MAGNETIC BIKE OWNER S MANUAL TRÄNINGSCYKEL TRENINGSSYKKEL KUNTOPYÖRÄ TRÆNINGSCYKEL. EN EN Klass HC. Original manual. Art.

Størrelse: px
Begynne med side:

Download "MAGNETIC BIKE OWNER S MANUAL TRÄNINGSCYKEL TRENINGSSYKKEL KUNTOPYÖRÄ TRÆNINGSCYKEL. EN 957-1 EN 957-6 Klass HC. Original manual. Art."

Transkript

1 14-527_manual_ indd , Art TRÄNINGSCYKEL TRENINGSSYKKEL MAGNETIC BIKE KUNTOPYÖRÄ TRÆNINGSCYKEL EN EN Klass HC Tillverkat för Biltema Sweden AB, Garnisonsgatan 26, Helsingborg. Tel: Importør: Biltema Norge AS, Postboks 74, 3401 Lier. Tlf: Maahantuoja/Importör: Biltema Suomi Oy, Iltaruskontie 2, FIN Helsinki/Helsingfors. Puh.: Importør: Biltema Danmark A/S, Boks 175, 9230 Svenstrup J, Tlf.: Original manual OWNER S MANUAL Biltema Nordic Services AB

2 Art TRÄNINGSCYKEL SÄKERHETSANVISNINGAR 1. Ta dig tid att läsa igenom dessa anvisningar så att du inte riskerar säkerheten när du använder träningscykeln. En liten stund av ouppmärksamhet kan resultera i en olycka. 2. Läs och förstå manualen och alla varningsetiketter på denna produkt. Vi rekommenderar att du och andra som vill använda produkten lär känna den och lär er hur den fungerar innan ni börjar använda den. 3. Det är mycket viktigt att du behåller denna manual, samt säkerställer att alla varningsetiketter är fullt läsbara och inte skadas. Du kan även hitta manualen på 4. Vi rekommenderar att du får hjälp av 1 person med att montera träningscykeln. 5. Du kan använda de medföljande verktygen för att montera cykeln. 6. Om personen som använder träningscykeln blir yr, illamående, får ont i bröstet eller får andra onormala symptom ska personen genast gå av cykeln och omedelbart kontakta en läkare. 7. Håll händer, ben, armar och långt hår på behörigt avstånd från de rörliga delarna av cykeln. 8. Bär alltid sportskor och lämpliga kläder när du använder träningscykeln. Undvik löst hängande kläder och hår som kan fastna i mekanismerna. 9. VARNING! Säkerheten vid användning av denna träningscykel kan endast bestå så länge cykeln med jämna mellanrum inspekteras för skador och slitage. 10. Om du upptäcker någon felaktig del eller komponent som är skadad medan du monterar eller kontrollerar träningscykeln, eller om du hör något onormalt ljud medan du använder cykeln, avsluta genast träningen. Ersätt skadade delar. ANVÄND INTE träningscykeln förrän problemet har blivit löst. 11. Produkten är testad och godkänd enligt EN 957, klass HC för hemmabruk enbart. 12. VARNING! Maximal användarvikt är 100 kg. 13. Värm upp 5 10 minuter innan du börjar träna, och återhämta dig 5 10 minuter efteråt. Detta gör att hjärtrytmen gradvis ökar och minskar, samt minskar risken för muskelsträckningar. 14. VARNING! Använd cykeln och börja din träning stegvis, eftersom kroppsskador oftast sker vid felaktig och överdriven träning. 15. Belastningen ökas genom att du vrider på reglaget för motstånd. 16. VARNING! Håll barn och husdjur borta från träningscykeln så att de inte blir skadade. 17. VARNING! Havande kvinnor rekommenderas inte att använda cykeln utan att först ha rådgjort med en läkare. 18. VARNING! Föräldrar och andra vårdnadshavare ska ta sitt ansvar med hänsyn till att barn naturligt vill leka och experimentera med träningsutrustningen, vilket kan leda till situationer och beteenden som träningscykel inte är avsedd för. 19. VARNING! Om barn får tillåtelse att använda utrustningen ska hänsyn tas till deras mentala och fysiska utveckling. De ska vara kontrollerade och instrueras om hur de ska använda cykeln. Den kan under inga omständigheter ses som en leksak. 20. Handikappade och invalidiserade personer ska inte använda träningscykeln utan att en kvalificerad hälsocoach eller en läkare är närvarande. 21. Använd träningscykeln på en fast och jämn yta med en tjock matta mellan cykel och golvet. För säkerhets skull ska det finnas minst 0,5 m fri yta runt cykeln. 22. VARNING! Om golvet inte är jämnt, lägg något under så att cykel vilar på ett jämnt underlag. Redskapet ska endast användas inomhus. ANVÄND DEN INTE nära vatten eller utomhus Biltema Nordic Services AB 2

3 Assembly Instruction Art MONTERING Steg 1 För in det bakre stödet (4) i huvudramen (1) och fäst det på plats med skruv (35; 4 st.) och bricka (26; 4 st.). Fäst de 2 bottenstöden (2) vid huvudramen (1) med skruv med kupad skalle (32; 4 st.), kupad bricka (33;4 st.), och kupolmutter (34;4 st.). OBS! Det främre bottenstödet (7) har ett runt plastskydd på varje kortsida får att underlätta flytt av träningscykeln, och det bakre bottenstödet har åttkantiga plastskydd (6) för nivåjustering. Assembly Instruction STEP1: Insert Rear Support (#4) into the Main Frame (#1) and secure it into place using Hex Socke Bolt (#35-4pcs) and Washer (#26-4pcs). Fix Bottom Bases (#2-2pcs) to the Main Frame (#1) with Square Neck Bolt (#32-4pcs), Arc Washer (#33-4pcs) and Ball Head Nut (#34-4pcs). Note: Steg The 2Front Bottom Base has End Cap (#7) for Steg moving 3 your Bike, and the Rear Bottom Base has Placera STEP1: Octagonal sadeln Insert End (12) Rear Cap på Support (#6) sadelstolpen for adjusting (10) och (#4) into level, the Main as Skruva shown loss Frame above knoppen (#1) figure. (20). Tryck ner sadelstolpen (10) i huvudramen fäst den nedanför sadeln med brickor (31;3 st.), and (1). secure Justera it into höjden place på using He Bolt låsmuttrar (#35-4pcs) (30;3 st.) and och Washer skruv (#26-4pcs). se bild. sadelstolpen och skruva åt knoppen (20). Fix Bottom Bases (#2-2pcs) to the Main Frame (#1) with Square Neck Bolt (#32-4pcs), STEP Ar (#33-4pcs) and Ball Head Nut (#34-4pcs). Note: The Front Bottom Base has End Cap (#7) STEP2: for moving Attach Saddle your Bike, (#12) and to Saddle the Rear Post Screw Bottom (#10) and secure it using Washer (#31-3pcs), Nylon Lock has Octagonal End Cap (#6) for adjusting level, as shown above figure. Insert Nut (#30-3pcs) and bolts below the saddle. the he with K STEP2: Attach Saddle (#12) to Saddle P and secure it using Washer (#31-3pcs), Ny Nut (#30-3pcs) and bolts below the saddle Biltema Nordic Services AB

4 Art STEP4:Insert Steg 4 Tension Cable Connection (#17) through Handlebar Post (#8) and turn out from the För in anslutningen med justeringsvajer (17) rectangle genom styrstammen hole. (8) och för ut anslutningen Connect genom det Computer fyrkantiga Cable hålet (#19) i styrstammen. with the end of Computer Cable (#18) together. Insert Koppla assembly ihop datorkabel of Handlebar (19) med Post datorkabeln (#8) into i the hole of the Main Frame (#1), and secure them with styrstammen (18). Hex För Socket in styrstammens Bolt (#35-4pcs) (8) anslutning and Arc i hålet Washer på (#33-4pcs). Connect huvudramen Tension (1), och Cable fäst (#16) den med with insexskruv Tension Cable Connection (#17). For more information see the following (35; 4 st.) Step1-Step4. och kupad bricka (33; 4 st.). Koppla ihop justeringsvajern (16) med vajeranslutningen the Tension (17). För Control mer information, (#15) to Handlebar se steg a c Post (#8) with Bolt (#28) and Washer (#29). Fix nedan. Fäst motståndsreglaget (15) på styrstammen (8) med skruv (28) och bricka (29). sert Tension Cable Connection (#17) through Handlebar Post (#8) and turn out le. mputer Cable (#19) with the end of Computer Cable (#18) together. bly of Handlebar Post (#8) into the hole of the Main Frame (#1), and secure t Bolt (#35-4pcs) and Arc Washer (#33-4pcs). a. För in änden av vajern (a) i vajerfästets ögla nsion Cable (b), som (#16) på bild 2. with Tension Cable Connection (#17). For more informatio b. Dra i vajern (16) och tryck fast den i vajerfästets spår (17), som på bild 3. tep1-step4. c. Vid behov, spänn den nedre vajern (16), som sion Control (#15) to Handlebar Post (#8) with Bolt (#28) and Washer (#29). på bild 4. a. Insert the end of Tension Cable (a) into slipway (b), as diagram2 shown. b. Pull the Tension Cable(16)and place it into the slot of Tension Cable Connector (17), as diagram 3 shown. c. Undo the Tension Cable(16), as diagram4 shown Biltema Nordic Services AB end of Tension Cable (a) into slipway (b), as diagram2 shown. 4

5 STEP5: Art STEP5: Attach Handlebar (#9) to Handlebar Post (#8) with Arc Washer (#33-2pcs), Spring Washers Attach (#3-2pcs) Handlebar Bolt (#9) (#35-2pcs). to Handlebar Post (#8) with Arc Washer (#33-2pcs), Spring Washers (#3-2pcs) Attach Computer and Bolt (#14) (#35-2pcs). to the top of Handlebar Post Steg (#8) 5 and secure it using Bolt (#27) and Attach washer Computer (#14) to the top of Handlebar Fäst styret from (9) computer. vid styrstammen (8) med kupad Post (#8) and secure it using Bolt (#27) and bricka (33, 2 st.), fjäderbricka (3; 2 st.) och washer from computer. Connect skruv (35; Computer 2 st.). Cable (#36) with the end of Fäst datorn (14) på ovansidan av styrstammen Computer Cable (#18a) together. Connect (8) och lås Computer den med Cable skruv (#36) (27) with och the bricka end of från Insert Pulse Cable (#42) into the back hole of Computer datorn. Cable (#18a) together. the Koppla Computer. ihop datorkabel (36) med datorkabel Insert Pulse Cable (#42) into the back hole of (18a). the För Computer. in pulskabel (42) i hålet på baksidan av datorn. STEP6: STEP6: Attach the right and the Left Pedals (#37) and Attach Right Pedals the right (#38) and to the the Left crank Pedals (#39). (#37) and Right (Note: Pedals On each (#38) pedal to the crank marked (#39). "L" and "R" (Note: respectively.) Steg 6 On each pedal marked "L" and "R" Fäst den högra pedalen (38) och den vänstra respectively.) pedalen (37) på vevpartiet (39). Note: (OBS! Left Pedalerna pedal has är märkta backwards med L tread, (vänster) turn Note: counter-clockwise. respektive Left pedal R (höger). has backwards tread, turn counter-clockwise. Right OBS! Den pedal vänstra has pedalen forwards är vänstergängad, tread, turn Right clockwise. dra åt den pedal moturs. has Den forwards högra pedalen tread, är turn högergängad, dra åt den medurs. clockwise. Now, the assembly process is over. Running the Now, bike, the adjust assembly the Tension process Control is over. (#15) Running to obtain the bike, fit resistance, adjust the adjust Tension the Control Handlebar (#15) (#9) to obtain to fit fit incline resistance, angle and adjust adjust the Handlebar the Knob (#20) (#9) to to fit let incline the saddle angle obtain and adjust fit position the Knob according (#20) to let to the individual saddle need. obtain fit position according to individual need Biltema Nordic Services AB

6 BIKE Instruction for Use Steg 7 Sätt i 2 st. AAA-batterier i batterifacket på baksidan av datorn. Se till att placera dem med.gently stretch your lower body and back after a wo Caution: Before beginning any fitness Art program, hav BEFORE YOU START EXERCISING, YOU MUST ATT TRÄNA PÅ CYKELN Hur du använder träningscykeln of a workout, polerna åt warm-up rätt håll. by taking several minutes Innan to bring du tränar, your heart börja med rate uppvärmning into your training för att zone. få igång pulsen. Efter träningen, gå sakta runt i out, walk Monteringen slowly for är several nu avslutad. minutes När du to har cool satt down your flera minuter body and för att lower kroppen your ska pulse svalna rate. av och dig och börjat trampa, justera motståndsreglaget för att pulsen ska lugna sig. e at a low level (15) för initially att uppnå until lämpligt your motstånd muscles och warm-up and your heart rate reaches its target zone. ease the justera level knoppen to the desired (20) för att setting få passande for working höjd out. Ställ motståndet på låg nivå i början av träningen, tills musklerna har värmt upp och pulsen på sadeln. ur lower body and back after a workout to help prevent har gått stiffness upp. Du or kan soreness. då öka motståndet till träningsnivån. beginning any fitness program, have your physician give you a complete physical exam. Efter träningen ska du stretcha hela nedre TART EXERCISING, YOU MUST DO SOME MOVEMENT AS FOLLOWING. delen av kroppen och ryggen, för att motverka stelhet och smärta. INNAN DU BÖRJAR TRÄNA, GÖR NÅGRA AV FÖLJANDE RÖRELSER Biltema Nordic Services AB 6

7 Art HANTERA DISPLAYEN Specifikationer Tid :00 99:59 Hastighet (SPD) ,0 99,9 km/h Avstånd (DIST) ,00 999,9 km Puls (PUL) bpm Kalorier (CAL) , kcal Huvudfunktioner MODE (SELECT/RESET): Med denna knapp väljer du och låser dig till en specifik funktion. Manövrering 1. AUTO ON/OFF Systemet slår på när knappen trycks ner, eller när hastighetssensorn känner av input. Systemet slår automatiskt av när hastighetssensorn inte känner av någon input, eller när ingen knapp har tryckts ner på ca. 4 minuter. 2. RESET Displayen kan återställas antingen genom att byta batteri eller genom att trycka och hålla ner MODE-knappen i 3 sekunder. 3. MODE För att välja SCAN och LOCK. Om du inte vill ha SCAN-läget, tryck MODE när pilen börjar blinka vid den funktion du vill ha. Funktioner 1. TID: Tryck MODE tills pilen pekar på TIME. Den totala träningstiden börjar visas när träningspasset börjar. 2. HASTIGHET: Tryck MODE tills pilen pekar på SPEED. Den aktuella hastigheten visas. 3. AVSTÅND: Tryck MODE tills pilen pekar på DISTANCE. Avståndet för varje träningspass visas. 1. PULSE: Tryck MODE tills pilen pekar på PULSE. Användarens aktuella puls visas i slag per minut. Lägg dina handflator på pulsmätarna och vänta 30 sekunder för att få den mest korrekta mätningen. OBS! Pulsmätaren är inte en kalibrerad medicinsk apparat, utan är enbart ett hjälpmedel i träningen och visar endast pulstrenden i stort. 4. KALORI: Tryck MODE tills pilen pekar på CALORIES. De kalorier som förbränns börjar visas när träningspasset börjar. SCAN: Visar automatiskt förändringar var 4:e sekund. BATTERI Om displayen verkar visa fel siffror är det dags att byta ut batterierna på baksidan av datorn. SERVICE OCH UNDERHÅLL 1. VARNING! Kontrollera innan cykeln används för första gången, och därefter med jämna intervall, att alla skruvar, muttrar och andra anslutningar är åtdragna, så att träningscykeln alltid är säker att använda. 2. VARNING! Kontrollera med jämna mellanrum att alla rörliga delar, stoppade delar eller delar som greppas inte är slitna eller skadade. Om det uppstår ett problem eller om någon reservdel behövs, använd inte cykeln, utan kontakta Biltema. ANVÄND INTE CYKELN förrän den slitna eller skadade delen är utbytt. 3. För att förlänga cykelns livstid och prestation är det viktigt att alla rörliga delar blir smorda. Vi rekommenderar att du använder silikon- eller Teflonspray. OBS! Använd inte oljebaserade smörjmedel! De drar åt sig damm, smuts och sot, som så småningom förstör och urholkar bussningar och kapslade lager. 4. Vid behov kan cykeln rengöras med en trasa fuktad med mild tvållösning. 5. Kontrollera att det inte finns några sprickor i svetsfogarna. 6. Om träningscykeln inte regelbundet underhålls kan det resultera i personskada och/ eller sakskada. EL-AVFALL Förbrukade elektriska och elektroniska produkter, däribland alla typer av batterier, ska lämnas till avsett insamlingsställe för återvinning. (Enligt direktiv 2002/96/EG och 2006/66/EC) Biltema Nordic Services AB

8 Art TRENINGSSYKKEL SIKKERHETSANVISNINGER 1. Ta deg tid til å lese gjennom disse anvisningene, slik at du ikke risikerer sikkerheten når du bruker treningssykkelen. En liten stund med uoppmerksomhet kan resultere i en ulykke. 2. Les og forstå bruksanvisningen og alle advarselsetikettene på dette produktet. Alle som vil bruke sykkelen, bør gjøre seg kjent med den og lære seg hvordan den fungerer før den tas i bruk. 3. Det er svært viktig at du tar vare på denne bruksanvisningen, og at du sørger for at alle advarselsetiketter er fullt ut leselige og ikke skadet. Du kan også finne bruksanvisningen på 4. Du bør få en person til å hjelpe deg med å montere treningssykkelen. 5. Bruk de medfølgende verktøyene for å montere sykkelen. 6. Dersom personen som bruker treningssykkelen, blir svimmel, uvel, får vondt i brystet eller får andre unormale symptomer, skal vedkommende straks stige av sykkelen og kontakte lege. 7. Hold hender, ben, armer og langt hår på behørig avstand fra de bevegelige delene på sykkelen. 8. Ha alltid på deg sportssko og egnede klær når du bruker treningssykkelen. La ikke klær og hår henge løst, slik at de kan sette seg fast i mekanismene. 9. ADVARSEL! Sikkerheten ved bruk av denne treningssykkelen kan kun ivaretas så lenge sykkelen jevnlig inspiseres for skader og slitasje. 10. Dersom du skulle oppdage en defekt del eller en skadd komponent mens du monterer eller kontrollerer treningssykkelen, eller dersom du skulle høre en unormal lyd mens du bruker sykkelen, avslutt straks treningen. Skift ut skadde deler. BRUK IKKE treningssykkelen før problemet er løst. 11. Produktet er testet og godkjent iht. EN 957, klasse HC kun for hjemmebruk. 12. ADVARSEL! Maksimal brukervekt er 100 kg. 13. Varm opp 5 10 minutter før du begynner å trene, og restituer 5 10 minutter etterpå. Dette gjør at hjerterytmen gradvis øker og minsker, og det reduserer risikoen for muskelstrekk. 14. ADVARSEL! Bruk sykkelen og begynn treningen trinnvis, fordi fysisk skade oftest skjer ved feil og overdreven trening. 15. Belastningen økes ved at du vrir på innstillingen for motstand. 16. ADVARSEL! Hold barn og dyr borte fra treningssykkelen slik at de ikke blir skadet. 17. ADVARSEL! Gravide kvinner bør ikke bruke sykkelen uten først å ha rådført seg med lege. 18. ADVARSEL! Foreldre og andre omsorgspersoner skal ta sitt ansvar med hensyn til at barn naturlig vil leke og eksperimentere med treningsutstyret, noe som kan føre til situasjoner og adferd som treningssykkelen ikke er beregnet for. 19. ADVARSEL! Dersom barn får lov til å bruke utstyret, skal det tas hensyn til deres mentale og fysiske utvikling. De skal være under tilsyn og instrueres om hvordan de skal bruke sykkelen. Den skal under ingen omstendigheter anses som et leketøy. 20. Personer med funksjonshemninger og invalidiserende sykdommer skal ikke bruke treningssykkelen uten at en kvalifisert helsecoach eller lege er til stede. 21. Bruk treningssykkelen på et fast og jevnt underlag med en tykk matte mellom sykkel og gulv. For sikkerhets skyld skal det være minst 0,5 m fri flate rundt sykkelen. 22. ADVARSEL! Dersom gulvet ikke er jevnt, skal du legge noe under slik at sykkelen hviler på et jevnt underlag. Sykkelen skal kun brukes innendørs. BRUK DEN IKKE nær vann eller utendørs Biltema Nordic Services AB 8

9 Assembly Instruction Art MONTERING Trinn 1 Stikk den bakre støtten (4) inn i hovedrammen (1), og fest den på plass med skruer (35; 4 stk.) og skiver (26; 4 stk.). Fest de 2 bunnstøttene (2) til hovedrammen (1) med skruer med buet hode (32; 4 stk.), buede skiver (33; 4 stk), og kuppelmuttere (34; 4 stk.). OBS! Den fremre bunnstøtten (7) har en rund plastbeskyttelse på hver kortside for å gjøre det lettere å flytte treningssykkelen. Den bakre bunnstøtten har åttekantet plastbeskyttelse (6) for nivåjustering. Assembly Instruction STEP1: Insert Rear Support (#4) into the Main Frame (#1) and secure it into place using Hex Socke Bolt (#35-4pcs) and Washer (#26-4pcs). Fix Bottom Bases (#2-2pcs) to the Main Frame (#1) with Square Neck Bolt (#32-4pcs), Arc Washe (#33-4pcs) and Ball Head Nut (#34-4pcs). Note: Trinn The 2Front Bottom Base has End Cap (#7) for Trinn moving 3 your Bike, and the Rear Bottom Base has Sett STEP1: Octagonal setet (12) Insert End på setepinnen Rear Cap Support (#6) for (10), adjusting og fest den (#4) into level, the Main as Skru shown løs knotten Frame above (20). (#1) figure. Trykk setepinnen (10) inn nedenfor setet med skiver (31; 3 st.), låsemuttere (30; (#35-4pcs) 3 stk.) og skruer and Washer se bilde. (#26-4pcs). nen og skru til knotten (20). i hovedrammen (1). and Juster secure høyden it into på setepin- place using He Bolt Fix Bottom Bases (#2-2pcs) to the Main Frame (#1) with Square Neck Bolt (#32-4pcs), Ar (#33-4pcs) and Ball Head Nut (#34-4pcs). STEP Note: The Front Bottom Base has End Cap (#7) STEP2: for moving Attach Saddle your Bike, (#12) and to Saddle the Rear Post Bottom (#10 and secure it using Washer (#31-3pcs), Nylon Screw Lock has Octagonal End Cap (#6) for adjusting level, as shown above figure. Nut (#30-3pcs) and bolts below the saddle. Insert the he with K STEP2: Attach Saddle (#12) to Saddle P and secure it using Washer (#31-3pcs), Ny Nut (#30-3pcs) and bolts below the saddle Biltema Nordic Services AB

10 Art STEP4:Insert Trinn 4 Tension Cable Connection (#17) through Handlebar Post (#8) and turn out from the Før tilkoblingen med justeringsvaier (17) inn rectangle gjennom hole. styrestammen (8), og før tilkoblingen Connect ut gjennom Computer det firkantede Cable (#19) hullet with i styrestammen. assembly Koble computerkabel of Handlebar (19) Post sammen (#8) med into the hole of the Main Frame (#1), and secure them with the end of Computer Cable (#18) together. Insert computerkabelen i styrestammen (18). Hex Før Socket styrestammens Bolt (#35-4pcs) (8) tilkobling and inn Arc i hullet Washer på (#33-4pcs). Connect hovedrammen Tension (1), Cable og fest (#16) den med with umbracoskruer (35; Step1-Step4. 4 stk.) og buede skiver (33; 4 stk.). Tension Cable Connection (#17). For more information see the following Koble justeringsvaieren (16) med vaiertilkoblingen the (17). Tension Du finner Control mer informasjon (#15) to Handlebar i trinn a c Post (#8) with Bolt (#28) and Washer (#29). Fix nedenfor. Fest motstandsregulatoren (15) på styrestammen (8) med skrue (28) og skive (29). sert Tension Cable Connection (#17) through Handlebar Post (#8) and turn out le. mputer Cable (#19) with the end of Computer Cable (#18) together. bly of Handlebar Post (#8) into the hole of the Main Frame (#1), and secure t Bolt (#35-4pcs) and Arc Washer (#33-4pcs). a. Stikk enden av vaieren (a) inn i vaierfestets nsion Cable løkke (b) (#16) som vist with på bilde Tension 2. Cable Connection (#17). For more informatio b. Dra i vaieren (16), og trykk den fast i vaierfestets spor (17) som vist på bilde 3. tep1-step4. c. Ved behov, stram den nedre vaieren (16) ion Control (#15) to Handlebar Post (#8) with Bolt (#28) and Washer (#29). som vist på bilde 4. a. Insert the end of Tension Cable (a) into slipway (b), as diagram2 shown. b. Pull the Tension Cable(16)and place it into the slot of Tension Cable Connector (17), as diagram 3 shown. c. Undo the Tension Cable(16), as diagram4 shown Biltema Nordic Services AB end of Tension Cable (a) into slipway (b), as diagram2 shown. 10

11 STEP5: Art STEP5: Attach Handlebar (#9) to Handlebar Post (#8) with Arc Washer (#33-2pcs), Spring Washers Attach (#3-2pcs) Handlebar Bolt (#9) (#35-2pcs). to Handlebar Post (#8) with Arc Washer (#33-2pcs), Spring Washers (#3-2pcs) Attach Computer and Bolt (#14) (#35-2pcs). to the top of Handlebar Post Trinn (#8) 5 and secure it using Bolt (#27) and Attach washer Computer (#14) to the top of Handlebar Fest styret from (9) computer. til styrstammen (8) med buede Post (#8) and secure it using Bolt (#27) and skiver (33, 2 stk.), fjærskiver (3; 2 stk.) og skruer washer from computer. Connect (35; 2 stk.). Computer Cable (#36) with the end of Fest computeren (14) på oversiden av styrestammen Computer (8), og lås Cable den med (#36) skrue with the (27) end og of skive Computer Cable (#18a) together. Connect Insert Pulse Cable (#42) into the back hole of Computer fra computeren. Cable (#18a) together. the Koble Computer. computerkabel (36) sammen med computerkabel (18a). Insert Pulse Cable (#42) into the back hole of the Stikk Computer. pulskabel (42) inn i hullet på baksiden av computeren. STEP6: STEP6: Attach the right and the Left Pedals (#37) and Attach Right Pedals the right (#38) and to the the Left crank Pedals (#39). (#37) and Right (Note: Pedals On each (#38) pedal to the crank marked (#39). "L" and "R" (Note: respectively.) Trinn 6 On each pedal marked "L" and "R" Fest høyre pedal (38) og venstre pedal (37) på respectively.) krankpartiet (39). Note: (OBS! Left Pedalene pedal er has merket backwards med L tread, (venstre) turn og Note: counter-clockwise. R (høyre). Left pedal has backwards tread, turn counter-clockwise. Right OBS! Den pedal venstre has pedalen forwards er venstregjenget tread, turn Right clockwise. og strammes pedal mot has klokka. forwards Den høyre tread, pedalen turn er høyregjenget og strammes med klokka. clockwise. Now, the assembly process is over. Running the Now, bike, the adjust assembly the Tension process Control is over. (#15) Running to obtain the bike, fit resistance, adjust the adjust Tension the Control Handlebar (#15) (#9) to obtain to fit fit incline resistance, angle and adjust adjust the Handlebar the Knob (#20) (#9) to to fit let incline the saddle angle obtain and adjust fit position the Knob according (#20) to let to the individual saddle need. obtain fit position according to individual need Biltema Nordic Services AB

12 e BIKE Instruction for Use Trinn 7 Legg 2 stk. AAA-batterier i batterirommet på baksiden av computeren. Pass på å plassere.gently stretch your lower body and back after a wo Caution: Before beginning any fitness Art program, hav BEFORE YOU START EXERCISING, YOU MUST TRENE PÅ SYKKELEN Slik bruker du treningssykkelen g of a workout, dem med warm-up polene vendt by riktig taking vei several (+/-). minutes Før to bring du trener, your begynn heart med rate oppvarming into your training for å få zone. i gang pulsen. Etter treningen, gå sakte rundt i out, walk Monteringen slowly for er several nå avsluttet. minutes Når du to har cool satt down your flere minutter body and for lower at kroppen your skal pulse avkjøles, rate. og deg og begynt å tråkke, justerer du motstandsregulatoren for at pulsen skal roe seg. e at a low level initially (15) until for å your få passe muscles motstand warm-up and your heart rate reaches its target zone. rease the og level knotten to (20) the for desired å få passe setting høyde for på working setet. out. Still motstanden på lavt nivå i begynnelsen av treningen, til musklene har blitt varmet opp og ur lower body and back after a workout to help prevent pulsen stiffness har gått opp. or soreness. Du kan da øke motstanden til treningsnivå. beginning any fitness program, have your physician give you a complete physical exam. Etter treningen skal du tøye hele den nedre TART EXERCISING, YOU MUST DO SOME MOVEMENT AS FOLLOWING. delen av kroppen og ryggen for å motvirke stølhet og smerte. FØR DU BEGYNNER Å TRENE, GJØR NOEN AV FØLGENDE BEVEGELSER Biltema Nordic Services AB 12

13 Art HÅNDTERE DISPLAYET Spesifikasjoner Tid :00 99:59 Hastighet (SPD) ,0 99,9 km/h Distanse (DIST) ,00 999,9 km Puls (PUL) bpm Kalorier (CAL) , kcal Hovedfunksjoner MODE (SELECT/RESET): Med denne knappen velger du og låser deg til en spesifikk funksjon. Betjening 1. AUTO ON/OFF Systemet slås på når knappen trykkes ned, eller når hastighetssensoren registrerer input. Systemet slås automatisk av når hastighetssensoren ikke registrerer noe input, eller når ingen knapp har blitt trykket ned på ca. 4 minutter. 2. RESET Displayet kan tilbakestilles enten ved at du skifter batteri eller ved at du trykker inn og holder nede MODE-knappen i 3 sekunder. 3. MODE For å velge SCAN og LOCK. Dersom du ikke vil ha SCAN-modus, trykk MODE når pilen begynner å blinke ved den funksjonen du vil ha. Funksjoner 1. TID: Trykk MODE til pilen peker på TIME. Total treningstid begynner å vises når treningsøkten begynner. 2. HASTIGHET: Trykk MODE til pilen peker på SPEED. Aktuell hastighet vises. 3. DISTANSE: Trykk MODE til pilen peker på DISTANCE. Distansen for hver treningsøkt vises. 2. PULSE: Trykk MODE til pilen peker på PULSE. Brukerens aktuelle puls vises i slag per minutt. Legg håndflatene på pulsmålerne, og vent 30 sekunder for å få den mest korrekte målingen. OBS! Pulsmåleren er ikke et kalibrert medisinsk apparat, men kun et hjelpemiddel i treningen og viser kun pulstrenden i grove trekk. 4. KALORI: Trykk MODE til pilen peker på CALORIES. Kaloriene som forbrennes, begynner å vises når treningsøkten begynner. SCAN: Viser automatisk endringer hvert 4. sekund. BATTERI Dersom displayet ser ut til å vise feil tall, er det på tide å skifte batterier på baksiden av computeren. SERVICE OG VEDLIKEHOLD 1. ADVARSEL! Kontroller før sykkelen tas i bruk og deretter jevnlig at alle skruer, muttere og andre tilkoblinger er strammet, slik at treningssykkelen alltid er sikker å bruke. 2. ADVARSEL! Kontroller jevnlig at alle bevegelige deler, polstrede deler eller deler som du griper fatt i, ikke er slitt eller skadd. Dersom det skulle oppstå et problem, eller dersom du trenger en reservedel, bruk ikke sykkelen, men kontakt Biltema. BRUK IKKE SYKKELEN før den slitte eller skadde delen er skiftet ut. 3. For å forlenge sykkelens levetid og forbedre dens ytelse er det viktig at alle bevegelige deler blir smurt. Du bør bruke silikon- eller Teflonspray. OBS! Bruk ikke oljebaserte smøremidler! De trekker til seg støv, smuss og sot, som etter hvert vil ødelegge og uthule fôringer og kapslede lagre. 4. Ved behov kan sykkelen rengjøres med en klut fuktet med mildt såpevann. 5. Kontroller at det ikke finnes sprekker i sveisefugene. 6. Dersom treningssykkelen ikke vedlikeholdes jevnlig, kan det resultere i personskade og/ eller materiell skade. EE-AVFALL Brukte elektriske og elektroniske produkter, deriblant alle typer batterier, skal leveres til gjenvinning på eget innsamlingssted. (I henhold til direktiv 2002/96/EF og 2006/66/EC) Biltema Nordic Services AB

14 Art KUNTOPYÖRÄ TURVAOHJEET 1. Lue käyttöohje huolellisesti, jotta et vaaranna turvallisuutta, kun käytät kuntopyörää. Jos tarkkaavaisuus herpaantuu hetkeksikään, voi aiheutua onnettomuus. 2. Lue käyttöohje ja perehdy laitteen varoitustarroihin huolellisesti. On suositeltavaa, että laitteen kaikki käyttäjät perehtyvät siihen ja sen toimintaan ennen sen käyttämistä. 3. On erittäin tärkeää säilyttää tämä käyttöohje ja varmistaa, että kaikki varoitustarrat ovat paikoillaan ja täysin luettavassa kunnossa. Voit ladata tämän käyttöohjeen myös osoitteesta 4. On suositeltavaa pyytää toinen henkilö avuksi, kun kokoat kuntopyörän. 5. Voit koota kuntopyörän mukana toimitettujen työkalujen avulla. 6. Jos kuntopyörän käyttäjää alkaa huimata, hänen olonsa muuttuu huonoksi, rintaa alkaa kivistää tai ilmenee muita epänormaaleja oireita, kuntopyörän käyttäminen tulee lopettaa heti ja on otettava yhteys lääkäriin. 7. Pidä kädet, käsivarret, jalat ja pitkät hiukset riittävän kaukana kuntopyörän pyörivistä osista. 8. Käytä aina liikuntajalkineita ja soveltuvia vaatteita, kun poljet kuntopyörää. Löysällä roikkuvat vaatteet ja hiukset voivat tarttua mekanismeihin. 9. VAROITUS! Tämän kuntopyörän turvallisuus edellyttää, että se tarkastetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumien varalta. 10. Jos kuntopyörää kootessasi tai tarkastaessasi havaitset, että siinä on vika tai sen osa on vaurioitunut, tai jos siitä kuuluu epänormaalia ääntä, keskeytä kuntoileminen heti. Vaihda vaurioituneet osat uusiin. ÄLÄ käytä kuntopyörää ennen kuin ongelma on ratkaistu. 11. Laite on testattu ja hyväksytty eurooppalaisen EN 957-standardin mukaisesti vain kotikäyttöön (luokka HC). 12. VAROITUS! Käyttäjän enimmäispaino on 100 kg. 13. Lämmittele 5-10 minuuttia ennen kuntoilun aloittamista. Varaa palautumiseen kuntoilun päätteeksi 5-10 minuuttia. Tällöin sydämen syke nopeutuu ja hidastuu vähitellen. Samalla lihasrevähtymien vaara vähenee. 14. VAROITUS! Aloita kuntopyörän käyttäminen ja kuntoilu asteittain, sillä virheellinen ja liian vaativa kuntoilu aiheuttaa usein vammoja. 15. Voit kasvattaa kuormitusta kääntämällä säädintä vastapäivään. 16. VAROITUS! Pidä lapset ja kotieläimet poissa kuntopyörän luota, jotta ne eivät ole vaarassa. 17. VAROITUS! Kuntopyörän käyttämistä ei suositella raskaana oleville naisille ennen neuvottelua lääkärin kanssa. 18. VAROITUS! Vanhempien ja muiden huoltajien on oltava varovaisia, sillä on luonnollista, että lapset haluavat leikkiä kuntoiluvälineillä ja kokeilla niitä. Tällöin voi aiheutua tilanteita, joihin kuntopyörää ei ole tarkoitettu. 19. VAROITUS! Jos lasten annetaan käyttää kuntopyörää, heidän henkinen ja fyysinen kehitystasonsa on otettava huomioon. Lapsia tulee valvoa, ja heidät on opetettava käyttämään kuntopyörää. Kuntopyörää ei missään tapauksessa saa käyttää leluna. 20. Vammaiset tai liikuntaesteiset saavat käyttää kuntopyörää vain pätevän liikuntaohjaajan tai lääkärin läsnä ollessa. 21. Käytä kuntopyörää vakaalla ja tasaisella alustalla. Sen ja lattian välissä on oltava paksu matto. Turvallisuuden vuoksi kuntopyörän ympärillä on oltava vähintään 0,5 metriä vapaata tilaa. 22. VAROITUS! Jos lattia ei ole tasainen, aseta kuntopyörän alle tuet, jotta se lepää tasaisella alustalla. Laitetta saa käyttää vain sisätiloissa. ÄLÄ KÄYTÄ sitä veden lähellä tai ulkona Biltema Nordic Services AB 14

15 Assembly Instruction Art KOKOAMINEN Vaihe 1 Kiinnitä taaempi tuki (4) pääkehykseen (1) ruuveilla (35, 4 kpl) ja aluslevyillä (26, 4 kpl). Kiinnitä kaksi alatukea (2) pääkehykseen (1) kupukantaruuveilla (32, 4 kpl), kuperilla aluslevyillä (33, 4 kpl) ja hattumuttereilla (34, 4 kpl). HUOMIO! Taaemman pohjatuen (7) lyhyillä sivuilla on pyöreä muovisuojus kuntopyörän siirtämisen helpottamiseksi. Taaemmassa pohjatuessa on kahdeksankulmainen muovisuojus (6) korkeuden säätämiseksi. Assembly Instruction STEP1: Insert Rear Support (#4) into the Main Frame (#1) and secure it into place using Hex Socke Bolt (#35-4pcs) and Washer (#26-4pcs). Fix Bottom Bases (#2-2pcs) to the Main Frame (#1) with Square Neck Bolt (#32-4pcs), Arc Washer (#33-4pcs) and Ball Head Nut (#34-4pcs). Note: Vaihe The 2Front Bottom Base has End Cap (#7) for Vaihe moving 3 your Bike, and the Rear Bottom Base has Aseta STEP1: Octagonal satula Insert End (12) satulapylvääseen Rear Cap Support (#6) for adjusting (10). Kiinnitä (#4) into level, the Main as Ruuvaa shown nuppi Frame above (20) (#1) figure. auki. Paina satulapylväs (10) satula aluslevyillä (31, 3 kpl), lukkomuttereilla pääkehykseen (1). and Säädä secure satulapylvään it into place korke-usinutta. Kiristä nuppi (20). He Bolt (30,(#35-4pcs) 3 kpl) ja ruuveilla, and Washer kuten kuvasta (#26-4pcs). näkyy. Fix Bottom Bases (#2-2pcs) to the Main Frame (#1) with Square Neck Bolt (#32-4pcs), STEP Ar (#33-4pcs) and Ball Head Nut (#34-4pcs). Note: The Front Bottom Base has End Cap (#7) STEP2: for moving Attach Saddle your Bike, (#12) and to Saddle the Rear Post Screw Bottom (#10) and secure it using Washer (#31-3pcs), Nylon Lock has Octagonal End Cap (#6) for adjusting level, as shown above figure. Insert Nut (#30-3pcs) and bolts below the saddle. the he with K STEP2: Attach Saddle (#12) to Saddle P and secure it using Washer (#31-3pcs), Ny Nut (#30-3pcs) and bolts below the saddle Biltema Nordic Services AB

16 Art STEP4:Insert Vaihe 4 Tension Cable Connection (#17) through Handlebar Post (#8) and turn out from the rectangle Pujota säätövaijeri hole. (17) ohjausputken läpi (8) ja ulos sen nelikulmaisesta aukosta. Yhdistä tietokoneen Computer johto (19) Cable ohjausputkessa (#19) with näkyvään the end of Computer Cable (#18) together. Connect Insert johtoon assembly (18). of Handlebar Post (#8) into the hole of the Main Frame (#1), and secure them with Yhdistä ohjausputki (8) päärungon aukkoon (1). Hex Socket Bolt (#35-4pcs) and Arc Washer (#33-4pcs). Kiinnitä kuusioruuveilla (35, 4 kpl) ja kuperilla Connect aluslevyillä Tension (33, 4 Cable kpl). (#16) with Tension Cable Connection (#17). For more information see the following Yhdistä säätövaijeri Step1-Step4. (16) vaijeriliitäntään (17). Lisätietoja seuraavissa vaiheissa a c. Fix the Tension Control (#15) to Handlebar Post (#8) with Bolt (#28) and Washer (#29). Kiinnitä vastuksen säädin (15) ohjausputkeen (8) ruuveilla (28) ja aluslevyllä (29). sert Tension Cable Connection (#17) through Handlebar Post (#8) and turn out le. mputer Cable (#19) with the end of Computer Cable (#18) together. bly of Handlebar Post (#8) into the hole of the Main Frame (#1), and secure t a. Pujota vaijerin (a) pää vaijerikiinnikkeen Bolt (#35-4pcs) silmukkaan (b), and kuten Arc kuvassa Washer 2 näkyy. (#33-4pcs). b. Vedä vaijeria (16) ja paina se kiinni vaijerikiinnikkeen (#16) uraan with (17), kuten Tension kuvassa Cable 3 Connection (#17). For more informatio nsion Cable näkyy. tep1-step4. c. Kiristä alempaa vaijeria (16) tarvittaessa, sion Control kuten kuvassa (#15) 4 to näkyy. Handlebar Post (#8) with Bolt (#28) and Washer (#29). a. Insert the end of Tension Cable (a) into slipway (b), as diagram2 shown. b. Pull the Tension Cable(16)and place it into the slot of Tension Cable Connector (17), as diagram 3 shown. c. Undo the Tension Cable(16), as diagram4 shown Biltema Nordic Services AB end of Tension Cable (a) into slipway (b), as diagram2 shown. 16

17 STEP5: Art STEP5: Attach Handlebar (#9) to Handlebar Post (#8) with Arc Washer (#33-2pcs), Spring Washers Attach (#3-2pcs) Handlebar Bolt (#9) (#35-2pcs). to Handlebar Post (#8) with Arc Washer (#33-2pcs), Spring Washers (#3-2pcs) Attach Computer and Bolt (#14) (#35-2pcs). to the top of Handlebar Post Vaihe (#8) 5 and secure it using Bolt (#27) and Attach washer Computer (#14) to the top of Handlebar Kiinnitä from ohjaustanko computer. (9) ohjausputkeen (8) Post (#8) and secure it using Bolt (#27) and kuperilla aluslevyillä (33, 2 kpl), jousialuslevyillä washer from computer. Connect (3, 2 kpl) Computer ja ruuveilla Cable (35, (#36) 2 kpl). with the end of Kiinnitä tietokone (14) ohjausputkeen (8) yläosaan ruuvilla Computer (27) Cable ja aluslevyllä. (#36) with the end of Computer Cable (#18a) together. Connect Insert Pulse Cable (#42) into the back hole of Computer Yhdistä tietokonejohto Cable (#18a) together. (36) johtoon (18a). the Yhdistä Computer. sykemittausjohto (42) tietokoneen Insert Pulse Cable (#42) into the back hole of takaosan aukkoon. the Computer. STEP6: STEP6: Attach the right and the Left Pedals (#37) and Attach Right Pedals the right (#38) and to the the Left crank Pedals (#39). (#37) and Right (Note: Pedals On each (#38) pedal to the crank marked (#39). "L" and "R" (Note: respectively.) Vaihe 6 On each pedal marked "L" and "R" Kiinnitä oikea (38) ja vasen poljin (37) kampiosaan (39). respectively.) Note: HUOMIO! Left Polkimissa pedal has backwards on merkinnät tread, R (oikea) turn ja Note: counter-clockwise. L (vasen). Left pedal has backwards tread, turn counter-clockwise. Right HUOMIO! pedal Vasen has poljin forwards on vasenkierteinen, tread, turn Right clockwise. joten kiristä pedal sitä has vastapäivään. forwards Oikea tread, poljin turn on oikeakierteinen, joten kiristä sitä myötäpäivään. clockwise. Now, the assembly process is over. Running the Now, bike, the adjust assembly the Tension process Control is over. (#15) Running to obtain the bike, fit resistance, adjust the adjust Tension the Control Handlebar (#15) (#9) to obtain to fit fit incline resistance, angle and adjust adjust the Handlebar the Knob (#20) (#9) to to fit let incline the saddle angle obtain and adjust fit position the Knob according (#20) to let to the individual saddle need. obtain fit position according to individual need Biltema Nordic Services AB

18 BIKE Instruction for Use Vaihe 7 Aseta 2 AAA-paristoa tietokoneen takaosassa sijaitsevaan paristokoteloon. Varmista, että Art out, walk slowly for several minutes to cool down your body and lower your pulse rate. Kuntopyörä on nyt koottu. Kun alat polkea, säädä vastus (15) sopivaksi. Säädä satula (20) oikealle korkeudelle nupin avulla. e at a low level initially until your muscles warm-up and your heart rate reaches its target zone. ease the level to the desired setting for working out..gently stretch your lower body and back after a wo Caution: Before beginning any fitness program, hav BEFORE YOU START EXERCISING, YOU MUST KUNTOILEMINEN KUNTOPYÖRÄLLÄ Kuntopyörän käyttäminen of a workout, paristojen warm-up navat menevät by taking oikein päin. several minutes Aloita to bring lämmittelemällä your heart ennen rate into varsinaista your training kun- zone. toilua, jotta syke nousee. Kuntoilun päättyessä polje muutama minuutti kevyellä vastuksella, jotta keho jäähtyy ja syke hidastuu. Polje aluksi kevyellä vastuksella, kunnes lihakset ovat lämmenneet ja syke on tihentynyt. Voit kasvattaa vastusta kuntoilun edistyessä. ur lower body and back after a workout to help prevent stiffness or soreness. beginning any fitness program, have your physician give you a complete physical exam. Venyttele koko alavartaloa ja selkää kuntoilun jälkeen jäykkyyden ja kipujen estämiseksi. TART EXERCISING, YOU MUST DO SOME MOVEMENT AS FOLLOWING. TEE SEURAAVIA LIIKKEITÄ ENNEN KUNTOILUN ALOITTAMISTA Biltema Nordic Services AB 18

19 Art NÄYTÖN KÄSITTELEMINEN Tekniset tiedot Aika :00 99:59 Nopeus (SPD) ,0-99,9 km/h Etäisyys (DIST) ,00 999,9 km Syke (PUL) sydämenlyöntiä/ minuutti Kalorimäärä (CAL) , kcal Keskeiset toiminnot MODE (SELECT/RESET): Tämän painikkeen avulla voit valita tietyn toiminnon ja lukita sen. Käyttäminen 1. AUTO ON/OFF Järjestelmä käynnistyy, kun painiketta painetaan tai nopeustunnistin havaitsee liikettä. Järjestelmästä katkaistaan virta automaattisesti, jos nopeustunnistin ei havaitse liikettä tai mitään painiketta ei paineta noin 4 minuuttiin. 2. RESET Näyttö voidaan nollata vaihtamalla paristo tai pitämällä MODE-painiketta painettuna 3 sekuntia. 3. MODE Vaihtoehdot ovat SCAN ja LOCK. Jos et halua käyttää SCAN-tilaa, valitse haluamasi toiminto painamalla MODE-painiketta, kun nuoli alkaa vilkkua. TOIMINNOT 1. AIKA: Paina MODE-painiketta, kunnes nuoli osoittaa TIME-vaihtoehtoa. Näkyviin tulee kuntoilun alusta alkaen kulunut aika. 2. NOPEUS: Paina MODE-painiketta, kunnes nuoli osoittaa SPEED-vaihtoehtoa. Nopeus tulee näkyviin. 3. ETÄISYYS: Paina MODE-painiketta, kunnes nuoli osoittaa DISTANCE-vaihtoehtoa. Ajettu matka näytetään. 3. SYKE: Paina MODE-painiketta, kunnes nuoli osoittaa PULSE-vaihtoehtoa. Syke näkyy lyönteinä minuutissa. Aseta kämmenesi sykkeenmittauspaikkoihin. Odota 30 sekuntia, jotta mittaustulos on oikea. HUOMIO! Sykemittari ei ole kalibroitu lääketieteellinen laite. Se auttaa vain kuntoilemaan näyttämällä arvion sykkeestä. 4. KALORIT: Paina MODE-painiketta, kunnes nuoli osoittaa CALORIES-vaihtoehtoa. Näkyviin tulee kuntoilun alusta alkaen kulutettujen kalorien määrä. SCAN: Muutos näkyy automaattisesti joka 4. sekunti. PARISTO Jos näyttöön tulee virheitä, paristot on vaihdettava. HUOLTO JA KUNNOSSAPITO 1. VAROITUS! Tarkista ennen kuntopyörän käyttämistä ensimmäisen kerran ja tämän jälkeen säännöllisesti, että kaikki mutterit, ruuvit ja liitännät on kiristetty, jotta laitteen käyttäminen on turvallista. 2. VAROITUS! Tarkista säännöllisesti, että mitkään osat eivät ole kuluneet tai vaurioituneet. Jos ilmenee ongelmia tai tarvitaan varaosaa, älä käytä kuntopyörää vaan ota yhteys Biltemaan. ÄLÄ KÄYTÄ KUNTO- PYÖRÄÄ ennen kuin kuluneet tai vahingoittuneet osat on vaihdettu. 3. Kuntopyörän käyttöiän pidentämiseksi ja sen säilyttämiseksi toimivana on tärkeää voidella kaikki liikkuvat osat. On suositeltavaa käyttää silikoni- tai teflonsuihketta. HUOMIO! Älä käytä öljypohjaisia voiteluaineita. Ne imevät itseensä pölyä, likaa ja nopea, joten holkit ja koteloidut laakerit menevät vähitellen pilalle. 4. Kuntopyörän voi tarvittaessa puhdistaa mietoon pesuaineliuokseen kostutetulla liinalla. 5. Tarkista, ettei hitsaussaumoissa ole halkeamia. 6. Jos kuntopyörää ei pidetä kunnossa säännöllisesti, seurauksena voi olla henkilö- tai omaisuusvahinko ELEKTRONIIKKAJÄTE Käytetyt sähkö- ja elektroniset laitteet, myös kaikki akut ja paristot, on toimitettava kierrätykseen. (Direktiivien 2002/96/EU ja 2006/66/EC mukaisesti) Biltema Nordic Services AB

20 Art TRÆNINGSCYKEL SIKKERHEDSVEJLEDNING 1. Giv dig god tid til at læse vejledningen igennem, inden du begynder at bruge træningscyklen, så sikkerheden ikke kommer i fare. Et kort øjebliks uopmærksomhed kan være skyld i en ulykke. 2. Læs og forstå manualen og alle advarselsetiketter til dette produkt. Vi anbefaler, at du og andre, som vil bruge produktet, lærer det at kende, og hvordan den fungerer, inden den tages i brug. 3. Derfor er det vigtigt, at du beholder denne manual og sikrer, at alle advarselsetiketter er læsbare og ikke beskadigede. Du kan også finde manualen på 4. Vi anbefaler, at du får hjælp af 1 person ved montering af træningscyklen. 5. Du kan anvende det medfølgende værktøj til at montere cyklen. 6. Hvis personer, som bruger træningscyklen bliver svimle, utilpasse, får ondt i brystet eller får andre unormale symptomer, skal personen med det samme stige af cyklen og straks kontakte en læge. 7. Hold hænder, ben, arme og langt hår i sikker afstand fra cyklens bevægelige dele. 8. Brug altid sportssko og passende tøj, når du bruger træningscyklen. Undgå løstsiddende tøj og hår, som kan sidde fast i de mekaniske dele. 9. ADVARSEL! Sikkerheden ved brug af denne træningscykel kan kun opretholdes, når cyklen efterses for skader og slitage med jævne mellemrum. 10. Hvis du opdager en forkert del eller en komponent, som er beskadiget, når du monterer eller kontrollerer træningscyklen, eller hvis du hører en unormal lyd, når du bruger cyklen, skal du straks afslutte træningen. Erstat beskadigede dele. BRUG IKKE træningscyklen, før problemet er løst. 11. Produktet er testet og godkendt iht. EN 957, klasse HC kun til hjemmebrug. 12. ADVARSEL! Maksimal brugervægt er 100 kg. 13. Varm op 5 10 minutter før træningen og spænd af 5 10 minutter efter. Dette bevirker, at hjerterytmen gradvist øges og mindskes, samt at faren for muskelsprængninger mindskes. 14. ADVARSEL! Brug cyklen og start din træning trinvis, da skader i kroppen oftest opstår ved forkert og overdreven træning. 15. Belastningen øges ved, at du drejer på modstandsreguleringen. 16. ADVARSEL! Hold børn og husdyr væk fra træningscyklen, så de ikke kommer galt af sted. 17. ADVARSEL! Gravide kvinder bør ikke bruge træningscyklen, før rådføring med en læge. 18. ADVARSEL! Forældre og andre værger skal vise ansvar, hvis børn vil lege og eksperimentere med træningsudstyret, idet det kan føre til situationer, som træningscyklen ikke er beregnet til. 19. ADVARSEL! Hvis et barn får tilladelse til at bruge udstyret, skal der tages hensyn til dets mentale og fysiske udvikling. Hav kontrol med barnet og instruer det i brugen af cyklen. Den må under ingen omstændigheder opfattes som et stykke legetøj. 20. Handicappede og invalide må ikke bruge træningscyklen uden tilstedeværelse af en kvalificeret sundhedsassistent eller læge. 21. Brug træningscyklen på en fast og jævn flade med et tykt tæppe mellem cykel og gulv. På grund af sikkerheden bør der være mindst 0,5 m luft omkring cyklen. 22. ADVARSEL! Hvis gulvet ikke er jævnt, skal der lægges noget under cyklen, så den står på et jævnt underlag. Redskabet må kun anvendes indendørs. BRUG DEN IKKE i nærheden af vand eller udendørs Biltema Nordic Services AB 20

MAGNETIC BIKE. Träningscykel Treningssykkel. Træningscykel. EN 957-1 EN 957-6 Klass HC. Original manual. Art. 14-527

MAGNETIC BIKE. Träningscykel Treningssykkel. Træningscykel. EN 957-1 EN 957-6 Klass HC. Original manual. Art. 14-527 14-527_manual.indd 2012-04-19, 08.01.49 Art. 14-527 Träningscykel Treningssykkel MAGNETIC BIKE Kuntopyörä Træningscykel EN 957-1 EN 957-6 Klass HC Original manual 2012 Biltema Nordic Services AB Art. 14-527

Detaljer

SENSORLAMPA MED NÖDLJUS SENSORLAMPE MED NØDLYS HÄTÄVALOLLA JA TUNNISTIMELLA VARUSTETTU VALAISIN SENSORLAMPE MED NØDLYS

SENSORLAMPA MED NÖDLJUS SENSORLAMPE MED NØDLYS HÄTÄVALOLLA JA TUNNISTIMELLA VARUSTETTU VALAISIN SENSORLAMPE MED NØDLYS SENSORLAMPA MED NÖDLJUS SENSORLAMPE MED NØDLYS HÄTÄVALOLLA JA TUNNISTIMELLA VARUSTETTU VALAISIN SENSORLAMPE MED NØDLYS Tillverkat för Biltema Sweden AB, Garnisonsgatan 26, 254 66 Helsingborg. Tel: +46-42

Detaljer

TAKFÄSTE UNIVERSAL FÖR PROJEKTOR TAKFESTE UNIVERSAL FOR PROJEKTOR YLEISKÄYTTÖINEN KATTOKIINNIKE PROJEKTORIA VARTEN UNIVERSALT LOFTBESLAG TIL PROJEKTOR

TAKFÄSTE UNIVERSAL FÖR PROJEKTOR TAKFESTE UNIVERSAL FOR PROJEKTOR YLEISKÄYTTÖINEN KATTOKIINNIKE PROJEKTORIA VARTEN UNIVERSALT LOFTBESLAG TIL PROJEKTOR 24-735 manual 131016.indd 2013-10-16, 10.25.23 Art. 24-735 TAKÄSTE UNIVERSAL ÖR PROJEKTOR TAKESTE UNIVERSAL OR PROJEKTOR YLEISKÄYTTÖINEN KATTOKIINNIKE PROJEKTORIA VARTEN UNIVERSALT LOTBESLA TIL PROJEKTOR

Detaljer

BLIXTLJUSRAMP VARSELLYSBJELKE VAROITUSVALORAMPPI BLITZ LYSBRO

BLIXTLJUSRAMP VARSELLYSBJELKE VAROITUSVALORAMPPI BLITZ LYSBRO BLIXTLJUSRAMP VARSELLYSBJELKE VAROITUSVALORAMPPI BLITZ LYSBRO Tillverkat för Biltema Sweden AB, Garnisonsgatan 26, 254 66 Helsingborg. Tel: +46-42 600 45 00. Importør: Biltema Norge AS, Postboks 74, 3401

Detaljer

Bruks- og monteringsanvisning til Abilica ExBike Art. nr. 555 014

Bruks- og monteringsanvisning til Abilica ExBike Art. nr. 555 014 Bruks- og monteringsanvisning til Abilica ExBike Art. nr. 555 014 VIKTIG INFORMASJON Bruksområdet for dette treningsapparatet er hjemmetrening. Barn må ikke benytte apparatet uten tilsyn, og bør heller

Detaljer

Monteringsanvisning Biltema ansvarar inte för felaktiga installationer utan rekommenderar att installation utförs av fackman.

Monteringsanvisning Biltema ansvarar inte för felaktiga installationer utan rekommenderar att installation utförs av fackman. Monteringsanvisning Biltema ansvarar inte för felaktiga installationer utan rekommenderar att installation utförs av fackman. Ø 3/16" (5 mm) Ø 3/16" (10 mm) Förlängningsdel Mutter Spännskruv Insexnyckel

Detaljer

VARVRÄKNARE TURTELLER KIERROSLUKUMITTARI OMDREJNINGSTÆLLER

VARVRÄKNARE TURTELLER KIERROSLUKUMITTARI OMDREJNINGSTÆLLER VARVRÄKNARE för dieselmotorer TURTELLER for dieselmotorer KIERROSLUKUMITTARI diesel-motoreihin OMDREJNINGSTÆLLER til dieselmotorer Tillverkat för Biltema Sweden AB, Garnisonsgatan 26, 254 66 Helsingborg.

Detaljer

Bruks- og monteringsanvisning til Abilica ExElip 1.0 Art. nr. 555 061

Bruks- og monteringsanvisning til Abilica ExElip 1.0 Art. nr. 555 061 Bruks- og monteringsanvisning til Abilica ExElip 1.0 Art. nr. 555 061 MONTERINGSDELER 2 VIKTIG INFORMASJON o Bruksområdet for dette apparatet er hjemmetrening. o Plasser apparatet på et jevnt og hardt

Detaljer

Brukerveiledning Put in a picture

Brukerveiledning Put in a picture Brukerveiledning Put in a picture Varenr 104582 Sikkerhetsmessige forhåndsregler NB: Før du tar sykkelen i bruk, vær vennlig å lese hele sikkerhetsinstruksen nedenfor nøye for og forhindre skader. 1. Denne

Detaljer

Sikkerhetsmessige forhåndsregler

Sikkerhetsmessige forhåndsregler 1 Art. Nr: 101100 Sikkerhetsmessige forhåndsregler Denne trimsykkelen er bygd for å gi optimal sikkerhet. Til tross for dette er det alltid noen forhåndsregler som må tas når man skal benytte et trimapparat.

Detaljer

(Put in picture of NORDIC 140 cycle)

(Put in picture of NORDIC 140 cycle) (Put in picture of NORDIC 140 cycle) Art. Nr: 101213 Generell informasjon: Før du starter treningen bør du konsultere din lege først. Det er anbefalt at du gjennomgår en komplett undersøkelse. Ikke tren

Detaljer

Stavmikser. Sauvasekoitin Stavblender

Stavmikser. Sauvasekoitin Stavblender Stavmixer Stavmikser Sauvasekoitin Stavblender 2009 Biltema Nordic Services AB Stavmixer Säkerhetsinstruktioner Läs bruksanvisningen noga innan stavmixern används första gången. Kontrollera att spänning

Detaljer

Art. 14-332. 2010 Biltema Nordic Services AB

Art. 14-332. 2010 Biltema Nordic Services AB SE Sköt om dina målade trämöbler, så håller de mycket längre! Måla Dessa möbler är gjorda av massiv akacia och är målade med en utomhus polyuretanfärg som skyddar träet mot bl.a. UV-ljus. Färglagret kommer

Detaljer

NORDIC. 240 cycle. Brukermanual UF-56610 07.13.2007 V01

NORDIC. 240 cycle. Brukermanual UF-56610 07.13.2007 V01 NORDIC Brukermanual 240 cycle UF-56610 07.13.2007 V01 Oversiktsdiagram Deleliste NR. BESKRIVELSE ANT NR BESKRIVELSE ANT 1 Hovedramme 1 36 c klemme 1 2 Setestamme 1 37 Skrue 2 3 Seteglider 1 38 Skrue 5

Detaljer

11. Produktet har vært testet og klassesertifisert til EN957 under klasse HB. Trimsykkelen er kun til hjemmebruk. Maksimumsvekt på bruker er 100 kg.

11. Produktet har vært testet og klassesertifisert til EN957 under klasse HB. Trimsykkelen er kun til hjemmebruk. Maksimumsvekt på bruker er 100 kg. Art. Nr: 101304 1 Sikkerhetsinstrukser Denne trimsykkelen er bygd for å gi optimal sikkerhet. Til tross for dette er det alltid noen forhåndsregler som må tas når man skal benytte et trim apparat. Vær

Detaljer

245 elliptical. NF Product no. 104103 KH-70201 2005-06, version 3

245 elliptical. NF Product no. 104103 KH-70201 2005-06, version 3 245 elliptical NF Product no. 104103 KH-0201 2005-0, version 3 1 Sikkerhetsinstrukser: Før du starter treningen bør du konsultere din lege først. Det er anbefalt at du gjennomgår en komplett undersøkelse.

Detaljer

Sikkerhetsmessige forhåndsregler

Sikkerhetsmessige forhåndsregler Varenr: 104629 Sikkerhetsmessige forhåndsregler NB: Før du tar sykkelen i bruk, vær vennlig å lese VIKTIG hele sikkerhetsinstruksen nedenfor nøye for og forhindre Før skader. du begynner treningen bør

Detaljer

NORSK BRUKERVEILEDNING

NORSK BRUKERVEILEDNING NORSK BRUKERVEILEDNING FORHOLDSREGLER Bruk kun orginale deler som er levert med produktet. Inspiser produktet før du benytter deg av det for første gang, og med jevne mellomrom deretter. Forsikre deg om

Detaljer

BRUKERMANUAL for. 305 Cycle BUILT FOR HEALTH

BRUKERMANUAL for. 305 Cycle BUILT FOR HEALTH BRUKERMANUAL for 305 Cycle BUILT FOR HEALTH Sikkerhetsinstrukser: ADVARSEL: For å forhindre skader og ulykker, les gjennom instruksjonene nøye før du tar i bruk sykkelen 1. Denne sykkelen er kun beregnet

Detaljer

HERTZMASTER. 200 cycle. Brukerveiledning UF-989-3U-HM

HERTZMASTER. 200 cycle. Brukerveiledning UF-989-3U-HM HERTZMASTER Brukerveiledning 200 cycle UF-989-3U-HM Sikkerhetsmessige forhåndsregler: Denne trimsykkelen er bygget for å gi optimal sikkerhet. Til tross for dette er det alltid noen forhåndsregler som

Detaljer

NORDIC Cycle 5.0 PL- 21500. Brukerveiledning

NORDIC Cycle 5.0 PL- 21500. Brukerveiledning NORDIC Cycle 5.0 PL- 21500 Brukerveiledning Sikkerhetsmessige forhåndsregler Denne trimsykkelen er bygd for å gi optimal sikkerhet. Til tross for dette er det alltid noen forhåndsregler som må tas når

Detaljer

Lufttrycksmätare Lufttryksmåler

Lufttrycksmätare Lufttryksmåler Lufttrycksmätare Lufttrykksmåler Ilmanpainemittari Lufttryksmåler Lufttrycksmätare Egenskaper Batteridrift Tydlig LCD-display Mätenheter: psi, bar, kpa Automatisk avstängning efter 5 sekunder LED-belysning

Detaljer

Bodyfit 110 PL- 01012. Brukerveiledning

Bodyfit 110 PL- 01012. Brukerveiledning Bodyfit 110 PL- 01012 Brukerveiledning Viktig sikkerhetsinstruks Forhåndsregler Denne trimsykkelen er bygd på en slik måte at den skal gi maksimal sikkerhet. Likevel er det noen forhåndsregler du bør ta

Detaljer

595 Spinner FX. MJL-9.3F-FX-NF May 28, 2008 Version 01

595 Spinner FX. MJL-9.3F-FX-NF May 28, 2008 Version 01 595 Spinner FX MJL-9.3F-FX-NF May 28, 2008 Version 01 1 Detaljert delekart 2 DELE LISTE: No. Beskrivelse Spesifikasjoner Antall 1 Hovedramme 1 2 Bakre Stabilisator 1 3 Fremre Stabilisator 1 4 Sete 1 5

Detaljer

350 elliptical BRUKERMANUAL

350 elliptical BRUKERMANUAL 350 elliptical BRUKERMANUAL Sikkerhetsinstruks Av sikkerhetsmessige årsaker er det viktig å sjekke regelmessig for skader og slitasje. Dersom du tillater en annen person å benytte seg av apparatet, forsikre

Detaljer

495 Spinner FX. UF-902G-FX-NF Art.no: 101402

495 Spinner FX. UF-902G-FX-NF Art.no: 101402 495 Spinner FX UF-902G-FX-NF Art.no: 101402 1 DETALJERT DELEKART 2 DELE LISTE: hovedramme 101402-1 stabilisator skive 101402-10 stabilisator låsemutter M8 101402-11 krank deksel 101402-12 pedal venstre

Detaljer

Sikkerhetsmessige forhåndsregler:

Sikkerhetsmessige forhåndsregler: BRUKERMANUAL Sikkerhetsmessige forhåndsregler: Denne trimsykkelen er bygd for å gi optimal sikkerhet. Til tross for dette er det alltid noen forhåndsregler som må tas når man skal benytte et trim apparat.

Detaljer

VIKTIGE FORHÅNDSREGLER

VIKTIGE FORHÅNDSREGLER VIKTIGE FORHÅNDSREGLER ADVARSEL: Vennligst les nøye gjennom de følgende sikkerhetsreglene før du begynner å bruke maskinen. Dette er viktig for din egen sikkerhet. 1. Dette produktet er kun designet for

Detaljer

BRUKERMANUAL EXERFIT 530 elliptical

BRUKERMANUAL EXERFIT 530 elliptical BRUKERMANUAL EXERFIT 530 elliptical BUILT FOR HEALTH 1 1. Sikkerhetsinstruks Av sikkerhetsmessige årsaker er det viktig å sjekke apparatet regelmessig for skader og slitasje. Dersom du tillater en annen

Detaljer

BRUKERMANUAL for Exerfit 330 magnetic

BRUKERMANUAL for Exerfit 330 magnetic BRUKERMANUAL for Exerfit 330 magnetic Art.no. 201200 Version 1 2007/08 Sikkerhetsinstrukser: BUILT FOR HEALTH ADVARSEL: For å forhindre skader og ulykker, les gjennom instruksjonene nøye før du tar i bruk

Detaljer

BRUKERVEILEDNING. New picture of the bike with new computer

BRUKERVEILEDNING. New picture of the bike with new computer BRUKERVEILEDNING NO New picture of the bike with new computer Dette kvalitetsproduktet er designet, produsert, testes og sertifisert for avansert trening I hjemmet. Kjære kunde, Vi vil gjerne takke deg

Detaljer

Viktig sikkerhetsinstruks

Viktig sikkerhetsinstruks Varenr: 104578 Viktig sikkerhetsinstruks Forhåndsregler Denne trimsykkelen er bygd på en slik måte at den skal gi maksimal sikkerhet. Likevel er det noen forhåndsregler du bør ta når du skal benytte sykkelen.

Detaljer

NORDIC ELLIPTICAL E5 1

NORDIC ELLIPTICAL E5 1 NORDIC ELLIPTICAL E5 1 Dele liste Delenr. Beskrivelse Antall 1 Bakre stabilisator 1 2 Justerbare endekapsler 1 3 Bærebolter for stabilisator M8*75L 4 4 Mutter for stabilisator 4 5 Skiver ( ø8*2t) 16 6

Detaljer

BRUKERMANUAL for BUILT FOR HEALTH

BRUKERMANUAL for BUILT FOR HEALTH BRUKERMANUAL for BUILT FOR HEALTH FORHOLDSREGLER Behold denne brukerveiledningen for senere referanse. 1. Det er viktig at du leser gjennom hele denne brukerveiledningen før du monterer apparatet og tar

Detaljer

Fasadebelysning LED. LED-julkisivuvalaisin

Fasadebelysning LED. LED-julkisivuvalaisin Fasadbelysning LED med markspjut Fasadebelysning LED med bakkespyd LED-julkisivuvalaisin maapiikillä Facadelampe LED med jordspyd 1 2010 Biltema Nordic Services AB Fasadbelysning LED med markspjut Läs

Detaljer

Benefit B520 Sykkel 91102

Benefit B520 Sykkel 91102 Benefit B520 Sykkel 91102 1 B520 Allen Key Carriage Bolt M8 Allen Bolt M7*P1.0*30MM 1 1 Regular Washer * 12x1t 2 Curved Washer Acorn Nut for M8 Bolt Box Spanner 1 Spring Washer *2t Screwdriver 1 2 Monteringstegning

Detaljer

Sikkerhetsmessige forhåndsregler

Sikkerhetsmessige forhåndsregler Sikkerhetsmessige forhåndsregler WARNING: Før du tar sykkelen i bruk, vær vennlig å lese hele sikkerhetsinstruksen nedenfor nøye for og forhindre skader. 1. Denne sykkelen er kun produsert for hjemmetrening.

Detaljer

190 cycle. Varenummer: 101109 BP 250 2006-2007, Version 2

190 cycle. Varenummer: 101109 BP 250 2006-2007, Version 2 190 cycle Varenummer: 101109 BP 250 2006-2007, Version 2 Sikkerhetsmessige forhåndsregler: Denne trimsykkelen er bygget for å gi optimal sikkerhet. Til tross for dette er det alltid noen forhåndsregler

Detaljer

TRIMSYKKEL 91022 BRUKERHÅNDBOK

TRIMSYKKEL 91022 BRUKERHÅNDBOK TRIMSYKKEL 91022 BRUKERHÅNDBOK BRUKERVEILEDNING 1) Modell 91022 er utformet for lett kommersiell bruk eller hjemmebruk. Den har et fast hjuldrevet svinghjul og bør brukes under tilsyn av profesjonelle,

Detaljer

Benefit Bike B320 MAGNETISK TRENINGSSYKKEL 91109 BRUKSANVISNING

Benefit Bike B320 MAGNETISK TRENINGSSYKKEL 91109 BRUKSANVISNING Benefit Bike B320 MAGNETISK TRENINGSSYKKEL 91109 BRUKSANVISNING Viktig sikkerhetsinformasjon Ta vare på bruksanvisningen til fremtidig bruk. 1. Det er viktig å lese hele bruksanvisningen før utstyret monteres

Detaljer

BRUKERMANUAL 250 ELLIPTICAL

BRUKERMANUAL 250 ELLIPTICAL BRUKERMANUAL 250 ELLIPTICAL Sikkerhetsinstrukser: ADVARSEL: For å forhindre skader og ulykker, les gjennom instruksjonene nøye før du tar i bruk treningsproduktet. 1. Denne maskinen er kun beregnet til

Detaljer

ARM-402 Compact flat panel wall mount

ARM-402 Compact flat panel wall mount ARM-402 Compact flat panel wall mount User guide Användarhandledning Käyttöohje Brugervejledning Bruksanvisning EN User guide You have bought a wall mount for a flat panel display. For mounting on concrete

Detaljer

TURBOTIMER. INSTALLATION 1. Koppla bort minuspolen från batteriet. 2. Utför installationen enligt skissen. 3. Anslut minuspolen till batteriet igen.

TURBOTIMER. INSTALLATION 1. Koppla bort minuspolen från batteriet. 2. Utför installationen enligt skissen. 3. Anslut minuspolen till batteriet igen. TURBOTIMER VARNING! Ska endast användas i tävlingssammanhang. Missbruk av produkten kan medföra fara för personer och egendom. Produkten får inte användas inomhus. Personer som saknar förståelse för funktionen

Detaljer

5.2 cycle. Art. Nr. 107038

5.2 cycle. Art. Nr. 107038 5.2 cycle Art. Nr. 107038 1 Generell informasjon: Før du starter treningen bør du konsultere din lege først. Det er anbefalt at du gjennomgår en komplett undersøkelse. Ikke tren hardere enn hva som er

Detaljer

BRUKERMANUAL for 550 Magnetic

BRUKERMANUAL for 550 Magnetic BRUKERMANUAL for 550 Magnetic BUILT FOR HEALTH INNHOLD VIKTIGE FORHOLDSREGLER 2 SJEKKLISTE, MONTERING 8 DELELISTE 3-4 MONTERING 9-11 OVERSIKTSDIAGRAM 5-6 COMPUTER 12-14 SMÅDELER 7 TRENINGSINSTRUKSJONER

Detaljer

BRUKERMANUAL for Exerfit 240 Rower

BRUKERMANUAL for Exerfit 240 Rower BRUKERMANUAL for Exerfit 20 Rower BUILT FOR HEALTH 1 INNHOLD MONTASJEDELER... MONTASJEMATERIELL... 5 DELELISTE... 5 MONTASJEINSTRUKSJONER... 7 BRUKSANVISNING... 9 SPESIFIKASJONER... 9 VIKTIG VEDRØRENDE

Detaljer

NORSK BRUKERVEILEDNING

NORSK BRUKERVEILEDNING NORSK BRUKERVEILEDNING 1. Forholdsregler For din egen sikkerhet, bør du regelmessig inspisere apparatet for skader og slitasje. Dersom du overlater apparatet til en annen person, er det ditt ansvar å passe

Detaljer

Nollställningsverktyg servicelampa Nullstillingsverktøy servicelampe Merkkivalon nollaustyökalu Nulstillingsværktøj til kontrollamper

Nollställningsverktyg servicelampa Nullstillingsverktøy servicelampe Merkkivalon nollaustyökalu Nulstillingsværktøj til kontrollamper Nollställningsverktyg servicelampa Nullstillingsverktøy servicelampe Merkkivalon nollaustyökalu Nulstillingsværktøj til kontrollamper 2009 Biltema Nordic Services AB Nollställningsverktyg Servicelampa

Detaljer

BRUKERVEILEDNING 5 MINUTES SHAPER

BRUKERVEILEDNING 5 MINUTES SHAPER BRUKERVEILEDNING 5 MINUTES SHAPER Advarsel Rådfør deg med lege før du starter med dette eller andre diett- og treningsopplegg, særlig om du er i tvil om din egen helse og fysiske form, eller om trening

Detaljer

Innholdsfortegnelse. Viktige opplysninger side 2. Oversikt over deler side 3. Monteringsanvisning side 5. Computeren side 7. Treningsprogram side 8

Innholdsfortegnelse. Viktige opplysninger side 2. Oversikt over deler side 3. Monteringsanvisning side 5. Computeren side 7. Treningsprogram side 8 Brukerveiledning 0 Innholdsfortegnelse Viktige opplysninger side 2 Oversikt over deler side 3 Monteringsanvisning side 5 Computeren side 7 Treningsprogram side 8 Instruksjoner side 9 Oversikt over sykkel

Detaljer

Bruksanvisning. Art. nr: 106106

Bruksanvisning. Art. nr: 106106 Bruksanvisning Art. nr: 106106 Sikkerhetsinstrukser: Før du starter treningen bør du konsultere din lege. Det er anbefalt at du gjennomgår en komplett undersøkelse. Ikke tren hardere enn hva som er anbefalt

Detaljer

NF art. no: 104583 Gresvig art. no. 104583

NF art. no: 104583 Gresvig art. no. 104583 NF art. no: 104583 Gresvig art. no. 104583 Sikkerhetsinstrukser: Før du starter treningen bør du konsultere din lege først. Det er anbefalt at du gjennomgår en komplett undersøkelse. Ikke tren hardere

Detaljer

BRUKERMANUAL for Exerfit 360 magnetic

BRUKERMANUAL for Exerfit 360 magnetic BRUKERMANUAL for Exerfit 360 magnetic Art.no: 201300 Version 1 2007/08 BUILT FOR HEALTH Sikkerhetsinstrukser: ADVARSEL: For å forhindre skader og ulykker, les gjennom instruksjonene nøye før du tar i bruk

Detaljer

MONTERINGS- OCH BRUKSANVISNING ABILICA WINFIT. Art. 555 013

MONTERINGS- OCH BRUKSANVISNING ABILICA WINFIT. Art. 555 013 MONTERINGS- OCH BRUKSANVISNING ABILICA WINFIT Art. 555 013 ÖVERSIKT ÖVER DELAR 2 DELLISTA Nr Beskrivning Antal 1 Säte 1 2 Sätebolt 1 3 Plast kåpa för vertikal sätejustering 1 4 Fyrkantskåpa för vertikal

Detaljer

TRÄGUNGA TREHUSKE PUUKEINU TRÆGYNGE

TRÄGUNGA TREHUSKE PUUKEINU TRÆGYNGE TRÄGUNGA TREHUSKE PUUKEINU TRÆGYNGE Tillverkat för Biltema Sweden AB, Garnisonsgatan 26, 254 66 Helsingborg. Tel: +46-42 600 45 00. Importør: Biltema Norge AS, Postboks 74, 3401 Lier. Tlf: +47-32 84 91

Detaljer

KÖKSBLANDARE KJØKKENBATTERI KEITTIÖHANA KØKKENARMATUR

KÖKSBLANDARE KJØKKENBATTERI KEITTIÖHANA KØKKENARMATUR KÖKSBLANDARE KJØKKENBATTERI KEITTIÖHANA KØKKENARMATUR VTT-RTH-00096-10 SC 0854-09 VA 1.42/18584 PS 1380 1 2012-12-12 Biltema Nordic Services AB SE KÖKSBLANDARE ÖVERSIKTSBILD 2012-12-12 Biltema Nordic Services

Detaljer

NORSK BRUKERVEILEDNING

NORSK BRUKERVEILEDNING NORSK BRUKERVEILEDNING INNHOLD Viktige forholdsregler 2 Merknader 3 Montering 5 Computer 7 Stell og vedlikehold 8 Tøying 9 Service 10 VIKTIGE FORHOLDSREGLER Les nøye gjennom alle instruksjonene i denne

Detaljer

230 Spinner FX BRUKSANNVISNING

230 Spinner FX BRUKSANNVISNING 230 Spinner FX BRUKSANNVISNING UF-9.2G-FX-NF 1 Delekart 2 Deleliste NAVN PÅ DEL DEL NR. NAVN PÅ DEL DEL NR. hovedramme 1 bremseklosser 44 krank deksel 10 brems armer 45 krank bolt 11 brems bolt rund 46

Detaljer

Sikkerhetsmessige forhåndsregler:

Sikkerhetsmessige forhåndsregler: Art. Nr: 104581 Sikkerhetsmessige forhåndsregler: Denne trimsykkelen er bygget for å gi optimal sikkerhet. Til tross for dette er det alltid noen forhåndsregler som må tas når man skal benytte et trim

Detaljer

NORSK BRUKERVEILEDNING

NORSK BRUKERVEILEDNING NORSK BRUKERVEILEDNING INNHOLD VIKTIGE FORHOLDSREGLER 2 DELELISTE 3 OVERSIKTSDIAGRAM 6 DELEOVERSIKT 8 SMÅDELER 9 MONTERING 10 COMPUTER 14 TRENINGSINSTRUKSJONER 17 SERVICE 19 VIKTIGE FORHOLDSREGLER Dette

Detaljer

VIKTIGE FORHOLDSREGLER

VIKTIGE FORHOLDSREGLER BRUKERVEILEDNING VIKTIGE FORHOLDSREGLER VIKTIG: Før du benytter deg av NORDIC 225 rower, ber vi deg om å lese nøye gjennom disse viktige forholdsreglene for å redusere risikoen for skade. 1. Før du påbegynner

Detaljer

TB-615 / TB-617 Wireless slim keyboard. EN User guide SE Användarhandledning FI Käyttöohje DK Brugervejledning NO Bruksanvisning

TB-615 / TB-617 Wireless slim keyboard. EN User guide SE Användarhandledning FI Käyttöohje DK Brugervejledning NO Bruksanvisning TB-615 / TB-617 Wireless slim keyboard EN User guide SE Användarhandledning FI Käyttöohje DK Brugervejledning NO Bruksanvisning EN User guide You have bought a wireless keyboard to use with Windows XP,

Detaljer

Casall X600 ELLIPSEMASKIN 93003

Casall X600 ELLIPSEMASKIN 93003 Casall X600 ELLIPSEMASKIN 93003 Sikkerhetsinstruksjoner Hvis du føler smerter i brystet, blir svimmel eller kortpustet, må du avbryte treningen og kontakte lege. Ikke dra pedalarmene rundt med hendene.

Detaljer

O O NORDIC FITNESS 210 E. Elliptisk maskin

O O NORDIC FITNESS 210 E. Elliptisk maskin NRDIC FITNESS 210 E Elliptisk maskin LW HIGH Sikkerhetsmessige forhåndsregler ADVARSEL: Før du begynner å trene, konsulter med din lege først. Dette er spesielt viktig hvis du er over 35 år eller har ulike

Detaljer

NORDIC Elliptical E2 Brukerveiledning

NORDIC Elliptical E2 Brukerveiledning RDIC Elliptical E2 Brukerveiledning Dette produktet er designet for hjemmetrening. Kjære kunde, Vi vil gjerne takke deg for at du valgte RDIC Elliptical E2, og ønsker deg mange fremgangsrike og underholdene

Detaljer

Brukerveiledning Montering Bruk Deler

Brukerveiledning Montering Bruk Deler Brukerveiledning Montering Bruk Deler NB: Maksimumvekt på bruker er 110 kg Før du starter treningen bør du konsultere med en lege først. Dette gjelder særlig hvis det er lenge siden du har trent regelmessig.

Detaljer

Bruks- og monteringsanvisning til Abilica WinTech Art. nr. 555 312

Bruks- og monteringsanvisning til Abilica WinTech Art. nr. 555 312 Bruks- og monteringsanvisning til Abilica WinTech Art. nr. 555 312 Modell D12 VIKTIG INFORMASJON Bruksområdet for dette treningsapparatet er hjemmetrening. Sykkelen skal kun brukes som beskrevet i denne

Detaljer

BRUKERMANUAL for BUILT FOR HEALTH

BRUKERMANUAL for BUILT FOR HEALTH BRUKERMANUAL for BUILT FOR HEALTH Forholdsregler 1. Inspiser apparatet regelmessig for skader og slitasje. 2. Det er eierens ansvar å forsikre seg om at alle personer som benytter seg av dette apparatet

Detaljer

BRUKERMANUAL for Exerfit 260 rower

BRUKERMANUAL for Exerfit 260 rower BRUKERMANUAL for Exerfit 260 rower Sikkerhetsinstrukser: ADVARSEL: Art.no: 206200 For å forhindre skader og ulykker, les gjennom instruksjonene nøye før du tar i bruk treningsproduktet. Version 1 2007/08

Detaljer

Disse kvalitetsproduktene er konstruert, produsert, testet og godkjent for avansert mosjonstrening.

Disse kvalitetsproduktene er konstruert, produsert, testet og godkjent for avansert mosjonstrening. DBS KODIS MAGETIC 352 1 Disse kvalitetsproduktene er konstruert, produsert, testet og godkjent for avansert mosjonstrening. Kjære kunde, Vi takker for at du valgte en programmerbar magnetsykkel og ønsker

Detaljer

BRUKERHÅNDBOK XT10.5 93004

BRUKERHÅNDBOK XT10.5 93004 BRUKERHÅNDBOK XT10.5 93004 Monteringstrinn 1 1. Løsne de forhåndsmonterte skruene på fremre (J) og bakre (J4) stabilisator. 2. Fest fremre og bakre stabilisator til hovedrammen med 2 vognbolter (K2), muttere

Detaljer

Handicare Emineo Ledsagerbrems Basic / Drum brake Basic

Handicare Emineo Ledsagerbrems Basic / Drum brake Basic Monteringsanvisning Assembly instructions Handicare Emineo Ledsagerbrems Basic / Drum brake Basic Beskrivelse/Description Art. nr / Item no. 20 Flexel/Compact 84417 20 Luft/Pneumatic 84416 22 Flexel/Compact

Detaljer

FLEXIT SL4. Monteringsveiledning Rotorkassett Rotorrem og børstelist. Monteringsanvisning Rotorkassett Rotorrem och borstlist 94278-06 2013-04

FLEXIT SL4. Monteringsveiledning Rotorkassett Rotorrem og børstelist. Monteringsanvisning Rotorkassett Rotorrem och borstlist 94278-06 2013-04 FLEXIT SL4 94278-06 2013-04 ART.NR.: 98737 98739 Monteringsveiledning Rotorkassett Rotorrem og børstelist Monteringsanvisning Rotorkassett Rotorrem och borstlist ! Før man foretar service eller vedlikehold,

Detaljer

SL4. Monteringsveiledning. Monteringsanvisning. Rotorkassett / Rotorrem og børstelist. Rotorkassett / Rotorrem och borstlist 94278-07 2014-09

SL4. Monteringsveiledning. Monteringsanvisning. Rotorkassett / Rotorrem og børstelist. Rotorkassett / Rotorrem och borstlist 94278-07 2014-09 94278-07 2014-09 SL4 Monteringsveiledning Rotorkassett / Rotorrem og børstelist Monteringsanvisning Rotorkassett / Rotorrem och borstlist ART.NR.: 98737 98739 ! Før man foretar service eller vedlikehold,

Detaljer

BRUKERMANUAL. for. 345 Magnetic

BRUKERMANUAL. for. 345 Magnetic BRUKERMANUAL for 345 Magnetic BUILT FOR HEALTH INNHOLD VIKTIGE FORHOLDSREGLER 2 SJEKKLISTE, MONTERING 8 DELELISTE 3 4 MONTERING 9 13 OVERSIKTSDIAGRAM 5 6 COMPUTER 14 15 SMÅDELER 7 TRENINGSINSTRUKSJONER

Detaljer

MONTERINGS- OG BRUKSANVISNING ABILICA WINFIT. Art. 555 013

MONTERINGS- OG BRUKSANVISNING ABILICA WINFIT. Art. 555 013 MONTERINGS- OG BRUKSANVISNING ABILICA WINFIT Art. 555 013 OVERSIKT OVER DELER DELELISTE Nr Beskrivelse Antall 1 Sete 1 2 Setebolt 1 3 Plastikk deksel for vertikal setejustering 1 4 Firkantdeksel for vertikal

Detaljer

Webbkamera. Webkamera. Web-kamera. Webkamera

Webbkamera. Webkamera. Web-kamera. Webkamera Webbkamera för laptop Webkamera for laptop Web-kamera kannettaviin tietokoneisiin Webkamera til laptop 1 2008 Biltema Nordic Services AB Webbkamera för laptop Behåll dessa instruktioner för framtida behov.

Detaljer

Mitre Guide With Slide

Mitre Guide With Slide Mitre Guide With Slide Geringslinjal med släde Gjærelinjal med slede Jiiriviivain ja kelkka Important! Read the entire instruction manual carefully and make sure that you fully understand it before you

Detaljer

Stativ till tablet Stativ til nettbrett Teline taulutietokoneelle Stativ til tablet

Stativ till tablet Stativ til nettbrett Teline taulutietokoneelle Stativ til tablet Stativ till tablet Stativ til nettbrett Teline taulutietokoneelle Stativ til tablet Tillverkat för Biltema Sweden AB, Garnisonsgatan 26, 254 66 Helsingborg. Tel: +46-42 600 45 00. Importør: Biltema Norge

Detaljer

Digital febertermometer Digitalt febertermometer Digitaalinen kuumemittari Digitalt febertermometer

Digital febertermometer Digitalt febertermometer Digitaalinen kuumemittari Digitalt febertermometer Digital febertermometer Digitaalinen kuumemittari SE Digital febertermometer Tekniska specifikationer Temperaturområde:...32,0 C 43,0 C Lägsta mått:...0,1 C Exakthet:... ± 0,1 C (35,5 C 42,0 C); ± 0,2

Detaljer

PL-30009A Gresvig no.: 107836 2005-2006, Version 1

PL-30009A Gresvig no.: 107836 2005-2006, Version 1 PL-30009A Gresvig no.: 107836 2005-2006, Version 1 Sikkerhetsmessige forhåndsregler: Denne trimsykkelen er bygget for å gi optimal sikkerhet. Til tross for dette er det alltid noen forhåndsregler som må

Detaljer

BRUKERHÅNDBOK BT10.5 91006

BRUKERHÅNDBOK BT10.5 91006 BRUKERHÅNDBOK BT10.5 91006 1 BT10.5 K-10 Carriage Bolt M8*P1.25*55MM (4) NO.K-1 Metal cover (1) K-5 Allen Bolt M7*P1.0*30MM (1) NO.K-7 T-shape knob M7*65L(1) NO.K-6 Bushing NO.K-9 Acorn Nut for M8 Bolt

Detaljer

Stenella. Personvåg Personvægt Personvekt MANUAL BRUGSVEJLEDNING BRUKERMANUAL 1

Stenella. Personvåg Personvægt Personvekt MANUAL BRUGSVEJLEDNING BRUKERMANUAL 1 Stenella Personvåg Personvægt Personvekt MANUAL BRUGSVEJLEDNING BRUKERMANUAL 1 Svenska Svenska Din nya elektroniska personvåg är konstruerad för att på ett riktigt sätt visa din viktökning eller minskning

Detaljer

FJÄRRSTRÖMBRYTARE FJERNBRYTER KAUKO-OHJATTAVA VIRTAKATKAISIN FJERNBETJENING

FJÄRRSTRÖMBRYTARE FJERNBRYTER KAUKO-OHJATTAVA VIRTAKATKAISIN FJERNBETJENING FJÄRRSTRÖMBRYTARE För utomhusbruk, IP FJERNBRYTER For utendørs bruk, IP KAUKO-OHJATTAVA VIRTAKATKAISIN Ulkokäyttöön, IP FJERNBETJENING Til udendørs bruk, IP Tillverkat för Biltema Sweden AB, Garnisonsgatan,

Detaljer

Rev.nr 150318. Vertikalmarkis / Vertikalmarkise

Rev.nr 150318. Vertikalmarkis / Vertikalmarkise Rev.nr 150318 Vertikalmarkis / Vertikalmarkise A2 Brytplatta inkl skruv A3 Brytrulle A4 Bandlås Båndlås A6 Bandknopp Båndklokke A8 3,5x9,5 mm A10 3,5x25 mm 4st A2 - A10 gäller enbart markiser med banduppdrag

Detaljer

Casall EB400 Sykkel 91002

Casall EB400 Sykkel 91002 Casall EB400 Sykkel 91002 Før du fortsetter må du finne serienummer. Serienummer: EB400 No:J-12 Screw M3*14L(2) NO:J-1 Aorra Nut for M8 Bolt(4) No:J-6 Spring Washer 7*2t(2) No:J-4 Allen Bolt M7*P1.0*30L

Detaljer

Bruks- og monteringsanvisning Abilica SpinOff. Art. 554 060

Bruks- og monteringsanvisning Abilica SpinOff. Art. 554 060 Bruks- og monteringsanvisning Abilica SpinOff Art. 554 060 1 Viktig sikkerhetsinformasjon Vennligst følg sikkerhetsreglene nedenfor for å unngå skader eller ulykker: 1. Du kan stoppe sykkelen øyeblikkelig

Detaljer

Casall EB200 Sykkel 91001

Casall EB200 Sykkel 91001 Casall EB200 Sykkel 91001 EB200 NO:J-1 Aorra Nut for M8 Bolt(4) No:J-6 Spring Washer φ7*2t(2) No:J-4 Allen Bolt M7*P1.0*30L (1) No:J-8 C-shape knob M7*55L(1) No:J-4 C-shape knob M7*65L(1) No:J Metal cover

Detaljer

Bruks- og monteringsanvisning til Abilica C-Rower. Art. nr. 555 170

Bruks- og monteringsanvisning til Abilica C-Rower. Art. nr. 555 170 Bruks- og monteringsanvisning til Abilica C-Rower Art. nr. 555 170 KOMPLETT DELELISTE Nr Delebeskrivelse Antall Nr Delebeskrivelse Antall A1 Hovedramme 1 1 Bolt for tvertstag M8 / 90mm 2 A2 Fremre tverrstag

Detaljer

PROGRAMMERBAR TRIMSYKKEL DBS CHAMP 6011

PROGRAMMERBAR TRIMSYKKEL DBS CHAMP 6011 PROGRAMMERBAR TRIMSYKKEL DBS CHAMP 6011 - 2 - Disse kvalitetsproduktene er konstruert, produsert, testet og godkjent for avansert mosjonstrening. Kjære kunde, Vi takker for at du valgte en programmerbar

Detaljer

Bruks- og monteringsanvisning til Abilica ProBike Art. nr. 557 016

Bruks- og monteringsanvisning til Abilica ProBike Art. nr. 557 016 Bruks- og monteringsanvisning til Abilica ProBike Art. nr. 557 016 Modell UE-7016 VIKTIG INFORMASJON Sykkelen skal kun brukes som beskrevet i denne bruksanvisningen. Eieren av trimapparatet er ansvarlig

Detaljer

Instruksjoner for montering og bruk for Innendørssykkel S600 91007

Instruksjoner for montering og bruk for Innendørssykkel S600 91007 Instruksjoner for montering og bruk for Innendørssykkel S600 91007 F-14 O 1 UTVIDET TEGNING F-16 O 1 FULLSTENDIG SYKKELMONTERING F-16 O 2 MONTERING INSTRUKSJONER TRINN 1 1. Monter bakre og fremre stabilisator

Detaljer

Nollställningsverktyg servicelampa Nullstillingsverktøy servicelampe Merkkivalon nollaustyökalu Nulstillingsværktøj til kontrollamper

Nollställningsverktyg servicelampa Nullstillingsverktøy servicelampe Merkkivalon nollaustyökalu Nulstillingsværktøj til kontrollamper Nollställningsverktyg servicelampa Nullstillingsverktøy servicelampe Merkkivalon nollaustyökalu Nulstillingsværktøj til kontrollamper 2009 Biltema Nordic Services AB Nollställningsverktyg Servicelampa

Detaljer

TERMOSTATBLANDARE BAD TERMOSTATBATTERI BAD TERMOSTAATTIHANA KYLPYAMMETTA VARTEN TERMOSTATBLANDINGSBATTERI BAD

TERMOSTATBLANDARE BAD TERMOSTATBATTERI BAD TERMOSTAATTIHANA KYLPYAMMETTA VARTEN TERMOSTATBLANDINGSBATTERI BAD TERMOSTATBLANDARE BAD TERMOSTATBATTERI BAD TERMOSTAATTIHANA KYLPYAMMETTA VARTEN TERMOSTATBLANDINGSBATTERI BAD VTT-RTH-00095-10 SC 0420-09 VA 1.42/18876 1 PS 1407 2012-12-13 Biltema Nordic Services AB INSTALLATION

Detaljer

Bruks- og monteringsanvisning til Abilica 8000 Art. nr. 558 000

Bruks- og monteringsanvisning til Abilica 8000 Art. nr. 558 000 Bruks- og monteringsanvisning til Abilica 8000 Art. nr. 558 000 Modell MST 8000P MONTERING KOMPLETT DELETEGNING BRUKSANVISNING TIL COMPUTER KNAPPENE Engelsk Norsk Start/Stop Start/Stopp For å starte

Detaljer

721-296. Snabbguide till robotgräsklippare Hurtigveiledning til robotgressklipper

721-296. Snabbguide till robotgräsklippare Hurtigveiledning til robotgressklipper 721-296 Snabbguide till robotgräsklippare Hurtigveiledning til robotgressklipper VIKTIGT FÖRE INSTALLATION Läs igenom bruksanvisningen noggrant och förstå innehållet innan du använder robotgräsklipparen.

Detaljer

MONTASJEANVISNING INSTRUCTIONS FOR ASSEMBLY AND USE

MONTASJEANVISNING INSTRUCTIONS FOR ASSEMBLY AND USE MONTASJEANVISNING INSTRUCTIONS FOR ASSEMBLY AND USE Småvarereol R 3000 Shelving unit R 3000 ZERTIFIZIER T 1. Gavl / Upright frame 2. Hylle / Dividing shelf 3. Krysstag / Back braces 4. Gitter bakvegg /

Detaljer