på Folkebiblioteket i Trondheim, Peter Egges plass (Baksiden). Her skjer følgende: Vi går inn i foajeen og der deles elevene i tre grupper (rød, grønn, blå). Det blir ca. 10 elever på hver fargegruppe. Læreren følger en av gruppene - der det er størst behov. Hver fargegruppe får tildelt en guide/pedagog som skal være sammen med gruppen hele dagen. Hver gruppe får også tildelt et kart der noen plasser i byen er markert. Disse plassene skal senere oppsøkes. Gruppeinndeling Elevene skal arbeide i grupper på to (3 om nødvendig)elever. Det er viktig at læreren deler elevene inn i grupper før de ankommer Folkebiblioteket - både i tomannsgrupper og i tre fargegrupper blå, rød og grønn. 4 tomannsgrupper (ca. 10 elever) vil ved oppstart på Folkebiblioteket bli plassert i gruppe blå. Ytterligere 4 tomannsgrupper utgjør gruppe rød og de siste 4 tomannsgruppene vil danne gruppe grønn. De tre fargegruppene kommer til å arbeide på hver sin institusjon i løpet av dagen. Les mer nedenfor om elever med spesielle behov. 2

Gjennomføring Gruppene gir seg nå ut på vandring i byen (med sin pedagog) for å oppsøke 4 av plassene som er markert på kartet. På disse plassene finner de et skilt med en historisk påstand. Påstanden handler om noe som har skjedd på dette stedet i fortiden. Arbeidsgruppene (med 2-3 elever) fordeler seg slik at hver arbeidsgruppe får én påstand å jobbe med, og vi går samlet til de ulike stedene. Elevene kan gjerne ha med fotoapparat og fotografere huset der deres påstand ble funnet. Bildet kan senere brukes i redegjørelsen for klassen. Etter at alle påstander er funnet går gruppen sammen med sin pedagog til et forskningslaboratorium. Disse ligger i Folkebiblioteket, Trondhjems sjøfartsmuseum og Arkivsenteret på Dora. Her skal elevene forske på egen hånd i kilder fra arkiv, bibliotek og museer om påstanden som de fant. Elevene vil få mulighet til å arbeide med primærkilder (gamle dokumenter og gjenstander) som de ellers sjelden har tilgang til i skolen. De lærer også å bruke litteratur, gamle aviser, bilder og Internett. Elevene skal prøve å finne ut om påstanden de fant stemmer, og de lærer samtidig mye om både historie og kildebruk. 3

Fotografering Elevene oppfordres til å bruke fotoapparat også i forskningsarbeidet, slik at de kan fotografere både kilder og forskningsprosessen til bruk i redegjørelsen etterpå! Dersom elevene ikke har fotoapparat kan de få bilder av kildene tilsendt fra oss. Hjemreise 14.30 Ved dagens slutt, kl. 14.00 samles elevgruppene igjen på Folkebiblioteket dit de går sammen med sin pedagog. Her fra reiser de sammen med læreren tilbake til skolen, senest 14.30. Etterarbeid Tilbake i klasserommet skal elevene forberede og legge frem for resten av klassen hva de har funnet ut. Metode for fremføring kan både være muntlig, gjennom bruk av Power Point, DST, rollespill eller lignende. Dette kan læreren/elevene selv få velge. Ved denne gjennomgangen vil 12 forskjellige historier som har å gjøre med Trondheims kontakter med utlandet og innvandring gjennom tidene blir fortalt. Her vil både lærere og elever lære mye nytt og spennende. Elevene bør her få mulighet til å fortelle ganske fritt det er altså ikke meningen at de skal lese opp svarene fra oppgavene de fikk. Noen hovedpunkter bør imidlertid være med: - Hva var påstanden? - Hvor i byen fant du skiltet med påstanden? Hva er i bygningen der du fant skiltet i dag? 4

- Nevn noen ting/hendelser/fakta som du fant ut mens du forsket i kildene, som du syns var interessant? - Stemte påstanden på skiltet? - Hvilke kilder brukte du for å bevise det? - Har du lært noe om historisk forskning, om bruk av kilder, om arkiv/bibliotek/museum som du ikke visste fra før? Dersom elevene ønsker å benytte seg av oppgavearket når de forbereder framføringen, så finner de den på Internett på www.dkstrondelag.no under fanen faktaark. Eksklusivt tilbud: Ett klassetrinn (maks 100 elever) kan melde seg på workshop med kunstnerne Øran Aas og Catrhine Dahl som i løpet av en uke kommer ut til skolen og hjelper elevene med å bearbeide sine forskningsresultater i kunstnerlig form. Les mer på www.dkstrondelag.no Workshopen gis i uke 42. Kunstnerne Cathrine Dahl og Ørjan Aas. Ikke glem matpakken! For at elevene skal ha energi gjennom hele dagen, med byvandring og forskningsarbeid, er det svært viktig at elevene har med matpakke! Minn dem på dette på forhånd! Elever med spesielle behov 5

Vi anbefaler at elever som har problemer med å gå lange strekninger eller har andre spesielle behov plasseres i den gruppen som skal ha Trondheim folkebibliotek som arbeidssted (forskningslaboratorium) gruppe Blå. Her kan opplegget tilpasses noe. Ta i så fall kontakt med Folkebiblioteket på forhånd: Trine Myhr trine.myhr@trondheim.kommune.no tel. 99 22 81 99 eller Einar Rædergård einar.raedergard@trondheim.kommune.no tel. 90 59 13 14. Er det sant? og Kunnskapsløftet: Et viktig mål med prosjektet er å gi elevene lyst til å arbeide videre med historie. Ved og levendegjøre historien og gi ekskusjonsbasert undervisningsopplegg som tar utgangspunkt i elevens nysgjerrighet ønsker vi å øke motivasjonen for historiefaget. Undervisningsopplegget er tilpasset 8.trinn og læringsmålene for alderstrinnet i Kunnskapsløftet. Vi viser til utdrag fra læreplanverket, med eksempler på hvordan opplegget kan bidra til måloppnåelse i de enkelte fag. Læreplanene som er mest relevante i forhold til tematikken som tas opp i Er det sant? er primært læreplanen for Samfunnsfag og Norsk. Kompetansemål i samfunnsfag etter 10. årstrinn (Samfunnsfag 8.-10.årstrinn) Elevene skal søkje etter og velje ut kjelder, vurdere dei kritisk og vise korleis ulike kjelder kan framstille historia ulikt Kompetansemål i norsk etter 10. årstrinn (NOR1Z32 - Norsk 8.- 10. årstrinn) bruke tekster hentet fra bibliotek, Internett og massemedier på en kritisk måte, drøfte tekstene og referere til benyttede kilder orientere seg i store tekstmengder for å finne relevant informasjon lese kritisk og vurdere teksters troverdighet gjenkjenne ulike måter å argumentere på i tekster 6

begrunne egne tekstvalg med utgangspunkt i egne lesepreferanser og formålet med lesingen bruke oppslagsverk og ordbøker bruke bibliotek og digitale informasjonskanaler på en målrettet måte forklare opphavsrettslige regler for bruk av tekster hentet fra Internett Teori og metode I prosjektet Er det sant lærer elevene gjennom å forske selv. De får bruke kreative evner og tankevirksomhet, og historie blir mer håndfast når de får bruke originalmateriale. Læringen er basert på John Deweys teorier om Learning by doing. I korte trekk vil dette si at læring skjer gjennom handling og elevaktivitet og ikke bare gjennom mekanisk kunnskapsinnhenting. Elevene skal søkje etter og velje ut kjelder, vurdere dei kritisk og vise korleis ulike kjelder kan framstille historia ulikt Denne setningen hentet ut fra Kunnskapsløftet i Samfunnskunnskap for 8-10. årstrinn har vi brukt som utgangspunkt for prosjektet Er det sant?. Av erfaring er dette et punkt som ofte er forsømt i undervisningen. Vi har hatt mange ungdommer på besøk, og når vi spør hva kilder er, svarer de Internett. Og når vi spør hvordan den som har skrevet deres lærebok i historie virkelig kan vite alt som står der, så har 7

de ingen svar. Noen sier noen har fortalt det, eller i beste fall han har vel lest det i en bok. Om kilder og kildekritikk vet de svært lite. Dette har vi et ønske om å gjøre noe med. I prosjektet Er det sant lærer elever på 8. trinn seg å forske på egen hånd i kilder fra arkiv, bibliotek og museer. Formålet med prosjektet er å gi elevene en innføring i bruk av historiske kilder og gi dem en første innføring i kildekritikk. Samtidlig lærer elevene om sin egen lokalhistorie på en praktisk og morsom måte. Prosjektet vil gi elevene innsikt i hva innvandring og utenlandske impulser har betydd for Trondheim gjennom tidene og vil gi elevene nytt perspektiv på Trondheim sin plass i verden. På denne måte kan vi øke elevene sin historiebevissthet. Huskeliste ta med Elevene bør ta med seg: Matpakke + drikke Skrivepapir og blyant Fotoapparat (en per tomannsgruppe) dersom man har Har du spørsmål? Ta kontakt med Ann Kristin Eide 91 89 76 26 Maria Press 98 65 87 03 Trine Myhr 99 22 81 99 Einar Rædergård 90 59 13 14 Kjerstin Myren Bjelland 41 17 05 71 Marie Jakobsen 46 82 92 05 8

Kilder Braanaas, Nils Dramapedagogisk historie og teori, Trondheim 1999 Lund, Erik Historiedidaktikk- en håndbok for studenter og lærere, Oslo 2006 Kunnskapsløftet 9