Denne artikkelen er en omarbeidet versjon av Winsnes, Kaja (2009): Tekster fra arbeidsplassen i opplæringen

Like dokumenter
Tekster fra arbeidsplassen i opplæringen

Læringsmappe for arbeidslivet. Nina Jernberg, rådgiver Vox

Integreringsoppgaver som pedagogisk verktøy i arbeidsrettet norskopplæring

legger vekt på å utveksle informasjon/meninger, ikke drille språklige strukturer.

Arbeidserfaring som kilde til læring

Kommunikativ tilnærming i arbeidsrettet norskopplæring

Kommunikativ tilnærming i arbeidsrettet norskopplæring

3. Gi elevene strategier som de kan ta i bruk når de skriver

Grunnleggende ferdigheter i arbeidslivet

Å lede gode skriveprosesser

Barn og unges mediebruk en arena for læring?

Velkommen. Hvad solskinn er for det sorte muld, er sand oplysning for muldets frende, Kunnskap skal styra rike og land, og yrke skal båten bera,

GJENNOMFØRING AV. Dette er Walter...

Utvalg År Prikket Sist oppdatert Stokkan ungdomsskole (Høst 2016) Høst

GJENNOMFØRING AV. Dette er Walter...

Utvalg År Prikket Sist oppdatert Stokkan ungdomsskole (Høst 2014) Høst

Læringsmål i lesing og skriving

Elevundersøkelsen. Symbolet (-) betyr at resultatet er skjult, se "Prikkeregler" i brukerveiledningen. Trivsel

LÆREPLAN I PROSJEKT TIL FORDYPNING FOR Vg1 HELSE- OG SOSIALFAG

Ord Lærerveiledning. Del 8: Arbeid med tekstboka side Om tekstene. Å utvikle lesestrategier. Om tekstene. Arbeid med teksten etter lesing

Slik skriver vi i Oslo kommune

Barn som pårørende fra lov til praksis

Opplæring i Grunnleggende ferdigheter

Utdrag fra Beate Børresen og Bo Malmhester: Filosofere i barnehagen, manus mars 2008.

Profiler for basisferdigheter på jobben

AppWriter. i gang. alle plattformer. Les og skriv bedre med. Kom raskt. Kompatibel på

Bruk av film i opplæringen av muntlige ferdigheter

Praktiske råd om det å snakke sammen

Velkommen til EDB på 123! Den som er kursansvarlig, har en viktig funksjon for at kurset skal bli vellykket.

Elevundersøkelsen 2017 (7.trinn)

Arbeidsrettet norskopplæring. Etterutdanningskurs i fylkene

Hvordan samarbeide om å utforske, utvikle og utfordre praksis? v/ Iris Hansson Myran

Utlysning av midler til språkkommuner

Lærerundersøkelsen oversikt over spørsmålene som kan tas med i undersøkelsen

Laget for. Språkrådet

TILGANG TIL LIVET GJENNOM LESING OG SKRIVING. Tidlig innsats. 1. mars 2018

Lesing som grunnleggende ferdighet i yrkesfaglige programfag

Language descriptors in Norwegian Norwegian listening Beskrivelser for lytting i historie/samfunnsfag og matematikk

Modelltekst som inspirasjon til å skrive egne bøker

Veiledning og tilleggsoppgaver til kapittel 6 i Her bor vi 1

Iforrige nummer av. Praktiske råd om det å snakke sammen. SERIETEMA: DET HANDLER OM SAMTALE DEL 5: Samtalestrategier II

Ny som tillitsvalgt. på arbeidsplassen.

LÆREPLAN I PROSJEKT TIL FORDYPNING FOR Vg1 HELSE- OG SOSIALFAG

LÆREPLAN I PROSJEKT TIL FORDYPNING FOR Vg2 HELSE- OG SOSIALFAG

Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Nivå 4 Nivå 5

Utvalg År Prikket Sist oppdatert Eiganes skole (Høst 2016) Høst Trives ikke i det hele tatt Trives du på skolen?

Informasjonsmøte om kurset «Barnehagenorsk»

Validitet og vurderingspraksiser. Lise Vikan Sandvik Førsteamanuensis Institutt for lærerutdanning,

Autentiske tekster i leseopplæringen på Spor 1

Gjennomføring av elevintervju

NOLES februar Hva vil det si å være skrivelærer i alle fag?

Praksisnær kartlegging for opplæring i muntlige ferdigheter på arbeidsplassen

HALVÅRSPLAN I NORSK. 3.TRINN, Høsten Muntlig kommunikasjon

!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!! SEO HURTIG GUIDE WORDPRESS

NØKKELEN TIL SUKSESS Rosenborg skole

Utvalg År Prikket Sist oppdatert Stokkan ungdomsskole (Høst 2016) Høst

Evaluering av skolering i Kvalitetsforum

Digital kompetanse. i barnehagen

Hva bruker vi arbeidstiden til? Bo Terje Kalsaas, UiA, Grimstad Innlegg LC-N IP sluttseminar

Individuell kompetanseplan for lese- og skriveopplæring på nivå 1 3

Sluttrapport Prosjekt: Kompetanseheving i Ny GIV metodikk for grunnleggende ferdigheter

Påstander i Ståstedsanalysen bokmålsversjon

Skriving som grunnleggende ferdighet: hvordan legge til rette for god skriveopplæring? Kjell Lars Berge Universitetet i Oslo Skrivesenteret/NTNU

Barnehage TALENTENE DINE OPPDAG I ARBEIDSFORBEREDENDE OPPLÆRING

Utvalg År Prikket Sist oppdatert Auglend skole (Høst 2014) Symbolet (-) betyr at resultatet er skjult, se "Prikkeregler" i brukerveiledningen.

Utvalg År Prikket Sist oppdatert Vaulen skole (Høst 2016) Høst Trives ikke i det hele tatt Trives du på skolen?

Teknologisk Fremsyn i Tekna Prosessrapport nr 2

Thomas Nordahl om tester i skolen:

Læringsmål i lesing og skriving

God tekst i stillingsannonser

Foreldreundersøkelsen

Ta opp uro Kursholdere: Malin Paust og Ingveig Urfjell

Tverrfaglig samarbeid mellom norsk og elektrofagene. Linn Maria Magerøy-Grande

KOLLEGAVEILEDNING v/ Jorunn Mediås

Sosiale medier i et dannelsesperspektiv - Facebook. Norskfaget på yrkesfaglige programområder

Nr. 1. Nr. 2. Lite oppmerksom på å samtale med bruker og kolleger om brukers funksjonsnivå, behov og interesser. LAV

Forsøkslæreplan i norsk for forberedende voksenopplæring (FVO)

Arbeidserfaring som kilde til læring. Etterutdanningskurs i voksenpedagogikk Høst 2013

Livslang læring og sosial kompetanse i Bodøskolene

Pleie TALENTENE DINE OPPDAG I ARBEIDSFORBEREDENDE OPPLÆRING

Rapportering av status i prosjekt "Klart språk i Lunner kommune"

Elevundersøkelsen ( ) Obligatoriske spørsmål 2011

Språkløyper. et løft for språk, lesing og skriving

Spørreskjema deltakere

IKT i norskfaget. Norsk 2. av Reidar Jentoft GLU trinn. Våren 2015

Om kvalitetsrapporten...2 Fakta om Hellen skole...2 Læringsmiljø elevundersøkelsen...3

Eksamensveiledning. LOKALT GITT SKRIFTLIG EKSAMEN TAN Kommunikasjon og samhandling. - om vurdering av eksamensbesvarelser

Læringsmiljøprosjektet Skolekultur og rektors rolle

Vi vil bidra. Utarbeidet av prosjektgruppa «Sammen for utsatte barn og unge» i Aurskog-Høland, Fet og Sørum kommuner.

Elevundersøkelsen ( )

Kommunikasjon og samarbeid med flerkulturell stab. Laila Tingvold.

Arbeidsrettet norskopplæring

Utvalg År Prikket Sist oppdatert Groruddalen skole (Høst 2016) Høst

Skolering analyseverktøy og prosess Orkdal 2013

Tilsynsrapport med Skolert AS B2519 i Kompetansepluss arbeid (tidligere Basiskompetanse i arbeidslivet, BKA)

Velkommen Oppstarten Organisering Norsk, matematikk og sosial kompetanse Lekser, ukeplan m.m. Praktisk informasjon

tospråklig fagopplæring - TFO - Rosenborg skole

Levering og henting i Ask barnehage Informasjon i garderober

Utvalg År Prikket Sist oppdatert. Trives ikke i det hele tatt Trives du på skolen? ,1

LP-modellen (Læringsmiljø og pedagogisk analyse)

Transkript:

Tekstuniverset på arbeidsplassen I denne artikkelen 1 skal vi se på hvordan lærere kan finne ut hvilke krav til lese- og skriveferdigheter deltakerne møter på praksisstedet. Målet er å gi lærerne inspirasjon og verktøy til å finne frem til sentrale tekster som deltakerne møter i jobben. Artikkelen vil ta for seg følgende: hvordan finne tekster på arbeidsplassen hvor tekstene befinner seg, og hvordan de brukes hvordan ulikheter blant yrkesgrupper kan ha betydning for opplæringen det viktigste formålet med tekstene Mens noen arbeidsplasser er fulle av tekster, kan det andre steder være vanskelig å se tekster som er i bruk. Det kan være små og store tekster som inngår i de daglige rutinene, og som en ikke alltid tenker på som tekst, og disse er det lett å overse. Det kan være avkrysningsskjemaer, skilt, intranett og lignende. Uansett om det er mange eller få tekster på arbeidsplassen, kan det være utfordrende for læreren å finne ut hvilke av tekstene det er viktigst for deltakerne å få hjelp med. Det er nyttig å se hvilken funksjon de ulike tekstene har. De kan for eksempel ha som funksjon å orientere dokumentere løse problemer videreformidle informasjon kommunisere med eksterne brukere Det kan være stor variasjon fra arbeidsplass til arbeidsplass og mellom ulike yrkesgrupper når det gjelder hvilke, hvor mange og hvordan tekster brukes. Man kan imidlertid finne noen fellestrekk mellom virksomheter som har lignende virksomhetsmål, lignende fysiske og organisatoriske rammer eller likheter i arbeidsrytme. Enkelt sagt kan man dele yrker i «menneskeyrker» og «tingyrker 2». I virksomheter der en jobber med mennesker, som for eksempel i omsorgsyrker, bruker ansatte oftere enn andre steder tekst til å orientere hverandre om behovene til menneskene de hadde ansvar for. De bruker også tekstene til å fordele ansvaret for å følge opp disse behovene. Ved å bruke skrift sørger en for at ingen blir glemt, at viktige beskjeder når frem til alle involverte, og at det som blir gjort, blir dokumentert og kvalitetssikret. I virksomheter som jobber med «ting» som industri, bygg, langtransport og lignende, ser det ut til at man i større grad enn i menneskeyrker bruker tekst til utregninger og lister eller til å konsultere andre når man står fast i arbeidet. Viktige lese- og skriveferdigheter i disse yrkene kan være å lese av diagrammer, tegninger og tekster med tall og å kunne bruke tekster til problemløsning og dokumentasjon av utført arbeid. 1 Denne artikkelen er en omarbeidet versjon av Winsnes, Kaja (2009): Tekster fra arbeidsplassen i opplæringen 2 Begrepet er hentet fra Karlsson, Anna-Malin (2006): En arbetsdag i skriftsamhället: Et etnografisk perspektiv på skriftanvändingen i vanliga yrken, Norsteds Akademiske Förlag, Stockholm 1

Det er også andre faktorer som gir informasjon om hvordan og hva man leser på jobben. Sjåfører som jobber med langtransport, vil sjelden ha et kontor å gå til når de skal lese og skrive noe. Mye skrivearbeid gjøres i førerhuset, for eksempel ved mottak og levering av varer. Dette påvirker hvor mye tid og hvilke ressurser de har til rådighet i lese- og skrivearbeidet. Slike utfordringer kan også gjelde for ansatte i deler av byggenæringen, i hjemmehjelpstjenesten, i renholdsyrker og i andre yrker der de ansatte ikke arbeider et fast sted. Hvordan finne tekster til opplæringen Det kan være utfordrende å finne tekster fra arbeidsplassen som passer for deltakerne i opplæringen. Av mylderet av tekster på arbeidsstedet hvilke er det deltakeren bruker, hvilke er det forventet at hun/han skal bruke, hvordan er det deltakeren skal bruke teksten? Læreren får sjelden full oversikt ved å spørre ledelsen eller de ansatte om hvilke tekster som brukes. I tillegg til å stille spørsmål vil han eller hun derfor kunne få mye ut av å observere deltakernes arbeidsplass både før og underveis i kurset. En hjelp til å lese tekster og forstå hvordan de brukes, er å se på arbeidsstedets tekstsamlingspunkter 3. 3 Anna Malin Karlsson (2008) 2

Tekstsamlingspunkter tid og rom for lesing Når læreren er ute på arbeidsplassen for å finne tekster, kan det være nyttig å oppsøke arbeidsplassens «tekstsamlingspunkter», det vil si de stedene der tekstene befinner seg og blir brukt. Det kan for eksempel være en oppslagstavle på kjøkkenet eller på personalrommet. Gjennom å få en oversikt over virksomhetens «døgnrytme» og finne ut hvor de ansatte befinner seg de viktigste tidspunktene på arbeidsdagen, kan læreren lettere finne ut hvilke tekster som er viktige, og i hvilken sammenheng de blir brukt. I en barnehage vil for eksempel barnehagens inngangsparti være et viktig tekstsamlingspunkt. Her møter de ansatte foreldrene når de leverer og henter barnet. Ved inngangspartiet kan en ofte finne oppslagstavler med informasjonsskriv og dagsrapporter. Noen av oppslagene er rettet mot dem som jobber der, andre er informasjon til foreldrene. Det at tekstene henger der, sier noe om hvilke krav som stilles til den ansatte når det gjelder å kunne lese eller skrive teksten. Ved ekstern, ikke uformell kommunikasjon mellom kolleger er det større krav til korrekt rettskriving og profesjonell utforming. Ansatte som skriver tekster som skal brukes her, må beherske skriving ganske godt. Det forventes at alle ansatte også er oppdatert på denne informasjonen. Det kan innebære at de ansatte må lese tekstene der de henger, men at de ikke alltid kan bruke tid til å finlese dem. De ansatte må derfor lære seg strategier for raskt å få oversikt over det viktigste og vite hvem de kan spørre om hjelp dersom en forelder stiller spørsmål de ikke kan svare på. 3

På et sykehjem er vaktrommet et viktig tekstsamlingspunkt. Her samles de ansatte før arbeidet starter, og ofte bruker de det også som kontor eller møterom. Her er det tavler, oppslag og permer der de ansatte kan finne frem til informasjon de trenger til dagens arbeid. Dersom dette rommet også fungerer som pauserom, kan det i tillegg finnes informasjon og tekster av mer generell og sosial art. Ofte kommer mange av de viktigste tekstene fra ledelsen eller fagforeningen. På pauserommet vil det finnes tekster som er utfordrende på ulike måter. En tavle med håndskrevne beskjeder som blir redigert kontinuerlig, kan være en stor utfordring for svake lesere, det samme gjelder ukeplaner. Informasjonsskriv om fraværsreglement er derimot sjelden håndskrevet og blir sjeldnere byttet ut. Felles for den lesingen og skrivingen som foregår her, er imidlertid at de ansatte kan få hjelp dersom de står fast, eller de kan lese og skrive i fellesskap. Siden informasjonen ofte går mellom mennesker som kjenner hverandre, er det lett å oppklare eventuelle misforståelser, og det er viktigere at man skriver forståelig og effektivt, enn at det ser fint ut. Det er utfordrende å bruke arbeidsinstrukser, skjemaer og rapporter i lese- og skriveopplæringen, fordi det krever at læreren forstår hvordan teksten inngår i arbeidet på den enkelte arbeidsplassen. Her er noen spørsmål man må spørre seg: a. I hvilke situasjoner møter deltakerne teksten? Hvilken konkret arbeidsoppgave skal løses? Hvem er mottaker, og hvem er sender av teksten? Hvilke personer må deltakeren forholde seg til i denne situasjonen? b. Hvordan vet den ansatte at det er tid for å lese eller skrive teksten? Hva gjør at den ansatte får behov for å lese teksten? 4

Når er det tid til å lese teksten i løpet av arbeidsdagen? Når bør det prioriteres å lese teksten? c. Hvordan forventes det at lesingen eller skrivingen blir utført? Er det viktig at teksten er nøyaktig, eller er effektivitet viktigst? Hvor ærlig skal teksten være? Når bør budskapet pakkes inn? Hva er det viktigste poenget med å lese eller skrive teksten? d. Hvor mye støtte gir konteksten? Er det en ryddig tekst? Er den skrevet for hånd eller på pc? Finnes det illustrasjoner eller annet som hjelper på forståelsen? Utformes eller leses tekstene i fellesskap? Hvis oppgaven har som mål at deltakeren skal klare å ta i bruk for eksempel et avviksskjema på jobben, vil ikke oppgaven være fullført før deltakeren kan rapportere via dette skjemaet til rett person, til rett tid og med innhold og form som er akseptabel og forståelig for mottakeren. 5