Undervisningsopplegget Ilestadvannet- et klasserom i nærmiljøet

Like dokumenter
Ulike kompetansemål i barneskolen man kan nå med Grønt Flagg.

Biologisk mangfold og naturopplevelse ved Mjøsa vannet.

Årsplan Naturfag Lærer: Tonje E. Skarelven 5.Trinn

LOKAL FAGPLAN NATURFAG

Kunne observere, registrere og beskrive hva som skjer med et tre eller en annen flerårig plante over tid.

Dokument for kobling av triks i boka Nært sært spektakulært med kompetansemål fra læreplanen i naturfag.

Lokal læreplan «Naturfag»

Kompetansemålene i «Forskerspiren» vil ligge til grunn for arbeidet med de resterende målene.

Naturfag barnetrinn 1-2

HALVÅRSPLAN/ÅRSPLAN. Fag: Naturfag. Klasse: 6.trinn. Uke Kompetansemål Tema/ Innhold Arbeidsmåte Vurdering. Kap. 3: I bekkedalen

Kjøkkenhagen i barnehagen en arena for bærekraftig læring, forankring i rammeplanen. Kirsty McKinnon, Norsk senter for økologisk landbruk

Feltkurs. Innsjøen som økosystem, elevhefte. Navn:

Årsplan i Naturfag og Samfunnsfag 1. klasse

Beregnet tid for elevene: Forarbeid: 1 time, utearbeid 2 timer, etterarbeid 1 time

HALVÅRSPLAN/ÅRSPLAN 2018/2019. Fag: Naturfag. Klasse: 6.trinn. Uke Kompetansemål Tema/ Innhold Arbeidsmåte Vurdering. Kap.

Undring i fjæra Et liv på stranda for solelskende slappinger eller pansrede tøffinger?

Årsplan «Naturfag»

Årsplan for 3. trinn Fag: Naturfag Kaldfjord skole (Med forbehold om endringer.) Fagbok: Gaia

Årsplan i naturfag for 5. og 6. trinn 2017/18

Modul nr Fra fjord til bord

ÅRSPLAN I NATURFAG OG SAMFUNNSFAG FOR 1.TRINN

Årsplan Naturfag

Uke Kompetansemål Periodemål/ukemål Lærebøker Læringsstrategier, metode 34-38

Årsplan - Naturfag. Kompetansemål Tidspunkt Tema/Innhold Lærestoff Arbeidsmåter Vurdering

ÅRSPLAN I NATURFAG FOR 5. TRINN, SKOLEÅRET

Store viktige oppdagelser s. 6-18

Lærerveiledning klasse: Utedag med/uten overnatting. Kompetansemål fra læreplanen:

ÅRSPLAN I NATURFAG FOR 3. OG 4. TRINN

Årsplan i Naturfag 1. og 2. klasse Breivikbotn Skole 2011/2012

Veiledning til læreplan i kroppsøving årstrinn

Prosjektet «Naturfag, naturligvis!» Litt om bakgrunnen for prosjektet

Årsplan «Naturfag» Vurdering. Kompetansemål. Arbeidsmåter Forslag. Forskerspiren

Tema Læringsmål Mål fra læreplanen Uke Store og viktige oppdagelser

Foto: Havforskningsinstituttet.

Læreplan i naturfag - kompetansemål

Halvårsplan Høst 2018

ÅRSPLAN I NATURFAG FOR 5. TRINN, SKOLEÅRET

Fra nysgjerrigper til forskerspire

UTESKOLEPLAN 1. trinn

Helhetlig plan i naturfag Page 1

Emner som omhandler samer og samisk kultur i naturfag og samfunnsfag er lagt til Sameuke, som elevene deltar i hvert 3 år.

UKE TEMA Kompetansemål Læringsmål Innhold Metode Vurdering

Fra nysgjerrigper til forskerspire

Læreplan i naturfag - kompetansemål Kompetansemål etter 7. årstrinn

Læremål. Grunnleggende Ferdigheter

Årsplan i naturfag 2017/2018

Årsplan «Naturfag» Årstrinn: 2.trinn

Årsplan i naturfag for 6. trinn 2014/2015 Faglærer: Inger Cecilie Neset

ÅRSPLAN I NATURFAG FOR SINSEN SKOLE

Årsplan i naturfag 2018/2019

Naturfag- Uteskole. 1.klassekurs 3. og 4. juni Janneke Tangen 3. og 4. juni 09

Praktisk skogbruk med miljøforståelse som valgfag Slik kan praktisk skogbruk med miljøforståelse bli et tilbud innen valgfag på ungdomstrinnet

-Samtale -elevråd -Arbeidsoppgaver -Lese fagtekst Nøkkelord. -Målene presenteres -Observasjon

ÅRSPLAN I NATURFAG FOR 6. TRINN, SKOLEÅRET

Tittel: Hvilke småkryp lever i skogen ved skolen, hvordan fanger vi dem og hvor finner vi dem?

LEGO NXT. Lærerveiledning

Årsplan i naturfag for 7.trinn 2013/2014

Gjenvinn spenningen!

INSPIRIA science center: Bjørnstadveien 16, 1712 GRÅLUM Telefon: 03245/ E-post:

Årsplan i naturfag for 7.trinn 2017/2018

Naturfag 6. trinn

Kyrkjekrinsen skole Årsplan for perioden:

Årstimer FAG 1. trinn 2. trinn 3. trinn 4. trinn 5. trinn 6. trinn 7. trinn trinn 7, ,5 114

Aktivitetsopplegg for 1. Trinn 2016/2017

UTESKOLEPLAN SYSLE SKOLE

Naturfag 6. trinn

Årsplan i naturfag og samfunnsfag 1. og 2. klasse Breivikbotn skole 2013/2014

Feltkurs. fjæra som økosystem elevhefte. Navn:

Mandag. Tirsdag. Onsdag. Torsdag. Fredag. 1. trinn uke 41, 42, 43 og 44- Mangfold i naturen

Årsplan i naturfag - 4. klasse

Årsplan i samfunnsfag og naturfag for 2. trinn

Dyresortering - Hvor hører du til, lille venn? trinn 90 minutter

Års- og vurderingsplan Natur, miljø og friluftsliv

Modul nr Dyr og planter i fjæresonen.

LÆRERVEILEDNING: Den store vårspretten!

ÅRSPLAN I NATUR OG SAMFUNNSFAG 3. TRINN Lærerverk: Gaia, K06, IKT plan,

planlegge og gjennomføre undersøkelser i minst ett naturområde, registrere observasjoner og systematisere resultatene

A-plan. Uker Tema Mål fra L06 Lokale mål 5 (vår) Undersøkelse av naturområde ferskvann

Årsplan i naturfag 3.trinn

1. trinn. 2. trinn 3. trinn 4. trinn 5. trinn 6. trinn 7. trinn

Undervisningsopplegget og den faglige forankringen

Halvårsplan i naturfag/samfunnsfag, våren klasse - Ferkingstad skule

Årsplan i samfunnsfag for 6 trinn

Årsplan i Naturfag og Samfunnsfag 1. klasse

Årsplan «Naturfag» Årstrinn: 3. årstrinn Lærere:

Tidspunkt Kompetansemål: Delmål: Arbeidsmetode: Vurderingsmetode:

ÅRSPLAN I NATURFAG FOR 4. TRINN SKOLEÅRET 2017/2018

Kompetansemål etter 2.trinn Samfunnsfag og Naturfag

Naturfagsopplevelser i Marka 2017

UKE TEMA KOMPETANSEMÅL LÆRINGSMÅL INNHOLD METODE VURDERING 34

ÅRSPLAN I NATURFAG FOR 4. TRINN SKOLEÅRET 2016/2017

LOKALPLAN FOR SKARPSNO

Årsplan i naturfag - 4. klasse

Så, se, smak og samarbeid

Års- og vurderingsplan Natur, miljø og friluftsliv

Årsplan naturfag 5.trinn

Yggdrasil s. - fortelle om hendelser i fortid og samtid. Samtale/fortelle

HALVÅRSPLAN FOR 1. KLASSE VÅEN 2010

Årsplan «Naturfag»

Transkript:

Undervisningsopplegget Ilestadvannet- et klasserom i nærmiljøet Forfattere : Guro Aker Svendsen og Inger Thoresen, Høyjord skole Ingress: Høyjord skole ligger fint til midt i naturen. Vi har lang erfaring med uteskoleaktiviteter, særlig på småskoletrinnet, og nå ville vi gjerne ha med oss hele skolen på et større forskningsprosjekt. Vi har derfor laget et tverrfaglig aldersblandet undervisningsopplegg som involverer hele skolen vår. Hovedinnholdet i opplegget er elevenes utforskning av livet i ved og på Ilestadvannet, innsjøen som ligger et steinkast fra skolen. Målet vårt er å stimulere alle elever til økt bruk av naturen, til rekreasjon og matauk, samt å lære om artene som har sitt tilhold i de aktuelle biotopene. Vi ønsker også at elevene skal oppdage at i naturen henger alt sammen, og at vi også er en del av dette samspillet på godt og vondt.

Faglig forankring: Fagene naturfag, mat og helse og kroppsøving er sentrale, men også norsk, kunst og håndverk samt matematikk er aktuelle fag. Vi legger også opp til styrking av de grunnleggende ferdighetene innenfor lesing og IKT. Forskerspiren: Elevene skal først framsette en hypotese om hva de venter å finne i feltarbeidet, deretter skal de selv lete etter/finne et mangfold av arter i nærmiljøet. En gruppe skal forske på vannkvalitet og sammenhenger mellom miljøfaktorer og artsmangfold. Tanken er at over tid vil vi som skole samle data som kan vise variasjoner betinget av årstider og andre miljøfaktorer. Bærekraftig utvikling: Prosjektet kartlegger Ilestadvannets helsetilstand i dag, og vil videre kunne observere miljøpåvirkninger: fra landbruket, evt. sur nedbør, andre forurensninger. Oppmerksomhet på denne utviklingen kan bidra til å bevisstgjøre elevene på miljøspørsmål generelt. Vi finner råvarer til mat og drikke i naturen og lærer å verdsette det den har å gi. Her er det aktuelt å se på sammenhengen mellom beskatning og vekst. Ved å velge et vann i nærmiljøet i stedet for å reise med busser til et undervisningssenter, sparer vi miljøet samtidig som vi viser at nærmiljøet har mye å lærer oss.

Beskrivelse av undervisningsopplegget: 1. Klassevise forberedelser til uteaktivitetene: naturfaglærerne har blitt oppfordret til å sette av noe tid i forkant av utedagene til en teoretisk gjennomgang av aktuelt lærestoff. 2. Gjennomføring: Tidsbruk: 2 x4 timer : Halve elevmassen er inne og får vanlig undervisning, mens resten er ute i felten. Alle elever deltar på én stasjon hvert semester. Siden prosjektet er tenkt som en del av det faste undervisningstilbudet, vil elevene få erfaring fra de fleste områdene i løpet av sin tid i barneskolen. I tillegg settes det av 2 naturfagtimer i forkant til teoretisk forberedelse, samt inntil 6 timer( norsk, naturfag, K+H) til etterarbeid i uka etter feltdagene.

Gjennomføring av feltarbeidet: A: Forskerspiren: Utstyr, en ryggsekk som inneholder: Stasjon 1 (6 og 7. Klasse): Kniv, redningsvester På vannet (i kano): Plankton, Planktonhåver, sechiskive, Siktedyp, termometer, vanntemp ph-papir eratur og ph Arbeidshefte laget av Om høsten også: lærere ved skolen. garnfiske stangfiske studere fisk, rense matfisk spise fisk? Stasjon 2. (3-5 klasse) Ved vannkanten: Samle planter i innsjøen Samle planter ved innsjøen Fotografere Om høsten: Fiskestenger, kroker, mark, NB! garn settes ut kvelden i forveien Digitale kameraer Kasterive, floraer, arbeidshefter laget av lærerne ved skolen Gjennomføring Kort kanokurs og livredningskurs i forkant. 2 voksne tar med ca 16 elever i 8 kanoer.de gjennomfører en padletur på vannet, og henter vannprøver etc. Deretter samler elevene seg inne til etterarbeid ( for eksempel digitalt mikroskop m.m). I siste time en smaksprøve fra suppekjøkkenet. Ca 16 elever, 1-2 voksne. Gruppa deles inn i 3-4 grupper. NB! De tar bilder av plantene, men sørger også for dokumentasjon fra gruppa på vannet. Etterarbeid Grupperapport som inneholder kort referat fra dagen, samt viser mulige sammenhenger mellom funnene: temperatur, siktedyp, plankton forekomst og ph. Gruppene settes sammen slik at det blir representanter fra hver kano i hver gruppe. (8 rapporter). Mal for rapport lager Ansvarlig i samråd med plangruppa.. Stikkord: statistikk, gjennomsnitt, diagrammer m.m Kan onsdagsgruppa begynne på dette på torsdag? Lagre bildene i prosjektets mappe på elevserveren. Lage fotoherbarium (mal utarbeides av Inger) Individuell Rapport: reinskrive og føre resultatene fra arbeidsheftet inn i egen bok.

B: Næringskjeder i ferskvann: Stasjon 3. (1. og 2. Klasse) Hvem spiser hvem ved Ilestadvannet: Ved innsjøen: Luper, insektshover, bestemmelsesduk, evt insekt- fugle- og dyrebøker, samt arbeidshefter laget av insekter lærerne ved skolen. fugler dyr. Ca 15 elever med to voksne : Gruppa deles inn i 3-4 grupper. Tegne og skrive i arbeidsheftet. Stasjon 4. (3-5 klasse) Hvem spiser hvem i Ilestadvannet: På stranda Samle og studere bunndyr, vanninsekter og andre levende organismer i vannet. Luper, stangsiler, vannkikkert, pipetter, pinsetter, isbokser, stereoluper, bestemmelsduk og bøker. Arbeidshefte laget av lærere ved skolen. Redningsvest Ca 16 elever med to voksne : Gruppa deles inn i 3-4 grupper. Dagsrapport som blant annet inneholder arbeidsheftet Stasjon 5. (3-5 klasse) Matauk ved Ilestadvannet: Lage mat med råvarer fra nærmiljøet, for eksempel neslesuppe og urtebrød Matauk: (om høsten) bær, sopp og andre spiselige planter. Store gryter, hansker, gassbluss, primus el.l. Ingredienser og oppskrifter, kniver, sakser m.m Kopper, engangshansker, Poteter, løk, buljong? Salt Skriveplater, Arbeidshefte laget av lærere ved skolen. Bok: Nyttevekster i naturen Nettsteder: soppognyttevekster.no Miljolare.no Ca 16 elever med to voksne: En gruppe lager brød, en lager suppe, til hele feltgjengen Rapport som inneholder oppskrifter, arbeidsmåter og evaluering av produktene.

Praktiske tips: Lærerne på skolen har utarbeidet arbeidshefter til hver stasjon. Her har vi lagt vekk o på arter som er aktuelle her i vårt nærmiljø. Se vedlagte eksempler. Mer bildemateriell etc. Kommer når prosjektet er gjennomført. Ansvarlig for hver stasjon har med seg en sekk med grunnleggende utstyr. Denne sekken utstyres med laminert innholdsfortegnelse Bli enige på forhånd om hvor de ulike stasjoner skal ha basen sin, merk av på kartet! Tenk ut på forhånd hvilke lærere som egner seg best på de ulike stasjonene, kom med forslag. Vi har lagt opp til denne fordelingen av ansvar: Stasjon 1: gymlærer/svømmelærer som har livredningskurs Stasjon 2: (naturfag)lærer med kompetanse i botanikk Stasjon 3: (naturfag)lærer med kompetanse i zoologi Stasjon 4: (naturfag)lærer med kompetanse i(naturfag) limnologi Stasjon 5: lærer med kompetanse i heimkunnskap Inneskolen lærere som har evne til å arbeide med teorifag i aldersblandede grupper. I tillegg er det viktig få plassert lærerressursene på stasjoner de selv har lyst til å være på (i hvertfall i introduksjonsfasen av et slikt prosjekt), da er sjansen for å lykkes størst.

Kompetansemål og vurdering Mål: Eleven skal kunne: Aktuelt for: Vurderbare læringsmål beskrive egne observasjoner fra Alle Elevene skal lage oversiktlige og informative forsøk og fra naturen rapporter. bruke digitale hjelpemidler og naturfaglig utstyr ved eksperimentelt arbeid og feltarbeid publisere resultater fra egne undersøkelser ved å bruke digitale verktøy bruke naturfaglige begreper til å beskrive og presentere egne observasjoner på ulike måter bruke enkle måleinstrumenter til undersøkelser innhente og systematisere data og presentere resultatene med og uten digitale hjelpemidler planlegge og gjennomføre undersøkelser i noen naturområder i samarbeid med andre undersøke og beskrive blomsterplanter og forklare funksjonene til de ulike plantedelene bruke sansene til å utforske verden i det nære miljøet gjenkjenne og beskrive noen planteog dyrearter og sortere dem samtale om livssyklusen til noen plante- og dyrearter fortelle om hvordan noen dyrearter brukes i ulike tradisjoner. utføre varierte aktivitetar som byggjer opp kroppen på ulike måtar Stasjon 2 Stasjon 2,3,4,5 Stasjon 2,3,4 Stasjon 2, 3 og 4 Stasjon 1, 3 og 4 Stasjon 1 (pluss stasjon2-5) Elevene på stasjon 1 skal lære å bruke digitalt mikroskop. Elevene skal lære å bruke digitalt kamera, dvs fotografere, laste ned bilder, lagre dem i egnet medium, og bruke dem i egne rapporter. Elevene skal lage oversiktlige og informative rapporter med tabeller, diagrammer, bilder etc. som viser arbeidet i gruppa, samt resultater av arbeidet. Elever publiserer arbeidet i veggavis, eventuelt også på Fronter og hjemmeside. Elevene (stasjon 1) skal måle temperatur og ph- verdier i vannet, måle siktedyp. Elevene på stasjon 2-4 bruker eventuelt linjal for å måle størrelsen på planter og smådyr. Elevene skal lage oversiktlige og informative rapporter med tabeller, diagrammer, bilder etc. som viser arbeidet i gruppa, samt resultater av arbeidet. Elevene innhenter informasjon om plante- og dyreliv i og ved vannet (Stasjon 1: også plankton, samt informasjoner om vannkvalitet: ph, og temperatur). Elevene studerer og fotograferer ulike planter, artsbestemmer funnene, og lager digitalt herbarium. alle sanser tas i bruk ved innhenting av data/materiell Egne arbeidshefter og rapporter viser elevenes arbedi her. Elevene vil finne eksempler på planter i ulike stadier (spire, knopp, blomst, frø), samt se på egg, larver, voksent eks av ulike insekter, Elevene skal lære om hvordan aktuelle arter vi finner blir/har blitt brukt (for eksempel bruk av blodigler i sårbehandling) Elevene på stasjon 1 skal lære å bruke kano. Alle elever må også gå i til dels variert terreng for å komme til/gjennomføre

følgje reglar og prinsipp for samhandling og fair play (planleggje og) gjennomføre friluftsaktivitetar og praktisere trygg ferdsel under varierte vêrforhold beskrive noen viktige kjennetegn ved de fire årstidene ved å observere naturen Alle Alle Alle stasjonen sin. Stasjon 5 innebærer også en tur for å sanke ingredienser til måltidet. Elevene arbeider i smågrupper på stasjonene. For å få et brukbart resultat er samarbeid helt nødvendig. Stasjonene ligger ved og på vannet, dette setter ekstra krav til bevissthet på trygg ferdsel, særlig med tanke på at ikke alle er svømmedyktige. Elevene må derfor lære hvilke forholdsregler som gjelder for ferdsel ved åpent vann. Elevene observerer og rapporterer årstidsendringene ved, i og på vannet. delta i ulike aktiviteter ute i naturen og fortelle om det som er observert Alle Elevene får ulike opplevelser ute i naturen, i løpet av skolegangen vil prosjektet kunne dekke alt fra ski og skøyter til padling og vassing. I rapportene forteller elevene om sine erfaringer. lage trygg mat Stasjon 5 Elevene å vurdere hva som er spiselig og bruke mål og vekt i samband med oppskrifter og matlaging Stasjon 5 ikke i naturen som omgir oss. Elevene lærer å måle, veie de ulike ingrediensene, samt omregning av oppskrifter (fra 4 personer til 60 personer). praktisere reglar for god hygiene Stasjon 5 Elevene lærer å følge grunnleggende hygieneregler ved matlaging. Dette er spesielt viktig når det lages mat for mange. gjere sitt til trivsel i samband med måltida Stasjon 5 Elevene legger til rette for et hyggelig fellesmåltid i slutten av feltarbeidsøkta. ferdast ved og på vatn og gjere greie for farane bruke enkle hjelpemiddel og bruksreiskapar for opphald i naturen Alle Stasjon 5 Grunnleggende regler for trygg ferdsel ved og på vann må alle elever ved skolen lære, og følge: Ikke gå alene til vannet, ikke dytte noen, gå rolig, bruk redningsvest, sitte rolig i båt/kano, ikke gå på utrygg is m.m. Lage mat over åpen ild.

Regnskap og budsjett: Regnskap for Den naturlige skolesekken 2009-2010 Skole: Høyjord skole Utgifter Spesifisering Beløp Frikjøp/vikarutgifter Utforming av undervisningsopplegg: og praktiske forberedelser Betalte vikarer 5.250,00 utestående fordringer : 14.750,00 Sum forarbeid: 20.000,00 Utstyr Kikkerter gassbluss, engangshansker, hover Flasker til vannprøver, planktonhover 1.032,00 612,00 837,50 Sum utstyr, innkjøpt: 3.282,00 Restbudsjett for Den naturlige skolesekken 2009-2010 Skole: Høyjord skole Utgifter Spesifisering Beløp Frikjøp/vikarutgifter Etterarbeid/evaluering/ forberede neste trinn 3.000,00 Oppfølging utstyr/materiell 3.000,00 Kompetanseheving Ekstern kursing (kursholder og frikjøp) 4.000,00 Sum kompetanseheving, for og etterarbeid: Materiell 10.000,00 Mikroskop (fortr.vis digitalt) 2.500,00 Bestillt, og planlagt innkjøpt

Luper 1.336,00 Insekthover 270,00 Sechiskiver 380,00 ph-indikatorpapir 80,00 Kurver, kniver, bålgryte 2000,00 Sum 6566,00