Undervisningsopplegg i Design og redesign Papirprosjekt. Utsmykning av egen skole



Like dokumenter
Papirprosjekt- utsmykning av egen skole BAKGRUNN

RENDALEN KOMMUNE Fagertun skole. Årsplan i kunst og håndverk for 4. og 5. trinn 2015/16

Årsplan for Design og Redesign 9. trinn 2018/2019

Kunst & håndverk 1.trinn

Tema: Juleverksted. Aktiviteter: 2 typer julekurv Stjerne. Tidsbruk: 4 timer. Utstyr: Glanspapir Saks Linjal Passer Blyant. Anskaffelse av utstyr:

Kunst & håndverk 1.trinn

klassetrinn Valgfag design og redesign 10.trinn 2014/15

Øvingshefte. Geometri

Tema: Sannsynlighet og origami

Uke Kompetansemål Ressurser Me- toder/ferdigheter Læringsmål Skolestart

Fasit til øvingshefte

HELÅRSPLAN I K&H HØSTEN 2019

Fag: Design & Redesign Årstrinn: 8. Skoleår: 2018/2019. Uke Emne Kompetansemål Grunnleggende ferdigheter Vurderingsform M S L R D

Kunst og håndverk 4. trinn og 5. trinn

Geometriske morsomheter trinn 90 minutter

RENDALEN KOMMUNE Fagertun skole. Årsplan i kunst og håndverk for 3. og 4. trinn 2013/14

AVD: Torkelsmyra FAGLÆRER: Anett Alfsen ANNET: 3 grupper à 13 elever SKOLEÅR: 2016/2017 TEMA / EMNE

Konkrete læringsmål (aktivitet og læringsmål) Jeg kan tegne et bilde fra sommerferien min

Sandefjordskolen BREIDABLIKK UNGDOMSSKOLE ÅRSPLAN FOR FORESATTE VALGFAG DESIGN OG REDESIGN 10.TRINN SKOLEÅR Periode 1: UKE 34-UKE 36

Bærende konstruksjoner

Samme matematikkoppgave på 2./3. trinn og 10. trinn?

Årsplan i kunst og håndverk for 4. klasse

Kloder i bevegelse trinn 60 minutter

Fag: Design & Redesign Årstrinn: 9. Skoleår: 2018/2019. Uke Emne Kompetansemål Grunnleggende ferdigheter Vurderingsform M S L R D

Design og Redesign 2016/ timer pr. uke

Utarbeidet av: Kunst og. TITTEL Sånn var luggan laga (Ref: Ole BAKGRUNN

Design og Redesign 2017/ timer pr. uke

ROSSELAND SKOLE LÆREPLAN I KUNST & HÅNDVERK 2.TRINN

Elevbedrift i valgfaget design og redesign

Fag: Norsk Trinn: 1. Periode: 1 uke Skoleår: 2015/2016 Tema Kompetansemål Læringsmål for perioden Vurderingsmåter i faget

Foto Anne Hazeland. d e s i g n p r o s s e s e n

Læreplan i kunst og håndverk - kompetansemål

Storsteinnes skole Mulighetenes skole med trygghet, ansvar og respekt former vi framtida.

Geometri Mona Røsseland Nasjonalt senter for matematikk i Opplæringen Leder i LAMIS Lærebokforfatter, MULTI Geometri i skolen Geometri etter 4.

ESERO AKTIVITET STORE OG SMÅ PLANETER. Lærerveiledning og elevaktivitet. Klassetrinn 5-6

Lokal læreplan kunst og håndverk på 2.trinn

VI G VOLL SK OLE ÅRSPLAN

Diodekart: Opplegg av: Tormod Ludvigsen, Kjeldås Skole

Nøkkelspørsmål: Hvor lang er lengden + bredden i et rektangel sammenlignet med hele omkretsen?

Design/redesign våren Faglærer: Linda Stangenes

Øvingshefte. Geometri

Læringsmål: Visualisere deling og sammensetting av 3d former, beskrive egenskaper til 3d former, måle volumet av 3d former.

Arbeid med geometriske figurer på 1. trinn

Fasit til øvingshefte

speil VEILEDNING BENT NØRGAARD

klassetrinn Design og redesign 10. klasse 2016

Oppdrag A Farkost ned bakken. Hvilke materialer skal være tilgjengelige? Hvilke verktøy bør elevene ha tilgang på? Skaperoppdrag, 1. 4.

Lag ditt eget billige solfilter

VALGFAG 9./10. TRINN

LOKAL LÆREPLAN- KUNST OG HÅNDVERK PÅ 3. TRINN. Lærebok: Ingen. Læringsstrategi. friformkart MÅL FOR OPPLÆRINGEN ER AT ELEVEN SKAL KUNNE:

To metoder for å tegne en løk

Den lille røde høna. Folkeeventyr

Form og mål hva er problemet?

Kriterier (eleven kan når ) 33 Bilde Kunne uttrykke egne opplevelser gjennom tegning.

Uke Emne Kompetansemål Læremål Grunnleggende ferdigheter Metoder Vurdering Bli kjent med faget. - Form - Farge - Bokmerke

ESERO AKTIVITET HVA ER EN KONSTELLASJON? Lærerveiledning og elevaktivitet. Klassetrinn 7-8

Fagplan i kunst og håndverk 4. Trinn

Bryne ungdomsskule ÅRSPLAN. FAG: Design og redesign. Trinn: 8.

Sandefjordskolen BREIDABLIKK UNGDOMSSKOLE ÅRSPLAN FOR FORESATTE VALGFAG DESIGN OG REDESIGN 9.TRINN SKOLEÅR Periode 1: UKE 34 -UKE 36

Energieventyret trinn 90 minutter

Fag: Design & Redesign Årstrinn: 10. Skoleår: 2018/2019. Uke Emne Kompetansemål Grunnleggende ferdigheter Vurderingsform M S L R D

GEOMETRISPILL; former, omkrets og areal.

Leggeanvisning Boligvinyl Tørre rom

Årsplan i Kunst & Håndverk Trinn 8 Skoleåret Haumyrheia skole

EVINA ressurshefte: Vindmøller. som prosjekter innenfor Teknologi og design JON ARVE HUSBY

91241 SOFT COTTON M E H G D I L E A N J K C F B

KUNST OG HÅNDVERK 3-4 klasse LÆREPLAN I KUNST OG HÅNDVERK. Etter 4. å rstrinn

VALGFAG 8. TRINN SKOLEÅRET

Trekanter på geobrettet. - oppgavene er hentet fra ressurspermen til Ingvill M. Stedøys Matematiske koffert

Veiledning til valgfaget design og redesign

OVERFLATE FRA A TIL Å

Årsplan i kunst og handverk 3.klasse

HVA ER ET TVERRSNITT? HVA ER AVKORTEDE OKTAEDRE? HVA BETYR Å TRANSFORMERE?

uilts for stjerner Hvert bilde representerer et stjernetegn og har størrelse 66 x 80 cm. Design, tekst og foto: Bente Vold Klausen

Bryne ungdomsskule ÅRSPLAN. FAG: Design og redesign. Trinn: 8. Skoleåret:

Bordet er dekket til kunstverksted. Klar til start:

TID TEMA KOMPETANSEMÅL ARBEIDSMETODER VURDERINGSFORMER RESSURSER

Elektrisk mygg. Flerfaglig undervisning

oppgaver fra abels hjørne i dagbladet

Obj101 TID TEMA KOMPETANSEMÅL ARBEIDSMETODER VURDERINGSFOR MER

3. Stikk den korte enden av klipset (A) inn i snittet du skar på den brune tuben, og før en av senterringene over der igjen.

2 Geometri som skapende virksomhet

Innholdsfortegnelse. Oppgaveark Innledning Arbeidsprosess Nordisk design og designer Skisser Arbeidstegning Egenvurdering

Undervisningsopplegg i Design og redesign Fra mareritt til favoritt! Redesign av klasseromsstol

Kandidaten kan ut fra mottagers kompetanse, velge og bruke relevante og presise faguttrykk i samtaler og drøftinger med kunder, brukere og kolleger.

Sandefjordskolen BREIDABLIKK UNGDOMSSKOLE ÅRSPLAN FOR FORESATTE VALGFAG DESIGN OG REDESIGN 8.TRINN SKOLEÅR Periode 1: UKE 34 - UKE 35

Nå har de vært med på å velge et fly som de vil male. Vi har skrevet ut tre flybilder fra nettet, og valgt et av bildene som de vil male.

Hallo din sko! TITTEL BAKGRUNN

Årsplan i Kunst & Håndverk 2008/2009

VALGFAG 9./10. TRINN

klassetrinn Design og redesign 9. klasse 2016

Læreplan i kunst og håndverk - kompetansemål

klassetrinn Kunst og håndverk 8. klasse 2014

Vurderingskriterier for programområde: DESIGN OG HÅNDVERK Programfag: DHV1001 Produksjon

Årsplan i kunst og håndverk 3. klasse

Årsplan i kunst og håndverk for 4. klasse

Hovedområder og kompetansemål fra kunnskapsløftet:

Årsplan i kunst og håndverk 3. klasse

Læreplan i kunst og håndverk - kompetansemål

Transkript:

Undervisningsopplegg i Design og redesign Papirprosjekt. Utsmykning av egen skole Utviklet av Polarsirkelen videregående skole

Prosessbeskrivelse: Utstyr du trenger til alle oppgavene: Limstift tapetkniv linjal saks limpistol Redskap og materialer

Fremgangsmåte med dopapirrull: Du trenger: papp-plate (eventuelt pappeske) i størrelse 25 x 25 cm. Doruller 1) Skaff kunnskaper om mønsteroppbygging. Se vedlagte eksempler 2) Lærer viser forskjellige eksempler på mønsteroppbygging og måter doruller kan deles på. 3) Hver elev får en plate og noen doruller, som de kutter opp på forskjellige måter. 4) Prøv ut mønsterbygging på papp-platen 5) Lim dorulldeler fast på platen. Limes med limpistol 6) Fargesetting: Sett platen utendørs og spray. Med akrylmaling: Mal med pensler Gjennomføring: Eksempel:

Fremgangsmåte med papir fra rull eller kopipapir: Du trenger: En papp-plate (eventuelt pappeske) i størrelse 25 x 25 cm. Hvitt papir fra trykkeri, eventuelt billig kopipapir 1) Skaff kunnskaper om mønsteroppbygging. Se vedlegg om mønster. 2) Lærer viser forskjellige eksempler på mønsteroppbygging og viser hvordan remsene kan krølles, brettes, klippes eller rives. 3) Klipp opp mange remser av papir, ca. 1-2 centimeter bred 4) Bruk saks langs remsen slik at den krøller seg eller brett, krøll, riv 5) Sett dem sammen på ulike måter på papp-platen. 6) Lim på platen med Limstift. 7) Fargesetting: Sett platen utendørs og spray. Med akrylmaling: Mal med pensler

Fremgangsmåte med papir fra ukeblad og kataloger: Du trenger: papp-plate (eventuelt pappeske) i størrelse 25 x 25 cm. Ukeblader, kataloger 1) Skaff kunnskaper om mønsteroppbygging. Se vedlagte eksempler 2) Demonstrasjon av mønsteroppbygging og hvordan rulle sammen ark og eksempler på hvordan disse kan kuttes opp 3) Rull sammen ark fra kataloger/ ukeblad 4) Prøv ut mønsterbygging på papp-platen 5) Lim fast med limstift, klipp bort det som stikker utfor platekanten.

Tilknytting til kompetansemål, mål og vurdering KOMPETANSEMÅL (Designprosess) Foreta et bevisst valg av teknikker ut fra estetiske, natur- og miljømessige hensyn og mulighet for gjenbruk Beskrive ulike løsningsalternativer LÆRINGSMÅL Lage et eller flere relieff av dopapirruller og foreta et bevisst valg mønsteroppbygging og materialer i et miljøperspektiv Dokumentere ulike løsninger ved å ta bilder underveis i prosessen KJENNETEGN PÅ HØY MÅLOPPNÅELSE Gjøre bevisst valg av gjenbrukspapir. Eksperimentere med flere ulike relieff ved bruk av ulike papirtyper. Kan vise bilder av ulike designløsninger og visualisere valgene ut fra et estetisk synspunkt

Designe et eller flere kunstrelieff KOMPETANSEMÅL (Produkt) Bruke egnede teknikker, materialer og verktøy i produksjon av et eller flere kunstrelieff Utvikle ideer til relieff ved hjelp av mønsterbygging Lære å skjære, klipp, brette, folde, strimle, rive, krølle i gjenbrukspapir og kartong (aviser, doruller, egg kartonger, ukeblader osv.) Stort mangfold og variasjon i utvikling av mønster Samarbeid med andre elever om å skape ett stort bilde av mange individuelle arbeider Kan prøve ut flere ulike teknikker med ulik type gjenbrukspapir, vise flere muligheter som finnes i materialet. Foreta justeringer og gjøre bevisst valg i produksjon og plassering av et kunstrelieff Utveksle synspunkter om verdien av design og redesign i et miljø- og samfunnsperspektiv Vurdere produktets verdi i et samfunns og miljøperspektiv Kan formidle egne synspunkter på en klar, forståelig og nyansert måte Grunnleggende ferdigheter Å kunne regne Elevene får erfaring med geometriske grunnformer: sylinder (dopapirrullen er en sylinder), kvadrat (grunnflata til hvert mønster skal være 25x25 cm) Rektangel: (hva skjer når du setter sammen flere ruter)? Høyde format /breddeformat på bilde i forhold til veggplassering

KOBLING TIL ANDRE FAG: (i stikkordsform) FARGELÆRE: Fargesetting av de ulike rutene eller hele bildet Bevisst valg av farge på papiret fra reklame/ukeblad SAMFUNNSFAG: Bærekraftig utvikling, miljø, avfallshåndtering Forbrukersamfunnet (overflod) Farge på bildet i forhold til omgivelsene det settes inn i EKSEMPEL PÅ FERDIG PRODUKT: Bilde montert av ulike plater med mønster lagd av dopapirruller og sprayet med grå spray-maling. Bildet er 100 x 75 cm.

Samme bilde på veggen på personalrommet ved Polarsirkelen vgs. studiested Mjølan.