Valgfaget Reiseliv Friluftsliv i nærområdet



Like dokumenter
Valgfaget Innsats for andre Eventyr og sagn fra mange land på SFO

Valgfaget Innsats for andre Frivillige organisasjoner

Årsplan reiseliv

Valgfag. 8.trinn. Borgheim Ungdomsskole. Skoleåret 2019/2020

Årsplan Innsats for andre Årstrinn: og 10. trinn

Valgfaget Innsats for andre

Valgfaget Innsats for andre syv undervisningsopplegg om språk, fag og inkludering

Innsats for andre klasse 2 timer pr. uke Faglærer: Katrine Sletten Haraldsen

Oslo kommune Utdanningsetaten. Velk mmen. til nyankomne elever og deres familie

Læreplan i utdanningsvalg med årsplan trinn

Sandefjordskolen BREIDABLIKK UNGDOMSSKOLE ÅRSPLAN I ENGELSK FORDYPNING 9. TRINN SKOLEÅR

Læreplan i utdanningsvalg med årsplan trinn

Norsk for elever med samisk som førstespråk - veiledning til læreplanen

Kursrekke Bergen kommune Skriftlig eksamen i norsk 2014 Marit Røine 30. oktober 2013

Litt fokus på læreplanen/ kompetansemålene i norsk etter 10. trinn

Trafikk på flere språk. Lærerveiledning

Eksempeloppgave til muntlig eksamen i fremmedspråk Nivå I

Årsplan norsk fordypning 2018/2019

Årsplan norsk fordypning 2018/2019

Samisk som førstespråk - veiledning til læreplanen. Eksempel 2. Planlegge og skrive en argumenterende tekst årstrinn

MUNTLIG EKSAMEN - OG LITT OM VEIEN DIT

VURDERINGSKRITERIER Kjennetegn på måloppnåelse

SANDEFJORD KOMMUNE BREIDABLIKK UNGDOMSSKOLE

Regning i alle fag. Hva er å kunne regne? Prinsipper for god regneopplæring. 1.Sett klare mål, og form undervisningen deretter

LEGO NXT. Lærerveiledning

Sandefjordskolen. Kjennetegn for måloppnåelse: sammenligne like tekster på engelsk og norsk og kunne identifisere forskjeller i betydning

LÆREPLAN FOR FORSØK MED FREMMEDSPRÅK PÅ BARNETRINNET

Årsplan norsk fordypning 2015/2016

Læring med digitale medier

Halvårsplan i norsk 10.trinn høsten 2018

FAGPLANER Breidablikk ungdomsskole

Erfaringer med kartlegging av flerspråklige elever i skolen

Årsplan norsk fordypning 2015/2016

Velk mmen. til nyankomne elever og deres familie

9. KLASSE ÅRSPLAN

KOMPETANSEMÅL/ LÆRINGSMÅL

Nordlandet ungdomsskole Kjennetegn på måloppnåelse i engelsk 10.trinn etter revidert plan 2013

Årsplan 2017/2018 NORSK 4. TRINN

Årsplan norsk fordypning 2017/2018

22.september Års- og vurderingsplan Fremmedspråk: spansk Selsbakk skole 9. trinn Kompetansemål etter 10.årstrinn

Visiting an International Workplace Besøk på en internasjonal arbeidsplass

FORSLAG TIL ÅRSPLAN 8. TRINN (ukenumre og ferier varierer fra skoleår til skoleår og må justeres årlig)

Valgfag. 9.trinn og 10.trinn. Borgheim Ungdomsskole. Skoleåret

Årsplan i norsk

Årsplan i norsk for 6.kl

Emne Fokus Eleven skal kunne: Lesemåter og lesefaser. - kjenne til ulike lesestrategier og bruke Lesestrategier

10A Arbeidsplan for uke 16

KOMPETANSEMÅL LÆRINGSMÅL VURDERING Muntlig kommunikasjon lytte etter, gjenfortelle,

Prosjekt bedre vurderingspraksis: - på vei mot nasjonale kjennetegn?

Mål, kjennetegn og kriterier. Ida Large Udir

ÅRSPLAN NORSK 10. TRINN

Årsplan 2017/2018 NORSK 4. TRINN

Foreldremøte 16.april trinn 2015/16. Flatåsen skole

RAMMER FOR MUNTLIG EKSAMEN I REISELIV OG SPRÅK 1 OG 2 PRIVATISTER 2015

Mal for vurderingsbidrag

Forståelse for kompetansebegrepet må ligge til grunn for arbeidet med læreplaner og vurdering.

Samfunnsfag. 5. trinn 2016/2017. Revidert av: Dato, sist revidering: Fagbøker: Midgard 5. Nettressurser: Tverrfaglighet: Naturfag Norsk Musikk

Årsplan engelsk fordypning 2018/2019

LEGO NXT. Lærerveiledning

FAGPLANER Breidablikk ungdomsskole. FAG: Spansk TRINN: 9. TRINN. Språklæring. Kommunikasjon

Års- og vurderingsplan Fremmedspråk: tysk Selsbakk skole 10. trinn, 2016/2017

Læreplaner og kartleggingsverktøy for språklige minoriteter

LÆREPLAN I MORSMÅL FOR SPRÅKLIGE MINORITETER

Eksamen Molde Mette Thoresen avdeling for vurdering 1

4.TRINN NORSK PERIODEPLAN 3

Internationaler Gastsprecher Internasjonal foredragsholder som gjest

Læreplan i morsmål for språklige minoriteter

Årsplan i norsk Trinn 9 Skoleåret Haumyrheia skole

Revidert læreplan i norsk. Orientering om endringer i læreplanen i norsk med vekt på grunnleggende ferdigheter

Mal for vurderingsbidrag

Årsplan engelsk fordypning 2018/2019

Formålet beskrevet i læreplanen for programfagene gjelder også for Prosjekt til fordypning.

Læreplan i reiseliv og språk - programfag i studiespesialiserende utdanningsprogram

Vekstkommunen - tilgjengelig, attraktiv og handlekraftig 1

Årsplan 2016/2017 NORSK 3. TRINN

8. KLASSE Læreverk: Amigos Uno Lærer: David Romero

ÅRSPLAN I NORSK 8. TRINN 2017/2018

Mal for vurderingsbidrag

SKJEMA FOR UNDERVISNINGSPLANLEGGING

Oppgaver knyttet til filmen

LOKAL LÆREPLAN I MUNTLIGE FERDIGHETER

Norge blir til. - IKT i naturfag

Års- og vurderingsplan Fremmedspråk: tysk Selsbakk skole 9. trinn, 2017/2018

UNDERVISNINGFire Prinsipper VFL

Hovedtema Kompetansemål Delmål Arbeidsmetode Vurdering. Kunne vite at en sammensatt tekst kan bestå av både tekst, bilde og lyd.

Høst Års- og vurderingsplan Demokrati i praksis Selsbakk skole 10.trinn

Sandefjordskolen VARDEN UNGDOMSSKOLE ÅRSPLAN I SPANSK 10. TRINN SKOLEÅR Periode 1: UKE 34-37

Faglærere: Tone Linnebo Trelsgård og Marthe Elise Hodne Trinn: 8. Skoleår: 2017/18. Læringsressurs er

LOKAL LÆREPLAN Vestre Jakobeslv FAG: Norsk 8. klasse

Selsbakk skole 5. september Års- og vurderingsplan Fremmedspråk: spansk Selsbakk skole 10. trinn Kompetansemål etter 10.

Last ned Språkfag 3. Last ned. Last ned e-bok ny norsk Språkfag 3 Gratis boken Pdf, ibook, Kindle, Txt, Doc, Mobi

Årsplan i norsk for 4.årstrinn Skoleåret 2015/2016

Utdanningsvalg revidert læreplan

Års- og vurderingsplan Engelsk fordypning Selsbakk skole 8. trinn Kompetansemål etter 10.årstrinn

Årsplan i valgfaget medier og informasjon 2016/17. Årsplan i valgfaget medier og informasjon 2016/17 Lærer: Ståle Tangset

HALVÅRSPLAN. Fag: Natur, miljø og friluftsliv. Klasse: 9. og 10. trinn. Faglærer: Hanne, Aud Jorunn og Hans Martin

Kompetansemål for produksjonen: FETT

Årsplan i Naturfag og Samfunnsfag 1. klasse

Transkript:

Valgfaget Reiseliv Trinn/nivå: 8.-10. trinn, gjerne aldersblanding Hovedområde/kompetansemål: Fra hovedområdet planlegging: bruke ulike kjelder for å hente informasjon om sentrale reisemål innanfor eitt eller fleire geografiske område undersøkje kva målgrupper som kan vere aktuelle for valt reisemål Fra hovedområdet presentasjon: bruke eigna verktøy for å presentere turistmål eller reiseopplegg for andre ved hjelp av tekst, bilete, film og lyd presentere reisemål og ferieopplegg for andre, gjerne på ulike språk Tidsramme: 2-3 måneder Beskrivelse av hva opplegget inneholder: Et undervisningsopplegg der elevene samarbeider med turlag eller frivillige organisasjoner i nærmiljøet for å

kartlegge turmuligheter i nærområdet. Opplegget innebærer kartlegging av hva som finnes, planlegging av en brosjyre som kan synliggjøre mulighetene og distribusjon av brosjyren. Laget av Nasjonalt senter for flerkulturell opplæring Informasjon til læreren Dette er et undervisningsopplegg som fører til sosial verdiskaping gjennom å kartlegge turmulighetene i nærområdet og presentere dette i en brosjyre tiltenkt familier i området. Opplegget forutsetter samarbeid med lokale aktører knyttet til friluftsliv, samt innsats for å finne egnede steder for distribusjon, så som bibliotek, helsestasjon, butikk, oppslagstavler og lignende. Opplegget skal også kunne ses som et flerkulturelt arbeid, der noe av målet er at brosjyren skal nå ut til så mange som mulig ved å ha mer bilder enn tekst og overskrifter på flere språk. I et mangfoldsperspektiv vil en brosjyre med bilder av turmuligheter i nabolaget kunne vekke interesse hos både barn og voksne, hos nyinnflyttede og hos nyankomne familier fra andre land, som enda ikke har lært norsk. Undervisningsopplegget steg for steg A. Kartlegging Elevene finner ut hvilke organisasjoner eller lag som finnes i nærområdet med interesse for friluftsliv. De kontakter dem og hører om det er mulighet for et møte. B. Planlegging av tiltak Ved positivt svar fra en organisasjon kan elevene gå i gang med lage en framdriftsplan, utforme spørsmål til intervju og avtale dato for å besøke organisasjonen. Hovedintensjonen vil være å skape et grunnlag for samarbeid om en brosjyre. Noen av spørsmålene må knyttes til hva organisasjonen står for, hva de satser på, hvem som er målgruppen og hvordan de når ut til ulike grupper i nærområdet, for eksempel nyankomne familier med lite norskferdigheter, etc. Videre må elevene finne ut om de sammen med en person fra organisasjonen kan planlegge hvordan en brosjyre kunne se ut, hvor det lønner seg å ta bilder, etc. Eventuelt kan det være fint om en representant de har kommet i kontakt med kan komme til skolen og holde foredrag og svare på spørsmål.

C. Gjennomføring av tiltak Etter å ha samarbeidet om rammene for prosjektet, må elevene ta bilder, skrive overskrifter på de språkene de kan (engelsk, fransk, spansk, tysk, ulike minoritetsspråk) og lage selve brosjyren. Dette gjøres enkelt med et redigeringsverktøy på skolens datarom. D. Presentasjon og vurdering Brosjyren presenteres for organisasjonen elevene har samarbeidet med, og distribueres på relevante steder, f.eks på skolen, biblioteket, togstasjonen, helsestasjonen, på oppslagstavler og i nærbutikker. Elevene dokumenterer arbeidet i refleksjonsnotater og muntlig presentasjon. Vurderingen kan se slik ut: Tema Hovedområde Kompetansemål A Kompetansemål B Planlegging Bruke ulike kjelder for å hente informasjon om sentrale reisemål innanfor eitt eller fleire geografiske område Undersøkje kva målgrupper som kan vere aktuelle for valt reisemål Læringsmål A Skal kunne kontakte en organisasjon eller lag i nærmiljøet med interesse for friluftsliv Skal kunne utarbeide en intervjumal med relevante spørsmål for å bli kjent med organisasjonen og finne ut hvem de har som målgruppe og om målgruppen kan utvides Læringsmål B Skal kunne planlegge utforming av en brosjyre sammen med organisasjonen/laget med fokus på inkludering og mangfold, at brosjyren skal nå ut til så mange som mulig. Skal kunne bidra i klassesamtale om hvorfor dette tiltaket medfører sosial verdiskaping for de gruppene som er involvert, og skal kunne bruke relevant ordforråd.

Kjennetegn på høy måloppnåelse Kan formulere relevante spørsmål til samtale med organisasjonen, som det er mulig å trekke konklusjoner ut fra Kan samarbeide med den eksterne aktøren om utformingen av brosjyren Kan beskrive hvordan tiltaket kan knyttes til målgruppens behov, og reflektere over hvilken sosial verdi tiltaket medfører gjennom refleksjonsnotat eller muntlig diskusjon Tema Hovedområde Praktisk arbeid Kompetansemål A Bruke eigna verktøy for å presentere turistmål eller reiseopplegg for andre ved hjelp av tekst, bilete, film og lyd Kompetansemål B Presentere reisemål og ferieopplegg for andre, gjerne på ulike språk Læringsmål A Skal kunne gjennomføre planlagte tiltak i tråd med en framdriftsplan Skal kunne bruke bilderedigeringsverktøy for å lage en brosjyre Læringsmål B Skal kunne ferdigstille en brosjyre med bilder og overskrifter på flere språk Skal kunne reflektere over valg av bilder og områder som presenteres Kjennetegn på høy måloppnåelse Kan levere inn en ryddig framdriftsplan og gjennomføre tiltaket i tråd med denne. For eksempel kan den leveres inn i begynnelsen av prosjektet og i revidert form på slutten av prosjektet med forklaring på endringer Kan levere brosjyre med bilder og overskrifter på flere språk Kan gjøre rede for samarbeidet med de aktuelle aktørene og reflektere over hva som påvirker resultatet gjennom skriftlig logg eller muntlig redegjørelse

Kan presentere brosjyren, for eksempel gjennom muntlig framføring, og reflektere over utforming Kan reflektere over arbeidsprosessen fra kartlegging til gjennomføring på en god måte og bruke tilpasset ordforråd ved å holde en presentasjon om dette, eller skrive refleksjonsnotat.