Installasjon med sko, lyd og lys Undervisningsopplegg i valgfag



Like dokumenter
Installasjon med sko, lyd og lys

Undervisningsopplegg i Sal og scene FRA 8. TIL 10. TRINN. Musikkteater. Utarbeidet av Musikk i skolen ved Kristin Fonnes.

For musikk i Skolens lærerkurs i Sal og scene klikk her. At alle elevene føler til å ha eierskap til produksjonen

Valgfag «Vurdering og veiledning»

Årsplan i Sal & scene 10. trinn 2016/17. Faglærere: Line Vibeke Kringlebotn, Elisabeth Nilsen og Tina Opdal

Årsplan i Sal & scene 8. trinn 2016/17

Lokal læreplan i muntlige ferdigheter. Beate Børresen Høgskolen i Oslo

LOKAL LÆREPLAN I MUNTLIGE FERDIGHETER

DANSEPRODUKSJON I VALGFAGET SAL OG SCENE 8-10.TRINN

Elevbedrift i valgfaget sal og scene

Årsplan Sal og scene Årstrinn: og 10.årstrinn Robert Løkketangen og Annette Kjøllesdal

Årsplan i Sal & scene 9. trinn 2016/17

Årsplan i Sal & scene 9. trinn 2015/16

KOMPETANSEMÅL/ LÆRINGSMÅL

Elevbedrift i valgfaget produksjon for sal og scene

Selvinnsikt. Verdier personlige

Valgfaget Innsats for andre Eventyr og sagn fra mange land på SFO

Mal for vurderingsbidrag

Økt 3: Målretting av lesing - Hvordan og hvorfor? Ved Sture Nome, Lesesenteret, UiS

Læringsmiljø Hadeland. Felles skoleutviklingsprosjekt for Gran, Lunner og Jevnaker. Vurderingsbidrag

Vurdering i musikk og kroppsøving danseprosjektet våren 2018

Etterarbeid til forestillingen «Frosk er Frosk sammen og alene»

Mal for vurderingsbidrag

ÅRSPLAN Øyslebø oppvekstsenter. Fag: Musikk. Lærer: Nils Harald Sør-Reime. Tidsrom (Datoer/ ukenr, perioder..)

PEDAGOGDAGENE 2014 DANS I MØTE MED BARN. Kunsthøgskolen i Oslo: Heidi Marian Haraldsen Veslemøy Ellefsen

Årsplan for musikk 9. trinn, 2014/2015 Lærere: Erlend Alm Lerstad og Eva Kristin Knutsen

ÅRSPLAN Arbeidsmåter ( forelesing, individuelt elevarbeid, gruppearbeid, forsøk, ekskursjoner )

Uteliv kombinert med kunst, kultur og kreativitet

Studentevaluering av undervisning. En håndbok for lærere og studenter ved Norges musikkhøgskole

Mal for vurderingsbidrag

Vær sett med barns øyne

Designjungelen. Lærerveiledning

ÅRSPLAN Arbeidsmåter ( forelesing, individuelt elevarbeid, gruppearbeid, forsøk, ekskursjoner )

Undervisningsopplegg til txt 2015 Tidsinnstilt

MÅL FOR ELEVENES SOSIALE KOMPETANSE

MUNTLIG EKSAMEN - OG LITT OM VEIEN DIT

Oppgaver knyttet til filmen

Sosial kompetanseplan for Midtbygda skole

Tverrfaglig oppdrag om Menneskerettigheter Miljø og vann trinn

Grøss og gru- et skriveopplegg

Veileder. Undervisningsvurdering en veileder for elever og lærere

«Det gjemmer seg i deg»

Mal for vurderingsbidrag

Mal for vurderingsbidrag

Valgfag. 8.trinn. Borgheim Ungdomsskole. Skoleåret 2019/2020

Forslag til kreative øvelser

Verdens beste musikkvideo er en praktisk filmproduksjon, der elevene får delta i alle prosessene med å lage en musikkvideo.

Læreplan i teater og bevegelse - programfag i utdanningsprogram for musikk, dans, drama, programområde for drama

Læreplan i kunst og skapende arbeid valgfritt programfag i utdanningsprogram for kunst, design og arkitektur

Selvportretter og drømmer

Sal og scene PPU uke 43 Lærer: Elisabeth Assistent: Ingrid Observatør: Aurora

Undervisningsopplegg trinn

SKJEMA FOR UNDERVISNINGSPLANLEGGING

LAMPEN & SPEILET SPEILET. poesi og politikk i samtidskunsten. DKS Rogaland, Stavanger Kunstmuseum og Kenneth Varpe VISUELL KUNST, UNGDOMSTRINN

KAN DU SPILLE ET BILDE?

Modul nr Elektrisk energi fra fornybare og ikke-fornybare energikilder

Mal for vurderingsbidrag

Forsag til kreative øvelser

Ved KHiB brukes åtte kriterier som felles referanseramme for vurdering av studentenes arbeid ved semestervurdering og eksamen:

Hvem er jeg? Arbeid med identitet hos flyktningebarn

PEDAGOGISK PLAN FOR SEPTEMBER, OKTOBER OG NOVEMBER Gruppe Lillebjørn

Fra læreplan - formål, grunnleggende ferdigheter, hovedområder og kompetansemål nasjonalt til årsplan - tema, handlingsmål og vurdering lokalt.

ÅRSPLAN MUSIKK 2017/2018

(behandling) Viser respekt for mine medelever. Venter på andre uten å vise irritasjon. Tar vare på mine medelever. Kan å bruke steinansikt

Hvordan få elevene til å forstå hva de skal lære og hva som er forventet av dem? Erfaringer fra pulje 1

Skjema for undervisningsplanlegging

Årsplan 9. klassetrinn : Religion, livssyn og etikk

GJENNOMFØRING AV. Dette er Walter...

KULTURTANKEN. PR-kurs for elever som arrangører

Undervisningsopplegg i Design og redesign Fra mareritt til favoritt! Redesign av klasseromsstol

Gründercamp. Videregående opplæring. ue.no FRAMTID - SAMSPILL - SKAPERGLEDE

Kultur for framtida. Arbeidsformer til bruk i dialogen med medlemmene. Illustrasjon: BLY

Læring med digitale medier

Årsplan i musikk for 3.trinn Læreverk: Musikkisum 3

Læringsmiljø Hadeland. Felles skoleutviklingsprosjekt for Gran, Lunner og Jevnaker. Vurdering

HARALDSVANG SKOLE Årsplan 9.trinn FAG: MUSIKK

Lokal læreplan musikk 7.trinn

ÅRSPLAN I MUSIKK FOR 1. TIL 4. TRINN BREIVIKBOTN SKOLE LÆRER: LINN OLAV ARNTZEN OG TURID NILSEN

Autisme / Asperger syndrom hva betyr det for meg? Innholdsfortegnelse

Mal for vurderingsbidrag

Livslang læring og sosial kompetanse i Bodøskolene

ÅRSPLAN I MUSIKK 1-2. KLASSE BREIVIKBOTN SKOLE 2011/2012 LÆRER: TURID NILSEN

"Reisen til Viaje" -et dramaforløp beskrevet i punkter

Hallo din sko! TITTEL BAKGRUNN

Sandefjordskolen. LOKAL LÆREPLAN I ENGELSK FORDYPNING BREIDABLIKK UNGDOMSSKOLE trinn. Utforsking av språk og tekst

Læreplan i musikk. Om faget. Fagets relevans og sentrale verdier. Kjerneelementer. Utøve musikk. Lage musikk. Oppleve musikk

Formål og hovedinnhold musikk Grünerløkka skole

PERIODEPLAN FOR LUNTA

Mal for vurderingsbidrag

Nysgjerrigpermetoden for elever. Arbeidshefte for deg som vil forske selv

Årsplan for musikk 10-trinn, 2013/2014 Lærer: Erlend Alm Lerstad

Valgfag. 9.trinn og 10.trinn. Borgheim Ungdomsskole. Skoleåret

Ormestad skole PERIODE 6: UKE 1-4 PERIODE 5: UKE 48-51

Musisere Komponere Lytte

Mal for vurderingsbidrag

Utdrag fra Beate Børresen og Bo Malmhester: Filosofere i barnehagen, manus mars 2008.

Læreplan i utdanningsvalg med årsplan trinn

Samisk som førstespråk - veiledning til læreplanen. Eksempel 2. Planlegge og skrive en argumenterende tekst årstrinn

Valgfaget Innsats for andre

Del 3 Handlingskompetanse

Transkript:

TITTEL Installasjon med sko, lyd og lys undervisningsopplegg for 8. - 10.trinn Utarbeidet av Musikk i skolen ved Kristin Fonnes. For Musikk i Skolens lærerkurs i Sal og scene klikk her. MÅLSETTING At alle elevene blir involvert i prosessen idé utvikling av konsept realisering framføring At alle elevene har eierskap til produksjonen At hver enkelt elev får mulighet til å utvikle seg på minst ett av områdene innen produksjon, og får mulighet til å vise dette for andre At elevene utvikler forståelse for en prosess som forutsetter samhandling mellom ulike aktører At elevene utvikler forståelse for de ulike profesjonene innen produksjon At elevene kan se og reflektere over egen rolle i et produksjonsfellesskap PROSESSBESKRIVELSE bestemmer elevene selv. Prosessen går igjennom følgende faser (hentet fra veiledningen i faget): Intro, der oppgaven presenteres samt noe som kan inspirere til kreativ tenkning Idéfasen, der idéer på ulike plan får fritt spillerom Utprøvingsfasen, der ulike musikalske, scenografiske, installasjonstekniske osv. idéer testes Konseptfasen, der alle tråder samles til et konsept alle elever er enige om Realiseringsfasen, der elevene har funnet sine oppgaver og arbeider etter avtalen i konseptet Framføringen, der produksjonen blir presentert Evalueringen, der hele prosessen evalueres av elever og lærere Fram til konseptet er lagt, samarbeider alle elever om utviklingen av produksjonen. Etter dette vil de deles i ansvarsgrupper, og de vil få oppgaver innen sceneoppsett/musikk/lyd/lys etc. De ulike fasene vil selvsagt gå i hverandre, og man vil hoppe fram og tilbake i løpet av prosessen. Opplegget er laget for en periode over 6 12 uker. Det kan gjøres lite eller stort, avansert eller enkelt. Elever og lærer(e) utvikler i fellesskap en installasjon i form av en vandreutstilling som vises for en større eller mindre forsamling. Utgangspunktet er sko og lyd, temaet Oppgaven: Gruppen skal i fellesskap lage en installasjon med gjenstander og lyd. Her kommer også lyssetting inn. Installasjonen skal på en eller annen måte vise menneskelig aktivitet. Utgangspunktet er sko; ett par sko kan i seg 1

selv si mye (person, alder, interesser, smak ) i tillegg vil måten disse skoene presenteres på vise en aktivitet. Kanskje kommer det inn en fotball, eller to par sko viser noen som står nær hverandre, noen som ikke vil snakke sammen, noen som tråkkes på osv. Det kan suppleres med gjenstander som mennesker bruker og som passer til skoenes plassering. Det skal lages et lydspor til hver scene, som gjengir aktiviteten, viser en stemning, kanskje i kontrast til det publikum ser, eller en låt som bidrar til å oppleve scenens idé. Dersom en scene har en egen tittel, vil den kunne spille en viktig rolle i publikumsopplevelsen (for eksempel splitter nye joggesko, stående foran en fotball, og tittelen er Frykt ). Temaet er valgfritt, eksempelvis følelser, ung i 2014, gammel i 2014, skole, frykt, livsløp Den tittelen installasjonen til slutt får, vil kunne være med på å gi publikums opplevelse en helt annen dimensjon. Tanken er: Sko som representant for et menneske fravær av mennesker fysisk, men lydspor illustrerer en aktivitet eller en stemning. Slik kan tilskuerne visualisere hva som skjer, gjenskape det i sin egen fantasi og på den måten være med på å skape kunstverket der og da. Oppvarming Hver time bør starte med en oppvarming. Dette for å få opp energien og kreativiteten, styrke samholdet og samle fokus. Først og fremst er det viktig å skape trygghet i gruppa, en følelse av gjensidig tillit og vilje til å arbeide sammen. I oppvarmingen kan man legge ulike dramaleker (ikke for avanserte impro- øvelser, men leker som er ufarlige og får elevene til å le!), øvelser der man må stole på hverandre (f. eks. lede hverandre i blinde etc.) og konsentrasjonsøvelser/leker. Stemmeøvelser er også fine å bruke, om det er sang eller tale kanskje skal sang og tale brukes i lydopptak, om det er en låt, bakgrunnsklanger eller talefraser i forgrunnen av lydkulissen. Her har man også muligheten til å utforske de mange fasetter i stemmen som kan gjøre en spesiell virkning i opptakene. Intro Når prosjektet introduseres er det viktig at elevene får lyst til å gå i gang. Vi skal både presentere det på en måte som umiddelbart finner gjenklang hos elevene, vi skal gi dem inspirasjon til utvikling av idéer til produksjonen og vi skal klargjøre rammebetingelser og krav. Forventninger Fram til konseptet er lagt, samarbeider alle elever om utviklingen av produksjonen. Etter dette vil de få ulike oppgaver ut fra valgte områder. Faget innebærer å utvikle en produksjon i fellesskap, og de aller fleste kompetansemålene innebærer eller forutsetter samhandling. Lag en : Diskutér dette med elevene, la dem komme fram til kriterier (imperativsetninger) i små grupper. Få disse opp i plenum og lag en fin plakat alle kan være enige om. La denne henge i rommet og bruk den i prosessen! Bruk den også gjerne som et vurderingsverktøy, og gjør elevene oppmerksomme på dette. Inspirasjon Elevene sitter i ring. Sett et par sko på gulvet. La elevene betrakte dem i stillhet la dem gjerne ta notater hvis det gjør det enklere å konsentrere seg. Hva uttrykker disse skoene? Hva slags menneske ser de for seg? (OBS: ikke en navngitt person!) Hvor gammel? Har vedkommende hatt skoene lenge? Hva slags interesser har vedkommende? Gjerne flere spørsmål. Ut fra dette kan dere diskutere hva sko sier om et menneske. Det kan også vises bilder av ulike sko. 2

Sett skoene i en annen posisjon. Hva skjer nå? Samtale med elevene. La én av dem endre på skoene. Hva skjer nå? Osv. Kanskje sette inn et nytt par. Inspirerende videoer på Youtube (ikke direkte til oppgaven, men er inspirasjon til å tenke utenfor boksen): OK GO: This too shall pass: https://www.youtube.com/watch?v=qybufn Y7Y8w Walk off the earth: Little boxes: https://www.youtube.com/watch?v=unn4bp Z7r- s Gjør et google- søk på statues, og du vil finne morsomme bilder der statuer får overraskende roller. Vis i gruppa som inspirasjon til å tenke fritt og nytt! Kanskje kan en scene få et overraskende humoristisk element? Les eller fortell en historie som innebærer sko, og viktigheten av dem. Det må være en god historie som vekker følelser/engasjement. Sko i barndommen/ballskoene/skoen som tråkket på meg. Hva med tortur? Idéfasen mulige øvelser Samle sammen en mengde med sko, gjerne fra hele skolen (helst sko de ikke MÅ få tilbake de kan godt leveres til Fretex etterpå!). Slik blir alle oppmerksomme på at det skjer noe interessant i Sal og scene- gruppa, og de får forventninger til det som skal skje. Ikke minst kommer mine sko til å være med i utstillingen, og på hvilken måte? Elevene går i grupper og lager en scene med bare skoene sine. Når det er ferdig gjetter de andre elevene hva som skjer. Forsøk å gjøre situasjonen så tydelig som mulig. Gruppene lager en ny scene med sko. Gi scenen en tittel se hva det gjør med opplevelsen. La gruppene rotere slik at de overtar en gruppes scene la dem lage en ny, helt annerledes tittel til scenen. Hva gjør det med opplevelsen? Tablå: La elevene gå i grupper (for eksempel 4 i hver) og lage hvert sitt stillbilde (tablå) gjerne med utgangspunkt i tema dere har valgt. De skal her vise en situasjon helt konkret, og de andre elevene skal gjette hva som skjer. La det være mye energi i de fryste bevegelsene, og forsøk å unngå vold. La elevene improvisere fram situasjoner, og legg merke til skoenes/føttenes plassering. Kan situasjonen gjenskapes med kun sko? Hvilke andre rekvisitter er nødvendige for å gjenskape situasjonen? La det være færrest mulig! (Antydning er mer spennende enn overtydelighet.) Hva kan gjøres med lyd enten som lydkulisse som gjenskaper situasjonen eller med musikk? Gå ut med elevene og observér dagliglivet rundt dere. Ta inn stemningen i skolegården, samtalen mellom to lærere, se hvordan barn leker sammen, hva slags sko de har på. Tenk ut fra tema dere har valgt om dere ser situasjoner dere ønsker å fange. Prøv også nærbutikken, de to naboene utenfor, hva som helst. Snakk med elevene først om å observere, og om å gå inn i situasjonen med respekt. Sett opp en scene med sko og jobb ut en lydkulisse til denne, enten i hel gruppe, eller elevene deles inn og jobber for seg i 10 minutter, før de viser hverandre. Lydkulissen skal både være musikalsk (være oppbygd av lyd som er strukturert på en eller annen måte), og ha noen ord/fraser eller gjenkjennelige lyder mennesker lager i seg. Intervju: Lag et lite intervju med noen personer som passer inn i temaet deres. Be 3

dem skildre en helt konkret situasjon, for eksempel: Når var du første gang forelsket? Eller: Når var du skikkelig redd? Skildre situasjonen nøyaktig. Se om dere kan gjenskape situasjonen med sko og noen få supplerende gjenstander. Hva kan gjøres med lyd? Ta utgangspunkt i lyd et klipp med en lydkulisse eller et stykke musikk. Hvordan kan man lage en skoinstallasjon som gjør noe med opplevelsen forsterker den eller endrer den helt? La elevene i grupper lage en skisse for en vandreutstilling, der publikum blir ledet fra rom til rom. De bestemmer selv hva som skal være tema for utstillingen, og kommer med forslag til innholdet i hvert rom samt lyd. La dem ikke arbeide for lenge, f.eks. 10 min, og vis så for hverandre kanskje stemmes det over beste idé, eller klassen i fellesskap blir enige om en ny idé ut fra det som har kommet fram? Utprøving Nå er det på tide å jobbe mer konkret med idéene som har kommet opp. Det skal prøves ut ulike ting: Lyssetting. Ut fra utstyret skolen har til rådighet kan det evt. lånes/leies inn noe? Kan det brukes vanlige lamper som elevene tar med, og mørklegge rommet ellers? Andre muligheter: Arbeidslamper (malelamper), lyskastere, spotlamper eller publikum får delt ut lommelykter? Lokalene. Hvordan kan man utnytte rommene man har til rådighet? Kan det settes opp skillevegger, kan man bruke stoff, kan man mørklegge? Utforming av scenene. Hvordan skal hver enkelt scene se ut? La elevene prøve ut i grupper Musikk/lyd. Hva slags musikk kan man lage som passer til tema? Noen låter? Digital komponering? Sampling? Opptak av sang eller lydeffekter? Kan lukt være en ingrediens noe sted? Presentasjon med lyd: Hvordan skal publikum få høre et ulikt lydspor for hver scene? Noen muligheter for en vandreutstilling i ett stort rom med flere atskilte scener: 1) Publikum har lyd på øret (lastet ned selv eller utdelt på stedet) de klikker selv på riktig spor til riktig utstilling 2) En og en gruppe ledes igjennom utstillingen via lyden: lydsporene til de enkelte scenene spilles etter hverandre (evt er lydkildene plassert i hvert sitt rom), slik at publikum må følge etter lyden 3) Det er en felles lydkulisse for hele utstillingen, og så framheves lydsporet for den enkelte scene innimellom (her bør lydkilden være i den riktige scenen, mens lydkulissen er i hele rommet) Konseptfasen Bli enige om grovskisse for konseptet: Ta fram oversikten fra idéfasen der alle scenene er listet opp. Skriv nå inn hvor dere ønsker hvilke scener, musikkelementer, rekvisitter, lys, lyd... Bli enige om hele konseptet. Fra nå av forplikter alle seg til å jobbe ut fra dette konseptet, og elevene skal kunne arbeide nokså selvstendig. Lag en oversikt over hele vandreutstillingen, og fordel grupper på de ulike scenene. Lag en kolonne til frister for når elevene skal være ferdige med det de har ansvar for. Lag også en oversikt over andre 4

ansvarsgrupper, deres oppgaver, og hvilken frist de har. Se på budsjett og markedsføring. HUSK: Dette er et fag der eleven skal få utvikle seg. Her er det endelig mulighet for alle til å prøve seg! Hjelp elevene til å tørre å jobbe med noe de har lyst til, men vanligvis ikke gjør. Budsjett: Dette er en del av læreplanene og står oppført i kompetansemålene. Gjør dette klart for skolens ledelse, slik at i hvert fall én produksjon i løpet av året får et budsjett som elevene selv er med å disponere. Lag et enkelt oppsett i excel, og diskuter hva midlene skal brukes til, før en gruppe blir ansvarlig for dette. Før inn penger fra skolen og forventet støtte/inntekt. Hvis ingen midler overhodet: Før en oversikt over hva dere har og hva dere trenger av utstyr, rekvisitter osv., og hvordan få tak i dette. Markedsføring: Diskuter med elevene dette er faktisk en egen profesjon. Hvorfor markedsføre noe der publikum kommer uansett? Tenk på hva forventninger har å si for publikums opplevelse både elever, lærere og ikke minst skolens ledelse. Her kan man virkelig være kreativ! Hvis det legges en plan for dette, har elevene noe å gjøre når de ikke er opptatt med andre oppgaver. Til en utstilling som denne kan det f.eks. være aktuelt å lage en liten flyer. Realiseringsfasen Dette er jobbetid. Hver time: Se på planene hvem gjør hva når? Hva gjør vi i dag? Hva skal vi gjøre i fellesskap? Sjekk planen, finn ut hva den enkelte kan gjøre alene hvis man går ledig. Så går elevene i grupper og bør kunne arbeide nokså selvstendig. Læreren kan fordele tiden på gruppene. Sjekk også en hver time. La noen vise fram hver gang, slik at de andre ser hva som skjer i prosessen. Da er det lettere å jobbe videre, og mer motiverende. Framføring Legg rammen rundt presentasjonen. Lag en spesiell stemning allerede ved inngangen! Kanskje de får med seg noe å spise (jordbær?) eller en lommelykt? Tenk igjennom hvordan dere skal organisere vandreutstillingen. Hvor store puljer? Lærertetthet? Når skal de gå videre? osv. Evaluering Det er lett å droppe evalueringen og hvile på laurbærene. Men dette er et fag som skal gå videre, og det skal læres noe av prosessen. La gruppen i fellesskap gjøre en evaluering av produksjonen, samarbeidet, utviklingen, hva som var bra og hva de ønsker å gjøre bedre neste gang. La dem også gjøre dette individuelt. Refleksjon er noe av det viktigste! TILKNYTTING TIL KOMPETANSEMÅL Skape Mål for opplæringen er at eleven skal kunne utvikle og formidle ideer til en eller flere produksjoner samarbeide om å utvikle et audiovisuelt eller scenisk uttrykk, inkludert relevante tekniske løsninger sette opp et enkelt budsjett og markedsføringsplan Kommentar: Elevene får rikelig med anledning til å utvikle og formidle ideer. Utgangspunktet er enkelt og terskelen bør være lav for å bidra inn i fellesskapet. Det fokuseres her på å samarbeide om å utvikle et audiovisuelt eller scenisk uttrykk, 5

noe opplegget her legger opp til. Når det gjelder tekniske løsninger vil særlig bruk av lys og lyd være noe alle elevene må forholde seg til. Eleven skal kunne sette opp budsjett og en markedsføringsplan. Disse trenger ikke å være så omfattende. Dersom elevene lærer budsjettoppsett med excel- ark i matteundervisningen er det en stor fordel. Hver ansvarsgruppe kan evt. sette opp sitt eget budsjett. Markedsføringsplanen lages når konseptet er klart og er en morsom og kreativ oppgave. Formidle Mål for opplæringen er at eleven skal kunne presentere en eller flere produksjoner for publikum PLAN FOR GJENNOMFØRING Time 1: Intro/idéutvikling Oppvarming. Forklare hvorfor. Lage Intro: Presentasjon, inspirasjon, rammebetingelser, forventninger (også vurdering) Gruppearbeid med sko Organisere innsamling av sko Time 2: Idéutvikling Oppvarming og sjekk av Ulike gruppearbeid med sko Gruppearbeid med lyd samarbeide både på og bak scenen for at resultatet skal bli best mulig utveksle synspunkter om valg av virkemidler og utførelse. Kommentar: Alle elevene skal være delaktige i presentasjonen på en eller annen måte. Å kunne presentere innebærer formidling på en måte som er i tråd med avtalt konsept. Igjen presiseres samarbeid som et kompetansemål. Denne gang gjelder det både samarbeid om produktet og også samarbeid under selve presentasjonen for publikum. Utveksling av synspunkter kommer i evalueringen. Dette er også et kompetansemål som elevene vurderes etter, altså i hvilken grad de er i stand til å reflektere over den kollektive prosessen og sin egen deltakelse i denne. Derfor er det viktig at det gjøres en god evaluering i fellesskap. Time 3: Idéutvikling/utprøving Oppvarming og sjekk av Arbeide med konkrete scener ut fra idéfasen Teste ulike måter å jobbe med lyd på Undersøke hvordan lyd skal presenteres på utstillingen Time 5: Konsept/realisering Oppvarming og sjekk av Legge en grovskisse for produksjonen og arbeidsplan med arbeidsfordeling Arbeid i grupper Time 4: Utprøving Oppvarming og sjekk av Teste måter å lyssette scener på Undersøke lokalene og vurdere måter å bygge scenene på Time 6: Realisering Oppvarming og sjekk av Arbeid i grupper Visning internt 6

Time 7: Presentasjon Klargjøre og gjennomføre presentasjon Time 8: Evaluering Sluttevaluering EVALUERING Kompetansemål: Skape Læringsmål Kjennetegn på høy måloppnåelse skape, utvikle og formidle idéer til en eller flere produksjoner. samarbeide om å utvikle et audiovisuelt eller scenisk uttrykk, inkludert relevante tekniske løsninger. Formidle idéer til produksjonen ved hjelp av dialog, skisser, demonstrasjon og ved å vise til eksempler. Samle idéer og avgrense prosjektet, planlegge, utarbeide og gjennomføre en ferdig utstilling for et publikum. Utføre egendefinerte og tildelte oppgaver i samarbeid med andre. Ta del i planlegging av relevante tekniske løsninger. Utnytte mulighetene innenfor sitt ansvarsområde for å skape et kunstnerisk uttrykk i samarbeid med andre. Evaluere på bakgrunn av tilbakemeldinger og egen refleksjon. Kan delta i idémyldring, finne kilder og gjengi eksempler på idéer, fremme egne idéer, gi respons på andres idéer, ta imot tilbakemelding fra andre, bruke tilbakemeldingene til videre idéutvikling, vurdere kilder og egne idéer kritisk, formulere målgruppe og ønsket hensikt med produksjonen. Kan i samarbeid med andre elever utvikle et konsept, og utnytte mulighetene innenfor et felt til å skape kunstneriske uttrykk som bygger opp under det avtalte konseptet. Kan muntlig beskrive egne oppgaver, formidle ønsker og behov til samarbeidspartnere, utføre oppgaver som avtalt og overholde tidsfrister, evaluere seg selv underveis og produksjonen som helhet. 7

sette opp et enkelt budsjett og markedsføringsplan. Kartlegge, innhente og disponere nødvendige ressurser og vurdere behov for innkjøp/leie av utstyr som mangler for å gjennomføre produksjonen. Sette opp et budsjett for innkjøp/leie, forholde seg til tildelte midler og føre regnskap. Det sentrale er å gjøre elevene bevisste på at budsjett og regnskap hører med i en produksjon. Kan utarbeide inventarliste over utstyr som ligger under gruppas ansvarsområde, utføre vareopptelling og etterse at utstyr er intakt og fungerer, utarbeide liste over utstyr som kan lånes, leies eller kjøpes inn, innhente prisinformasjon og sette opp budsjett for innkjøp/leie av utstyr, kartlegge mulige inntektskilder, avklare rettigheter og tillatelser for bruk av opphavsbeskyttet materiale, føre regnskap. Kompetansemål: Formidle Læringsmål Kjennetegn på høy måloppnåelse presentere en eller flere produksjoner for publikum. samarbeide både på og bak scenen for at resultatet skal bli best mulig. utveksle synspunkter om valg av virkemidler og utførelse Delta i presentasjonen av utstillingen, utføre sine oppgaver etter avtale og med den hensikt å formidle noe til et publikum. Samarbeide, lytte til og tilpasse seg andre deltakere. Beskrive og diskutere hvilke valg som er tatt, gjøre rede for begrunnelsen for disse valgene og vurdere virkningen av disse valgene opp mot alternative løsninger Kan ta ansvar ved presentasjonen av noe kunstnerisk for et publikum. Kan følge fastlagte skjemaer. Kan samarbeide og reagere konstruktivt og profesjonelt på uforutsette hendelser under presentasjonen, følge avtaler og kommunisere med de andre i produksjonen. Diskutere seg fram til de beste løsningene for produksjonen. Kan beskrive valg som er gjort i utarbeidelsen og utvelgelsen av momenter i utstillingen, gjøre rede for kunstneriske valg som er tatt i prosessen, begrunne valgene sine, vurdere egne valg og diskutere andre alternativer 8

GRUNNLEGGENDE FERDIGHETER Grunnleggende ferdigheter Lese: Bruksanvisninger lyd/ lys, skjønnlitterære historier om sko. Uttrykke seg muntlig og skriftlig: Legge fram og diskutere idéer, presentere sine arbeider i klassen, lage planer for gjennomføring, skrive tekster til flyers, evt. lage og gjennomføre intervjuer. Lage fraser og sanger til lydopptak. Det er store muligheter for å utvide dette i presentasjonene eller i produktene (for eksempel muntlig introduksjon og tekster i utstillingsrommene). Regne: Elevene skal sete opp et budsjett for produksjonen, her inngår evnen til både å se det store bildet og enkelthetene hver for seg. IKT: Bruk av ulike lydbehandlings- / komposisjonsprogrammer. 9