Passer realfag for meg?

Like dokumenter
Læreplan i utdanningsvalg med årsplan trinn

Gjennomgående plan i utdanningsvalg for trinn ved Atlanten ungdomsskole

Informasjon om My Wave - pedagogisk opplegg til Ocean Talent Camp Bygdøy 2014

Kompetansemål LK-06. Jobbskygging og Kunnskapsløftet

Læreplan i utdanningsvalg med årsplan trinn

KJØNN SOM TEMA ELLER TILNÆRMING?

Lokal læreplan i Utdanningsvalg

dyktige realister og teknologer.

Liv Hofgaard. Jobb Aktiv Konferanse 26/3. Leder Rådgiverforum Norge. Rådgiver og lærer ved Skeiene ungdomsskole i Sandnes

Del 1) Lærerveiledning for utdanningstesten: Elevoppgaver Fag: Utdanningsvalg

Utdanningsvalg revidert læreplan

TV-AKSJONEN 2018 LÆRERVEILEDNING

Modul nr Elektrisk energi fra fornybare og ikke-fornybare energikilder

Passer realfag for meg?

Læreplan i utdanningsvalg med årsplan trinn

LÆREPLAN UTDANNINGSVALG PÅ SONGDALEN UNGDOMSSKOLE SKOLEÅRET

Utdanningsvalg 9. trinn

Besøk 1, 7. klasse Ungdom med MOT November/desember/januar

ÅRSPLAN UTDANNINGSVALG HARALDSVANG 9. KLASSE 2018/2019. Oppstart av faget utdanningsvalg: Info om faget, mål og innhold. Vise ulike nettressurser.

Utdanningsvalg Utdanningsvalg kan ses i sammenheng med den helhetlige satsningen på ungdomstrinnet

Kurs i utdanningsprogram

Hvorfor er arbeidsmarkedet. så kjønnsdelt? Rapportlansering, 1. april 2019 Institutt for samfunnsforskning.

Modul nr Elektrisk energi fra fornybare og ikke-fornybare energikilder

27. september Års- og vurderingsplan Utdanningsvalg Selsbakk skole 8.trinn Kompetansemål etter 10.årstrinn

UTDANNINGSVEIER til olje- og gassindustrien

UTDANNINGSVALG klassetrinn

Utdanningsvalg i praksis

Hva saken gjelder: Utdanningsdirektoratet sendte den forslag om endringer i faget utdanningsvalg på høring.

Spørreskjema til elever på VK1

Utdanningsvalg og Olweus Lokal læreplan for Breimyra skole 8., 9. og 10.trinn

Ny læreplan i faget utdanningsvalg- UTV. Hva er nytt? Konsekvenser og utfordringer i undervisningen. Lillestrøm 22.oktober 2015

Tilhører: HAUGALANDET SKOLE ARBEIDSLIV. Utdanningsvalg i praksis. Lokalt arbeidshefte i faget utdanningsvalg

Læreplan i utdanningsvalg med årsplan trinn

VERDENSDAGEN FOR PSYKISK HELSE 2018

Guide for bedriftsbesøk

ÅRSPLAN Arbeidsmåter ( forelesing, individuelt elevarbeid, gruppearbeid, forsøk, ekskursjoner ) Klassesamtale, individuelle presentasjoner

PLAN FOR YRKES OG UTDANNINGSVALG trinn

Romfartskarriereprosjektet 2016

Tilhører: HAUGALANDET SKOLE ARBEIDSLIV. Utdanningsvalg i praksis. Lokalt arbeidshefte i faget utdanningsvalg 10.

UTDANNINGSVEIER til olje- og gassindustrien

Utdanningsvalg i praksis

KRAFTFULL FYSIKKTIME Fra ingeniør til lærer for en dag

Kultur og samfunn. å leve sammen. Del 1

Kjønn i skolens rådgiving et glemt tema?

Selvinnsikt. Verdier personlige

På leting i hverdagen 5 øvelser Anbefales brukt som forarbeid og i fase 1. DET KUNNE VÆRT ANNERLEDES!

Likestillingens balansekunster

Modul nr Elektrisk energi fra fornybare og ikke-fornybare energikilder

LÆRERVEILEDNING KAMPEN OM VANNET DEL 1A

Om videregående opplæring og arbeidsliv 20 % Utprøving av utdanningsprogram 60 % Om egne valg 20 %

Lærerveiledning: Nei er nei. Innholdsfortegnelse

Lærerveiledning. Et læringsspill for elever i ungdomsskolen om samfunn, skatt og arbeidsliv

Ungdoms utdannings- og yrkesvalg

Likestilling på dagsorden i foreldre- og personalmøter

VERDENSDAGEN FOR PSYKISK HELSE 2019 PEDAGOGISK OPPLEGG UNGDOMSSKOLEN OG VIDEREGÅENDE SKOLE

JOBBSKYGGING - 8 TRINN 2. Arbeidsark 1. HVEM ER JEG? Hvilke adjektiver beskriver dine egenskaper? Her er noen eksempler:

24. august Års- og vurderingsplan Utdanningsvalg Selsbakk skole 10.trinn Kompetansemål etter 10.årstrinn

Utdanningfag Lokal læreplan for Vadsø kommune og Vadsø videregående skole

Lærerveiledning. Start med: Metode ved arbeid med nøkkelspørsmål:

ÅRSPLAN I UTDANNINGSVALG (UTV)

Elevundersøkelsen. Symbolet (-) betyr at resultatet er skjult, se "Prikkeregler" i brukerveiledningen. Trivsel

Modul nr Elektrisk energi fra fornybare og ikke-fornybare energikilder

Utdanningsvalg Lokal læreplan for Breimyra skole 8., 9. og 10.trinn

Utdanningsvalg i praksis

Bruk av film i opplæringen av muntlige ferdigheter

Modul nr Fornybare energikilder (ENGIA)

Guide for bedriftsbesøk

Spørreskjema til elever med 2BI

Modul nr Elektrisk energi fra fornybare og ikke-fornybare energikilder

En skoletime med programmering. Bli med, ta Norge inn i det 21. århundre!

Modul nr Energi på oljemuseet-original

I dette heftet finner du 8 konkrete metoder som kan være et utgangspunkt for hvordan du kan praktisere vurdering for læring i din undervisning.

Modul nr Elektrisk energi fra fornybare og ikke-fornybare energikilder

Likestillingsplan for barnehagene i Hallingdal. Gjeldende fra

ARBEIDSLIVSFAGET OG UTDANNINGSVALG, TO SIDER AV SAMME SAK?

Visiting an International Workplace Besøk på en internasjonal arbeidsplass

Interaktiv tavle i klasserommet. En mulig vei for et didaktisk design

GJENNOMFØRING AV. Dette er Walter...

UNGDOMSBEDRIFT. Spilleregler i arbeidslivet VEILEDERHEFTE

Aktiviteter elevrådet kan bruke

Nysgjerrigper. Forskningsrådets tilbud til barneskolen. Annette Iversen Aarflot 2. november 2018 Nysgjerrigperkonferansen. Nysgjerrigpermetoden

Nysgjerrigpermetoden for elever. Arbeidshefte for deg som vil forske selv

Utdanningsvalg veiledning til læreplan

Jobbskygging. Innhold. Jobbskygging ELEVARK 10. trinn

Modul nr Newton Engia

Velkommen til Ocean Talent Camp Bygdøy. Presentasjon, Ocean Talent Camp Bygdøy

INSPIRIA science center: Bjørnstadveien 16, 1712 GRÅLUM Telefon: 03245/ E-post:

PRAKSISKURS FOR 10. TRINN

Moro med matematikk trinn 90 minutter

Modul nr Newton Engia

Aktiviteter. Lærerveiledning til

Modul nr Elektrisk energi fra fornybare og ikke-fornybare energikilder

For å få en realistisk arbeidsprosess kan programfaglærer delta på jobbintervjuet.

Jobbskygging og Kunnskapsløftet. Læringsplakaten. Formål for faget Utdanningsvalg

Jobbskygging. Innhold. Jobbskygging ELEVARK 9. trinn

Modul nr Newton Engia Bodø

Generell brukerveiledning for Elevportalen

Nysgjerrigper. Forskningsrådets tilbud til barneskolen. Annette Iversen Aarflot Forskningsrådet, 13.november 2015 Nysgjerrigperkonferansen 2015.

Følg med på læringen underveis

Kapittel 4: Å gå i dialog med andre Tankene bak kapitlet

Transkript:

Passer realfag for meg? 4-timers undervisningsopplegg i faget utdanningsvalg

Informasjon Aktuelle kompetansemål «Passer realfag for meg?» er utarbeidet av Nasjonalt senter for PERSONLIGE VALG realfagsrekruttering. Opplegget er laget for å vare i 4 skoletimer, Samle, analysere og bruke informasjon om utdanning og yrker men er fleksibelt. Det er enkelt for lærer/rådgiver å velge opp gaver på ulike måter i karriereplanleggingen fra heftet og benytte én eller flere av disse. I første time får elevene vite hva realfag er, se en kort animasjonsfilm og ta Utdanningstesten Gjøre rede for hvordan kjønn kan påvirke utdanningsfra velgriktig.no. Testen gir bl.a. elevene innblikk i egne interesser og og yrkesvalg pedagogiske preferanser. I andre time får klassen besøk av en realfaglig rollemodell som lærer/rådgiver selv velger ut og inviterer fra UTDANNING OG YRKER rollemodell.no. Der har vi en database med over 1000 rolle modeller Gi eksempler på yrker de ulike utdanningsprogrammene med realfagsbakgrunn som er fordelt over hele landet. I tredje time leder til oppsummerer og diskuterer klassen erfaringene fra rollemodellbesøket. Presentere ulike utdanningsveier med utgangspunkt i 02 Da får elevene ulike spørsmål de skal besvare. Et av målene egne ønsker er at de skal lære om bedrifter i sitt nærmiljø. I den fjerde timen 03 rettes fokus mot utdanning/arbeidsliv og kjønn i et likestillingsperspektiv. Denne timen innleder du med en animasjonsfilm. Den setter temaet inn i en historisk kontekst og gir grunnlag for refleksjon. Deretter får elevene konkrete spørsmål og oppgaver de skal løse. Et rollemodellbesøk er lagt inn som en del av undervisningsopplegget. Rollemodellen bør inviteres i god tid før dere starter med opplegget. Vi anbefaler at du informer rollemodellen om hva dere jobber med slik at han/hun kan ta dette med i forberedelsene. Du kan sende en invitasjon via Rollemodell.no ARBEID Undersøke muligheter for jobb på det lokale arbeidsmarkedet Drøfte kjønnsutradisjonelle fag- og yrkesvalg Du kan ta kontakt med Nasjonalt senter for realfagsrekruttering hvis du har spørsmål til utdanningsopplegget. Send epost til kontakt@realfagsrekruttering.no, eller ring på telefonnummer 73 59 81 18.

TIME 1 Utdanningstesten TIME 1 ER DELT OPP PÅ FØLGENDE MÅTE Animasjons/introduksjonsfilm 5 minutter Hva er realfag? (forklaring) 5 minutter Utdanningstesten 30 minutter Forberedelse Gjennomføring Diskusjon i grupper Forberedelser til rollemodellbesøk 5 minutter Tips til spørsmål: Har elevene noen tanker rundt hva de kan bli med en realfaglig/teknologisk utdanning? Kjenner elevene noen (foreldre, bekjente etc.) som har et realfaglig/teknologisk yrke? Bruk gjerne plakaten om utdanningsløpet som elevene finner i heftene sine. Vis elevene at de kan velge mange ulike utdanningsløp og likevel ende opp med et realfaglig eller teknologisk yrke. 2 UTDANNINGSTESTEN Alle elevene trenger hver sin datamaskin til utdanningstesten. De Utdanningstesten er utviklet for ungdom, og skal vise mulighetene 04 kan bruke mobiltelefonene sine, men vi anbefaler datamaskiner som finnes innenfor realfag. Den er delt inn i fire deler: personlighetstype, yrkesinteresser, læringsstil og faginteresser. Testen da det er lettere å lese resultatene på stor skjerm. 05 På slutten av testen får elevene beskjed om å sende testen til egen e-postadresse. Det er viktig å huske på fordi de skal bruke resultatene fra testen på nytt i økt 3 (ekstraoppgave/hjemmearbeid). Du trenger et smartboard eller lignende for å vise introduksjonsfilmen til timen. FILMSEKVENS Start timen med å vise denne intro-sekvensen om ungdom og realfag til elevene. Den tar 2-3 minutter, og ligger tilgjengelig på www.velgriktig.no. Du velger fanen skoleressurser og «Filmer» i venstre kolonne. DEL 1 - HVA ER REALFAG? I denne bolken lærer elevene at realfag er en samlebetegnelse på fag som matematikk, biologi, fysikk, kjemi, geofag, informasjonsteknologi og astronomi. Nå som dere har sett filmen, kan det være greit å reflektere sammen med elevene rundt det de har sett. får frem ulike sider ved personligheten til den enkelte, hvordan elevene lærer best og hvilke arbeidsområder innen realfag som kan passe for hver enkelt. Det kan være mange hensyn å ta når de unge skal velge studier. Utdanningstesten gir ingen fasit på hva man bør bli, men man får kanskje noen nye ideer og tanker rundt hvilke studieretninger og yrker som kan passe for den enkelte. Mulighetene er mange, og det kommer godt frem i denne testen. FORBEREDELSE Testen er utviklet for både ungdomsskole- og videregåendeelever. Derfor kan det være noen ord/begreper som kan være vanskelig for elever i ungdomsskolen. Vi anbefaler på det sterkeste at du tar testen selv i forkant slik at du kan tenke over ord og begreper som kanskje må forklares for ditt trinn. Sett deg også inn i testens oppbygging og hva den faktisk sier noe om. Du finner testen på velgriktig.no Utdanningstesten er et refleksjons- og dialogverktøy for realfag/ teknologifag. Målet med testen er å få frem elevenes personlige egenskaper sammen med deres tanker om valg av utdanning.

Testen oppnår dette ved å systematisere en rekke svar etter kjente vitenskaplige begreper knyttet til læringsstil, interesseprofil og pedagogiske preferanser. Testen gir ikke et uttømmende svar eller noen fasit på hva hver enkelt bør studere. Testens resultater kan brukes som et utgangspunkt for en diskusjon og kommer med forslag vi tror vil passse elevene. Ett resultat er ikke mer riktig eller bedre enn andre, men viser at vi er forskjellige og hva vi trives med av aktiviteter. Spørsmål til refleksjon i gruppene: Les gjennom svarene rundt din personlighetsstil. Hva synes du stemmer best med hvordan du er? Bytt gjerne resultat med de andre i gruppa og diskuter hverandres resultater. Finn informasjon om ett av yrkene/arbeidsområdene der du har høyest score (del 2, dine yrkesinteresser, se på de ulike grafene). Hva ville du valgt? Hvorfor tror du at du passer til akkurat dette arbeidsområdet? På velgriktig.no har vi lagt ut en omfattende lærerveiledning gå Tips til hjemmearbeid: gjerne inn og les denne, eller les en forkortet versjon som vi har Hvilke fag på videregående bør du ta for å ha mulighet til å arbeide 06 lagt inn som vedlegg bakerst i heftet du nå holder i hånden. med dette? 07 GJENNOMFØRING a) Elevene tar testen, og de kan benytte både pc, nettbrett og mobiltelefon. Vi anbefaler imidlertid bruk av PC. Tidsbruk: 15 minutter Husk at elevene bør lagre, eller sende resultatet til seg selv slik at de kan ta vare på svarene. b) Ta en gjennomgang av de ulike delene av resultatet når elevene har tatt testen, og bruk eksempler fra flere elever. Det kan være en ide å benytte arket med forklaringer på yrker c) La elevene diskutere resultatene i grupper på ca. 2-3 stk. ved å presentere svarene sine for de andre i gruppen, og deretter diskutere hverandres resultater. Tidsbruk: 15 minutter FORARBEID BESØK AV EN ROLLEMODELL Tidsbruk: 5 minutter Først inviterer du en rollemodell på besøk til klassen din. Det kan man gjøre på rollemodell.no. Vi anbefaler at du bruker et par minutter til å gjennomgå flere rollemodellers utdanning og yrke og viser rollemodellens profil til elevene. Diskuter med klassen hvilke spørsmål de ønsker å stille til rollemodellen. Elevene kan oppfordres til å skrive ned to spørsmål hver de ønsker å stille. Klassen kan skrive spørsmålene inn i elevheftet som hjemmearbeid og ta det med til selve besøket. En aktiv klasse vil få mye mer igjen for besøket enn hvis de forblir passive tilskuere. En dialog mellom rollemodell og elevene er viktig for at besøket skal oppleves meningsfylt. Vår erfaring er at en god dialog mellom elevene og en rollemodell kan gi verdifull veiledning.

TIME 2 Besøk av rollemodell TIPS TIL LÆRER FØR BESØKET Gjør tydelige avtaler i forkant av besøket. Avklar oppmøtested og tidspunkt. Dersom det er noe spesielt dere ønsker at rollemodellen skal snakke om, gi beskjed på forhånd. Introdusere rollemodellen for elevene. Lærer/rådgiver skal være sammen med klassen under hele besøket. Er noe uklart? Kontakt gjerne Nasjonalt senter for realfagsrekruttering på e-post kontakt@realfagsrekruttering.no ROLLEMODELLEN GJENNOMFØRER SKOLEBESØKET Tidsbruk: 45 minutter 08 Hvis du har bedt elevene notere ned spørsmål før timen, trenger de elevheftet. 09

TIME 3 Etterarbeid etter besøk av rollemodell Elevene har behov for datamaskin eller andre digitale hjelpemidler for å finne informasjon om yrker i nærmiljøet. LÆRER OPPSUMMERER ETTER BESØKET Tidsbruk: 5 minutter YRKESLIV I NÆRMILJØET En bedrift i nærmiljøet kan bli elevenes fremtidige arbeidsplass. Elevene skal nå finne frem til fem ulike arbeidsplasser i nærmiljøet som de tror bruker realfag/teknologi i jobbhverdagen. Skriv ned navn, hjemmesideadresse, hva de jobber med og hvordan de bruker realfag i arbeidet. Om elevene er usikre, kan de gjerne ringe til bedriften og spørre. DISKUSJON OG REFLEKSJON Tips: Du skal nå reflektere rundt rollemodellens valg av utdanning og Realfags- og teknologiyrker finner vi innenfor et bredt spekter yrke sammen med klassen. Dere skal sammen prøve å finne ut av av arbeidsplasser, også f.eks. innen kommunal og offentlig sektor, 10 hvilke realfaglige/teknologiske arbeidsplasser og yrker dere kan helsevesen, i skolen, hos tannlegen osv. finne i nærmiljøet deres. 11 Tidsbruk: 40 minutter Disse spørsmålene finner elevene i elevheftet: Hvilken utdanning har rollemodellen? Hvilken jobb har rollemodellen? Hva virket spennende med jobben til rollemodellen? Finn to ting som er bra med rollemodellens yrke, og to ting du ikke liker så godt med denne jobben. Kunne du tenkt deg å ha en slik type jobb selv? Hvis ja hvorfor har du lyst på en sånn jobb? Hvis nei hvorfor tror du ikke at denne jobben passer til deg? Hver enkelt elev noterer litt først, og svarene diskuteres deretter i klassen.

TIME 4 Utdanningsvalg og kjønn TIME 4 ER DELT INN PÅ FØLGENDE MÅTE Animasjonsfilm: 3-4 minutters varighet Kjønnsutradisjonelle valg Oppgaver til elevene Post-it lapper. Hver elev trenger seks post-it lapper. Smartboard eller lignende for å vise introduksjonsfilmen. OPPGAVER TIL ELEVENE Be elevene om å finne 3 egenskaper de tenker er typisk for jenter, og be dem deretter om å gjøre tilsvarende for gutter. Elevene kan skrive ned disse egenskapene på hver sin postit-lapp, del så tavla i to og heng opp de ulike lappene på hver sin halvdel av tavla. Har stereotypiene rundt egenskaper noe å si for hvilke yrker jenter og gutter velger? FILMSEKVENS Be elevene om å finne tre yrker de mener er typiske jenteyrker og Start timen med å vise denne intro-sekvensen om utdanning og gutteyrker. Elevene skriver deretter svarene på postit-lapper, og 12 kjønn til elevene. Den tar 2-3 minutter, og ligger tilgjengelig på henger dem opp på tavla på hver sin halvdel. www.velgriktig.no. Du velger fanen skoleressurser og «Filmer» 13 i venstre kolonne. Filmen forklarer hvordan kjønn tradisjonelt sett har påvirket yrkesvalg, og gir noen refleksjoner over hvorfor det er slik. LITT OM KJØNNSUTRADISJONELLE VALG Norge er et av landene i verden med høyest yrkesdeltakelse for kvinner i dag er over 70% av norske kvinner i arbeid. Det norske arbeidsmarkedet er likevel sterkt kjønnsdelt, både ved at kvinner og menn fortsatt i betydelig grad velger ulike utdannelser og ved at de arbeider i ulike yrker og næringer. Menn har også i større grad lederstillinger enn kvinner. Norge har et kjønnsdelt arbeidsmarked til tross for høy grad av likestilling generelt i samfunnet. Det kaller vi det norske likestillingsparadokset. Det siste tiåret har kvinner nærmet seg de tradisjonelt mannsdominerte yrkene, ved å velge fag innen medisin, juss og økonomi. Det er likevel langt igjen før kjønnsubalansen jevnes ut, f.eks. innen realfagene. Forslag til spørsmål som elevene kan diskutere i grupper: Hvorfor er det viktig med større kjønnsbalanse i arbeidslivet? Hva kan kjønn ha å si for ditt valg av utdanning og yrke? Hvorfor ønsker ikke flere jenter å studere realfag? Hvorfor velger ikke flere gutter yrker innen f.eks. omsorg (barnehagelærer, sykepleier o.l.)? Hvorfor har vi langt flere mannlige ledere enn kvinnelige? Hvorfor tjener menn i gjennomsnitt mer enn kvinner? I Norge er dataingeniør et mannsdominert yrke, men f.eks. i Malaysia er det helt motsatt der er majoriteten av dataingeniører kvinner. Hvordan kan noe være et «kvinneyrke» på den ene siden av jorda, og et «mannsyrke» på den andre? Hva kan årsaken være til at f.eks. legeyrket har gått fra å være et «mannsyrke» til å bli et yrke der det jobber flere kvinner enn menn? Hvor kan jeg søke støtte for utradisjonelle utdannings- og yrkesvalg?